لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۳۵

پارلمان روسیه خواستار استقلال مناطق جدایی طلب گرجستان شد


دولت روسيه بارها به غرب هشدار داده بود که مناطق جدايی طلب گرجستان می توانند مانند کوسوو يکجانبه اعلام استقلال کنند.(عکس: EPA)

نمايندگان مجلس عليا و دومای روسيه، روز دوشنبه، با تصويب قطعنامه ای از ديميتری مدوديف، رييس جمهوری این کشور خواستند تا استقلال دو منطقه جدایی طلب گرجستان را به رسميت بشناسد.


تمامی اعضای دو مجلس روسیه به اين قطعنامه که لازم الاجرا نيست، رای مثبت دادند.


سرگی میرونوف، رییس مجلس علیا پیشتر اعلام کرده بود که روسیه حاضر است از اعلام استقلال آبخازیا و اوستیای جنوبی حمایت کند.


«دوما»، مجلس شورای روسيه نیز دوشنبه همين قطعنامه را به رای گذاشت و آن را تصویب کرد.


دو منطقه آبخازیا و اوستيای جنوبی در نخستين سال های دهه ۱۹۹۰ پيوندهايشان را با گرجستان قطع کردند اما نه روسيه، و نه هيچ يک از ديگر اعضای سازمان ملل استقلال اين دو منطقه را به رسميت نشناخته اند.


شورای فدراسيون با انتشار بيانيه ای اعلام کرده است که «عمليات تهاجمی موجب کشته شدن هزاران نفر در اوستيای جنوبی شده و درگيری بين گرجستان و آبخازیا را تشديد کرده است. اين عمليات موجب شده که رهبری گرجستان ديگر اين حق را نداشته باشند که از مردم اوستيای جنوبی و آبخازیا بخواهند مطيع سياست ماجراجويانه اين کشور باشند.»


دو منطقه آبخازیا و اوستيای جنوبی در نخستين سال های دهه ۱۹۹۰ پيوندهايشان را با گرجستان قطع کردند اما نه روسيه، و نه هيچ يک از ديگر اعضای سازمان ملل استقلال اين دو منطقه را به رسميت نشناخته اند.

رهبران روسيه، گرجستان را متهم می کنند که قصد «نسل کشی» در اوستيای جنوبی را داشته است. مسکو گفته است: پس از حمله نيروهای گرجی به اوستيای جنوبی اين قابل تصور نيست که اين بخش تحت نظارت گرجستان قرار بگيرد.


دولت روسيه بارها به غرب هشدار داده بود که مناطق جدايی طلب گرجستان می توانند مانند کوسوو اعلام استقلال يکجانبه کنند.


مسکو و تفليس از روز هفتم اوت بر سر منطقه اوستيای جنوبی، که خواستار جدايی از گرجستان و استقلال از اين کشور است، درگير شدند.


اوستيای جنوبی همراه با آبخازيا پس از تجزيه اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ ميلادی اعلام استقلال کرد.


اين موضوع از همان هنگام با مخالفت تفليس مواجه شد تا اينکه سرانجام، نيروهای گرجی روز هفتم اوت وارد شهر تسخينوالی، مرکز اوستيای جنوبی، شدند، تا حاکميت دولت مرکزی بر اين منطقه را اعمال کنند.


اين اقدام با واکنش نيروهای روسی مواجه شد که تحت عنوان تامين امنيت اتباع روسيه و نيروهای صلح بان اين کشور به جنگ با نيروهای گرجی پرداختند.


در نهايت دو طرف پيشنهاد شش ماده ای فرانسه برای آتش بس را پذيرفتند. در حالی که روسيه اعلام کرده است که نيروهای خود را از گرجستان خارج می کند، معاون رييس ستاد ارتش روسيه روز شنبه اعلام کرد که نيروهای اين کشور به تصرف بندر پوتی گرجستان، واقع در کناره دريای سياه، ادامه خواهند داد.


آمریکا و اتحادیه اروپا به شدت از حمله روسیه به گرجستان انتقاد کرده و خواستار خروج این نیروها از این کشور شده است.


XS
SM
MD
LG