لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۴۹

موافقت خاویر کلمنته با سر مربیگری تیم ملی فوتبال ایران


بر اساس قرارداد میان خاویر کلمنته با فدراسیون فوتبال ایران، وی دو دستيار برای بدنسازی و مسوليت تمرين دروازه بان ها به ايران خواهد آورد.

مقامات فدراسیون فوتبال ایران روز دوشنبه، ۲۲ بهمن، اعلام کردند که خاویر کلمنته، مربی اسپانیایی با پذیرش سرمربيگری تيم ملی فوتبال ايران موافقت کرده است.


به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، تنها مورد اختلاف در مورد اقامت کلمنته در ايران بنا بر گزارش روزنامه مارکا، چاپ اسپانيا به اين شکل برطرف شد که «فدراسيون فوتبال ايران پذيرفته است که کلمنته در زمان تشکيل اردوهای آمادگی و انجام مسابقات به تهران سفر کند.»


از سوی ديگر مهدی تاج، نايب رييس فدراسيون فوتبال ايران، در خبرگزاری های ايران «موافقت نهايی کلمنته » را تاييد کرد.


تاج با اعلام ارسال متن موافقت نامه توسط ميگل سانتوز، مدير برنامه های کلمنته به وسيله نمابر، افزوده است که کلمنته رسما مسووليت سرمربيگری تيم ملی ايران را تا سال ۲۰۱۰ ميلادی پذيرفته و نمابر اين موافقت نامه اکنون در فدراسيون فوتبال است.


از تابستان گذشته که ايران در جام ملت های آسيا به موفقيتی دست نيافت، تلاش بسیاری برای استخدام يک مربی خارجی نام آشنا صورت گرفت که همگی ناموفق ماند تا اینکه سرانجام نام خاویر کلمنته به عنوان سر مربی تیم ملی فوتبال ایران اعلام شد.

نايب رييس فدراسيون فوتبال با انتقاد از رسانه ها، خبر مذاکره با ديه گو مارادونای آرژانتينی را تکذيب کرد


.

او شب پيش از ارسال نمابر به فدراسيون فوتبال ايران در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: «کلمنته مربی باهوشی است و بدنبال انعقاد يک قرارداد حرفه ای با فدراسيون فوتبال ايران است. کلمنته با بررسی تمامی جوانب کار و امکانات فوتبال ايران، نشان داد که بسيارمنطقی و هوشيار تصميم می گيرد و حضور چنين مربی در فوتبال ايران قطعا می تواند تيم ملی را متحول کند.»


علی کفاشيان، رييس فدراسيون فوتبال ايران، امضای قرارداد با کلمنته را منوط به پذيرش کميته بين الملل فدراسيون دانست.


او گفت که در بخشی از نمابر کلمنته آمده است: «من می پذيرم به عنوان سرمربی تيم ملی فوتبال ايران باشم و موجب امتنان خواهد بود که اگر قرارداد من را امضا نماييد.»


در صورت تاييد متن مزبور از سوی کميته بين الملل، طرف ايرانی هم قرارداد را روز سه شنبه، ۲۴ بهمن، امضاء خواهد کرد.


بر اساس قرارداد میان خاویر کلمنته با فدراسیون فوتبال ایران، وی دو دستيار برای بدنسازی و مسوليت تمرين دروازه بان ها به ايران خواهد آورد.


خاوير کلمنته و همراهانش چهار روز پيش از مسابقه نخست تيم ملی ايران در راه جام جهانی ۲۰۱۰ آفريقای جنوبی، با سوريه به تهران آمدند و صبح روز بعد از مسابقه بدون عقد قرارداد به اسپانيا بازگشتند .


در رسانه های داخلی بارها مطرح شد که اختلاف اصلی بر سر محل اقامت مربی اسپانيايی است که تنها در هنگام اردوها و مسابقه های تيم ملی به ايران خواهد آمد.


کلمنته ضمن بازديد از امکانات ورزشگاه آزادی، در روز تساوی بدون گل و نااميد کننده تيم ملی ايران با سوريه ، از جايگاه ويژه، تماشاگر اين بازی بود و به روزنامه های اسپانيايی گفت که تيم ملی ايران نياز به کار بسياری دارد.


ايران برای صعودی ديگر به جام جهانی، بايد ابتدا از سد تيم های سوريه، کويت و امارات بگذرد و سپس در ميان ده تيم راه يافته به اين مرحله بايد در ميان چهار تيم برتر باشد.


از تابستان گذشته که ايران در جام ملت های آسيا به موفقيتی دست نيافت، تلاش بسیاری برای استخدام يک مربی خارجی نام آشنا صورت گرفت که همگی ناموفق ماند تا اینکه سرانجام نام خاویر کلمنته به عنوان سر مربی تیم ملی فوتبال ایران اعلام شد.


خاوير کلمنته لازارو متولد سال ۱۹۵۰ و با پيشينه مربيگری تيم های ملی اسپانيا و صربستان است. او در دوران بازيگری اش مدافع تيم آتلتيک بيلبائو بود و در دوران مربيگری اش به ابداع طرح های موفق دفاعی شهرت پيدا کرد.


کلمنته در سال های ۱۹۶۹ و ۱۹۷۳ به همراه تيمش برنده جام حذفی اسپانيا شد.


وی در مقام مربيگری تيم آتلتيک بيلبائو، در سال ۱۹۸۳ به مقام قهرمانی لاليگای اسپانيا دست يافت.


کلمنته در سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۸ مربی تيم ملی اسپانيا شد و با حضور در جام های جهانی ۱۹۹۴ و ۱۹۹۸، و قهرمانی ۱۹۹۶ اروپا موفقترين دوران مربيگری اش را پشت سرگذاشت؛ تيم ملی اسپانيا به مربيگری او در ۶۲ مسابقه تنها شش باخت داشت.


در سال ۲۰۰۶ وی مربی تيم ملی صربستان شد که با اين تيم در راهيابی به قهرمانی ۲۰۰۸ اروپا ناموفق ماند و از مقامش برکنار شد.


XS
SM
MD
LG