لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۵۹

ارتش نیجریه از محل اختفای دختران ربوده شده «باخبر است»


ویدئویی از دختران ربوده شده که بوکو حرام منتشر کرده است. این گروه افراطی تهدید کرده که دختران را در بازار می‌فروشد
ارتش نیجریه می‌گوید محل اختفای دختران ربوده‌شده به دست اسلام‌گرایان تندوری «بوکو حرام» یافته است، با این حال رئیس ستاد دفاع نیجریه می‌گوید، نظامیان نمی‌خواهند با حمله به محل جان دختران را به خطر بیاندازند.

روز ۵ خرداد، اعلام این موضوع از سوی ارتشبد الکس باده، این مقام بلندپایه نظامی آن کشور، عملا نخستین واکنش عمومی دولت نیجریه در این مورد است که از محل اختفای بیش از ۲۰۰ دختر ربوده شده اطلاع دارد.

خبرگزاری رسمی نیجریه از قول این مقام ارشد نظامی گفته است، ارتش آن کشور دست به هیچ تلاشی که ممکن است در پی آن جان دختران به خطر بیافتد نخواهد زد.

ارتشبد باده -به گفته خبرگزاری رسمی نیجریه- این گفته‌ها را «در جمع هواداران» ارتش، که برای نشان دادن حمایت از آن جمع شده بودند، بیان کرده است.

طی هفته‌های گذشته از دولت و نیروهای نظامی نیجریه به خاطر عملکردشان در مورد یافتن و نجات دختران، انتقاداتی مطرح شده است.

جمع‌آوری گروهی برای نشان دادن حمایت از ارتش در پی این انتقادات است که صورت می‌گیرد.

الکس باده گفته است «ما می‌خواهیم که دخترانمان بازگردند».

به گزارش خبرگزاری رسمی نیجریه، او گفته است «من می‌توانم بگویم که نظامیان ما می‌توانند و این کار را هم خواهند کرد. اما جایی که دختران هستند، آیا می‌توانیم از زور استفاده کنیم؟ هیچ کسی نباید بگوید ارتش نیجریه نمی‌داند چه می‌کند. ما نمی‌توانیم دخترانمان را به نام تلاش برای بازگرداندشان، بکشیم.»

بوکو حرام در دو حمله که نخستین آن در پایان فرودین ماه در دهکده چیبوک انجام شد، بیش از ۲۰۰ دختر نوجوان دانش‌آموز را از مدرسه ربوده و تهدید کرده است که آنها را در بازار می‌فروشد.

این گروه افراطی که هدف خود را ایجاد «حکومت اصیل اسلامی» می‌داند، با تحصیلات عرفی و غربی مخالف است.

در عملیات برای یافتن دختران ربوده شده چندین کشور به دولت نیجریه کمک می‌کنند. از جمله گروهی از نیروهای نظامی ایالات متحده که به خود آن کشور و نیز چاد، در همسایگی، رفته‌اند.

در آغاز ماه خرداد، سازمان ملل متحد، بوکو حرام را در فهرست سیاه سازمان‌های تروریستی خود قرار داد.
XS
SM
MD
LG