لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۲۹

واشینگتن‌پست: مستشار ویژه، «تلاش ترامپ برای ممانعت از تحقیقات روسیه» را بررسی می‌کند


رابرت مالر

روزنامه واشینگتن‌پست می‌گوید رابرت مالر، مستشار ویژه‌ی تحقیقات در مورد «دخالت‌های روسیه» در انتخابات آمریکا، در حال بررسی این موضوع است که آیا رئیس‌جمهوری ترامپ، تلاشی در جهت ممانعت از تحقیقات اف‌بی‌آی و «اجرای عدالت» کرده‌است یا نه.

به گزارش «واشینگتن‌پست» تحقیقات آقای مالر در این زمینه‌است که آیا آقای ترامپ تلاش کرده تا با جلوگیری از بخشی از تحقیقات پلیس فدرال در مورد اتهام‌های مربوط به دخالت‌های روسیه، و سپس اخراج رئیس این نهاد، مانعی در برابر اجرای عدالت ایجاد کند یا نه.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

اتهام احتمالی «ممانعت در برابر اجرای عدالت» در قوانین ایالات متحده یک «جرم جنایی» به‌شمار می‌رود.

واشینگتن‌پست در گزارش ۲۴ خرداد ماه خود، با استناد به نقل‌قول‌ از مقام‌هایی که نامشان را فاش نکرده، می‌گوید بررسی‌های رابرت مالر، چند روز پس از اخراج جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی، آغاز شده‌است. به گفته این روزنامه اگر چنین بررسی در حال انجام است، نقطه عطفی در جریان تحقیقات کلی مربوط به «دخالت‌های روسیه» در روند انتخابات آمریکا به‌شمار می‌رود.

جیمز کومی، هفته گذشته با حضور در جلسه سنای آمریکا، تاکید کرد، رئیس‌جمهوری او را از کار برکنار کرده، چراکه از جریان تحقیقات مربوط به روسیه ناراضی بود. آقای ترامپ روند تحقیقات را «بزرگ‌ترین تعقیب مغرضانه یک سیاستمدار در تاریخ آمریکا» توصیف کرده‌است.

به گفته واشینگتن‌پست یکی دیگر از موضوعات تحت بررسی توسط مستشار ویژه، درخواست ترامپ از کومی برای پایان دادن به تحقیقات درباره مایکل فلین، مشاور پیشین خود در امور امنیت ملی، است.

جیمز کومی در جلسه سنا گفته است به‌نظر او درخواست ترامپ برای اینکه بگذارد تحقیقات فلین خاتمه پیدا کند «بسیار نگران‌کننده» بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا گزارش‌ها و اظهارات در خصوص در خواست از آقای کومی در این مورد، را تکذیب کرده است. ترامپ گفته‌است اخراج جیمز کومی، تصمیمی بود که خودش گرفته و اظهار داشته رئیس پیشین اف‌بی‌آی فردی «پرمدعا» و «خودنما» بود. به گفته ترامپ، پلیس فدرال، در دوران مدیریت جیمز کومی دچار آشفتگی شده بود.

تیم حقوقی دونالد ترامپ، فورا گزارش منتشرشده در واشینگتن‌پست را رد کرده‌است. مارک کورالو، سخنگوی تیم حقوقی ترامپ، گفته است «درز اطلاعات اف‌بی‌آی در مورد رئیس‌جمهوری، اقدامی ظالمانه، نابخشودنی و غیرقانونی است».

دونالد ترامپ روز ۹ مه، جیمز کومی را از مقام خود برکنار کرد. او در آن زمان مشغول انجام تحقیق در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود. انتخاباتی که به شکست هیلاری کلینتون و پیروزی دونالد ترامپ انجامید. روسیه اتهام‌های مربوط را رد کرده‌است.

در هفته اخیر گزارش‌هایی منتشر شد، که از تمایل آقای ترامپ برای اخراج رابرت مالر، مستشار ویژه تحقیقات حکایت داشت. آقای مالر از طرف وزارت دادگستری دولت ایالات متحده، چند هفته پیش و برای هدایت روند تحقیقات مربوط به روسیه، انتخاب شد. کاخ سفید گزارش‌های مربوط را رد کرده و گفته است «هرچند این حق» رئیس‌جمهوری‌ست که اگر بخواهد مالر را اخراج کند، اما چنین قصدی ندارد.

احتمال این‌که رئیس‌جمهوری آمریکا در حالی‌که ریاست دولت را برعهده دارد با اتهام‌های کیفری روبه‌رو شود، بسیار اندک است. اما اتهام «ممانعت در اجرای عدالت» می‌تواند برای فراهم آوردن مقدمات استیضاح مورد استفاده قرار گیرد. با وجود آن‌که شماری از نمایندگان دمکران کنگره نیز اقداماتی در این راستا انجام داده‌اند، اما استیضاح رئیس‌جمهوری آمریکا در مجلس نمایندگانی که اکثریت در آن با جمهوری‌خواهان است، احتمالا با مانع شدیدی روبه‌رو خواهد شد. آقای ترامپ از طرف حزب جمهوری‌خواه نامزد انتخابات سال پیش شده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG