لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۵۹

رکسانا صابری به هشت سال زندان محکوم شد


رکسانا صابری
پدر رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران، در گفت‌وگویی با رادیوفردا گفت دخترش که پیشتر به جاسوسی برای آمریکا متهم شده بود به تحمل هشت سال زندان محکوم شده است.

رضا صابری همچنین گفت که دخترش از امضای این حکم دادگاه خودداری کرده است.

عليرضا جمشيدی، سخنگوی قوه قضائيه ايران، روز سه‌شنبه، در نشستی خبری اعلام کرد که رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی - آمريکايی، روز دوشنبه در دادگاهی غيرعلنی به اتهام «جاسوسی برای آمريکا» محاکمه شده است.

آقای جمشيدی افزود که آخرين دفاعيات رکسانا صابری اخذ شده و حکم دادگاه در هفته‌های آينده صادر می‌شود.

حسن حداد، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، پيشتر گفته بود که رکسانا صابری بدون مجوزِ خبرنگاری و تحت عنوان خبرنگار «فعاليت‌های جاسوسی» داشته است. به گفته او، رکسانا صابری همه اتهامات را نيز پذيرفته است.

رکسانا صابری حدود دو ماه پيش در ايران بازداشت شد و هم اکنون در زندان اوين به سر می‌برد.

وی در شش سال گذشته به عنوان خبرنگار آزاد در ايران فعاليت می‌کرد و با بی‌بی‌سی، راديو آمریکایی «ان‌پی‌آر» و برخی ديگر از نشريات بين‌المللی همکاری داشته است.

قوه قضائيه ايران در اسفندماه سال گذشته اعلام کرد رکسانا صابری «ظرف چند روز آينده» آزاد می‌شود، اما به رغم اين وعده اکنون تفهيم اتهام «فعاليت‌های جاسوسی» به وی صورت گرفته و او همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

مقام‌های جمهوری اسلامی ايران در ابتدا اعلام کرده بودند خانم صابری به اين دليل بازداشت شده است که بدون داشتن کارت خبرنگاری به فعاليت خبری خود ادامه داده بود.

تاکنون چند سازمان و نهاد مدافع حقوق بشر از جمله شورای مناسبات آمريکايی – اسلامی مستقر در واشينگتن از دولت ايران آزادی رکسانا صابری را خواستار شده‌اند.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، نيز از مقام‌های ايرانی خواسته است هر چه زودتر وضعيت اين روزنامه‌نگار زندانی و عشاء مومنی، ديگر ايرانی – آمريکايی متهم به اقدام عليه امنيت ملی، و رابرت لوينسون، عضو سابق پليس فدرال آمريکا، اف بی آی، روشن شود.

در همين حال گزارشگران بدون مرز با تاکيد بر آزادی فوری اين خبرنگار در اين باره اعلام کرد که «مقامات مسئول ايران از اتهام جاسوسی سوءاستفاده می‌کنند تا روزنامه‌نگاران را زندانی و آزادی بيان را محدودتر کنند.»


XS
SM
MD
LG