لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۴۳

الهام تعلیق غنی سازی را «غیر منطقی» دانست


غلامحسين الهام، سخنگوی دولت ايران. (عکس:فارس)

غلامحسين الهام، سخنگوی دولت ايران، روز شنبه با اشاره به برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، هر گونه بحث در مورد تعليق غنی سازی را «غير منطقی» دانست.


آقای الهام که با خبرنگاران سخن می گفت، افزود: «هر گونه بحث در مورد غنی سازی غير قابل قبول است و ادامه مذاکرات بر اين محور نخواهد بود.»


سخنگوی دولت پيشتر نيز تعليق غنی سازی اورانيوم را - شرط اصلی بسته پيشنهادی گروه شش قدرت بزرگ جهان - رد کرده بود.


سخنان آقای الهام در حالی بيان می شود که خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، هفته گذشته به تهران سفر کرد و بسته پيشنهادی گروه ۵+۱ یعنی آمریکا، روسیه، چین ، بریتانیا، فرانسه و آلمان را، به مقامات ايرانی ارايه کرد.سخنان آقای الهام در حالی بيان می شود که خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، هفته گذشته به تهران سفر کرد و بسته پيشنهادی گروه ۵+۱ یعنی آمریکا، روسیه، چین ، بریتانیا، فرانسه و آلمان را، به مقامات ايرانی ارايه کرد.

آقای سولانا با اشاره به اين که بسته پيشنهادی برای ايران «پر از فرصت ها» است، ابراز اميدواری کرد بسته پيشنهادی به نقطه شروعی برای مذاکرات با ايران تبديل شود.


خاوير سولانا گفت اتحاديه اروپا حاضر است در مورد مشوق های ارائه شده در اين بسته با ايران مذاکره کند، ولی وی تاکيد کرد ايران بايد طی اين گفت وگوها فعاليت های مربوط به غنی سازی را به حال تعليق در آورد.


مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا گفت: «ما به در خواست خود برای تعليق غنی سازی اورانيوم در جريان مذاکرات ادامه می دهيم و سپس بايد نتيجه مذاکرات را ديد، مذاکرات ماهها طول خواهد کشيد.»


منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، پس از ديدار با آقای سولانا در خصوص پاسخ تهران به بسته پيشنهادی گفت: « طبيعی است پاسخ ايران به بسته ۵+۱ با نظر داشت پاسخ منطقی و سازنده به بسته ايران خواهد بود.»


آمريکا و اتحاديه اروپا تهديد کرده اند در صورتی که ايران اين بسته پيشنهادی را رد کند تحريم های شديدتری عليه اين کشور به اجرا می گذارند.


تاکنون شورای امنيت سه قطعنامه تحريمی عليه ايران به اجرا گذاشته و از تهران خواسته تا غنی سازی را متوقف کند ولی ايران تاکنون از اين دستور سازمان ملل سرپيچی کرده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG