لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۰۷

تلاش بریتانیا برای تشویق اتحادیه اروپا به تحریم بیشتر ایران


نخست وزیر بریتانیا در جریان دیدار خود با جرج بوش گفته بود که اتحادیه اروپا روند تحریم های جدید را با هدف ضربه زدن به صادرات نفت و گاز ایران آغاز خواهد کرد.(عکس: EPA)

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا تلاش می کند تا در نشست روز پنج شنبه اتحادیه اروپا کشورهای دیگر را وادار کند تا به تحریم های بیشتر علیه ایران رای دهند.


آقای براون در جریان دیدار روز دوشنبه رییس جمهوری آمریکا از لندن به وی اطمینان داد که اتحادیه اروپا چند ساعتی بیشتر با اعلام تحریم های جدید علیه «بانک ملی» فاصله ندارد.


اما به رغم نشست وزرای کشورهای عضو این اتحادیه در روز دوشنبه چنین تصمیمی گرفته نشد و دیپلمات ها گفته اند که احتمال کمی وجود دارد تا در نشست روزهای پنج شنبه و جمعه نیز در زمینه تشدید تحریم ها علیه تهران تصمیم گیری شود.


این دیپلمات ها معتقدند که اتخاذ چنین تصمیمی نیازمند چندین روز کار بر روی انطباق دادن تحریم ها با قطعنامه ها و قوانین سازمان ملل و اتحادیه اروپا برای توقیف دارایی های بانک ملی است.


بانک ملی ایران در حال حاضر در سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا شعبه دارد و بزرگترین بانک ایران از نظر حجم دارایی محسوب می شود.


نخست وزیر بریتانیا در جریان دیدار خود با جرج بوش گفته بود که اتحادیه اروپا روند تحریم های جدید را با هدف ضربه زدن به صادرات نفت و گاز ایران آغاز خواهد کرد ولی مقام های اتحادیه اروپا می گویند که گفت و گوهای آنها هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و آنها ماه ها با اتخاذ چنین تصمیمی فاصله دارند.


برخی از دیپلمات های اروپایی گفته اند که «براون به سرعت دست به اسلحه برده است» و حزب محافظه کار بریتانیا که مخالف دولت است نیز نخست وزیر را متهم کرده که اشتباه بزرگی را مرتکب شده است.


ویلیام هاگ، مسئول سیاست خارجی حزب محافظه کار روز چهارشنبه به مجلس عوام انگلیس گفت: «این مسئله منافع ملی ما را به درجه تازه ای از بی کفایتی و اشتباهات بزرگ می اندازد.»


برخی از دیپلمات های اروپایی گفته اند که «براون به سرعت دست به اسلحه برده است» و حزب محافظه کار انگلیس که مخالف دولت است، نیز نخست وزیر را متهم کرده که اشتباه بزرگی را مرتکب شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد: با این حال، مقام های اروپایی اعلام کرده اند، این احساس در میان رهبران اتحادیه اروپا بالا گرفته است که در صورت عدم موفقیت تلاش های بین المللی برای ترغیب ایران به تعلیق غنی سازی اورانیوم از طریق مشوق های پیشنهادی، تحریم های شدیدتر ضروری است.


وزیر امور خارجه ایران روز پنج شنبه اعلام کرد که تهران آماده مذاکره در باره بسته پیشنهادی ارائه شده توسط کشورهای گروه پنج به علاوه یک است.


منوچهر متکی در یک کنفرانس خبری در اوگاندا افزود: «ما به آنها اطلاع داده ایم که برای گفت و گو آمادگی داریم. بسته پیشنهادی ارائه شده توسط گروه پنج به علاوه یک در حال حاضر در دست بررسی است و در زمان مناسب به آن پاسخ می دهیم.»


ساعتی پس از این اظهارنظر، خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که هنوز جوابی رسمی از سوی ایران دریافت نکرده است.


وی به نمایندگی از گروه پنج به علاوه یک شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان روز شنبه بسته ای حاوی مشوق های اقتصادی و سیاسی به مقام های ایرانی ارائه کرد که در آن اشاره شده است، پس از تعليق غنی سازی اورانيوم توسط ایران، مذاکرات رسمی ميان طرفين آغاز خواهد شد.


جمهوری اسلامی ایران در هفته جاری بارها اعلام کرده است، هر گونه پیشنهادی که حاوی شرط تعلیق غنی سازی اورانیوم باشد را بررسی نمی کند.


مشوق های تازه اقتصادی به ايران، مجموعه بازنگری شده ای است که سه کشور اروپايی بريتانيا، فرانسه و آلمان در سال ۲۰۰۶ به ايران ارائه کردند و شامل همکاری های صلح آميز هسته ای همراه با مشوق هايی در زمينه فروش هواپيما، فناوری های سطح بالا و قراردادهای مربوط به انرژی و کشاورزی است.


پاره ای از کارشناسان سیاسی معتقدند که با توجه به عدم تغییر مواضع ایران و غرب در باره برنامه اتمی ایران، احتمال ضعیفی وجود دارد که بسته پیشنهادی جدید گروه پنج به علاوه یک از سوی تهران پذیرفته شود.


شورای امنیت سازمان ملل متحد به دلیل عدم تعلیق برنامه غنی سازی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی ایران، تاکنون سه قطعنامه تحریمی علیه این کشور به تصویب رسانده است.


XS
SM
MD
LG