لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۳۷

خاتمی و کروبی خواستار باز شماری آراء انتخابات تهران شدند


محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق ایران پیشتر گفته بود که بازی محافظه کاران را بر هم زد. ( عکس: AFP)

مهدی کروبی و سيد محمد خاتمی از رهبران جناح اصلاح طلب جمهوری اسلامی در نامه ای مشترک به شورای نگهبان خواستار باز شماری آراء انتخابات مجلس در تهران شدند.


بر اساس گزارش ستاد اصلاح طلبان، اين دو تن در نامه خود به نگرانی هايی اشاره کرده اند که در مورد نتايج انتخابات در تهران وجود دارد و در خواست کرده اند که« آرا تهران و اگر ميسر نباشد صندوق هايی از ميان صندوق ها به طور تصادفی انتخاب و با حضور نمايندگان يا نماينده مورد قبول نماينده شرکت کننده در انتخابات که نامشان اعلام شده است، مورد بازشماری قرار گيرد.»


در نامه مهدی کروبی و محمد خاتمی همچنين خواسته شده است که «ميزان شرکت کننده و آرا ماخوذه در هر صندوق و تعداد آراء حداقل پنج نفر از يک جناح و پنج نفر از جناح مقابل و پنج نفر که در ليست های ديگر به عنوان نامزد حضور داشته اند، به تفکيک هر صندوق ارائه شود تا اگر اشکالی بوده است مرتفع شود.»


اصلاح طلبان که در انتخابات روز جمعه مجلس شورای اسلامی متحمل شکست سختی از اصولگرايان هوادار رهبر جمهوری اسلامی و دولت محمود احمدی نژاد شده اند، در روزهای اعلام نتایج نسبت به نحوه شمارش آراء تهران اعتراض کرده بودند.


در نامه مشترک دبير کل حزب اعتماد ملی و رييس جمهوری سابق جمهوری اسلامی تاکيد شده است که « در مورد نتايج انتخابات در تهران نگرانی هايی وجود دارد که اگر رفع نشود مطمئنا به زيان نظام و جامعه خواهد بود.»

اصلاح طلبان گفته اند که «به شدت نسبت به روند شمارش، جمع بندی و اعلام نتايج» آراء انتخابات مجلس هشتم در تهران، «مشکوک» هستند.


مجيد انصاری که نام وی در رده سی و يکم انتخابات قرار گرفته است به سايت بهارستان هشتم وابسته به اصلاح طلبان گفته است:« از آغاز که برای حضور نمايندگان نامزدها بر سر صندوق ها مانع تراشی کردند و عملاً از ۴ هزار صندوق، کمتر از ۵۰۰ يا ۶۰۰ صندوق نمايندگانی از سوی ما


حضور داشتند و هنگام شمارش آرا بسياری از اين افراد را برخلاف قانون از محل حوزه اخراج کردند، ترديدهايی را به وجود آورده بودند که با اعلام نتايج شمارش آرا اين ترديدها تقويت شده است.»

بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت کشور جمهوری اسلامی ۱۹ نفر در مرحله اول انتخابات تهران به مجلس شورای اسلامی راه يافته اند که همه آنها وابسته به جبهه متحد اصولگرايان هستند.


اصلاح طلبان پيشتر گفته بودند که دو سوم از کرسی های مجلس غير رقابتی بوده و از قبل در اختيار اصولگرايان قرار گرفته و آنها تنها در يک سوم از کرسی امکان معرفی نامزد داشته اند.


«عدم تناسب آرا صندوق ها با نتيجه اعلام شده»


در نامه مشترک دبير کل حزب اعتماد ملی و رييس جمهوری سابق جمهوری اسلامی تاکيد شده است که « در مورد نتايج انتخابات در تهران نگرانی هايی وجود دارد که اگر رفع نشود مطمئنا به زيان نظام و جامعه خواهد بود.»


بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت کشور جمهوری اسلامی ۱۹ نفر در مرحله اول انتخابات تهران به مجلس شورای اسلامی راه يافته اند که همه آنها وابسته به جبهه متحد اصولگرايان هستند.

در ادامه اين نامه آمده است: « صرف نظر از تنگناهايی که برای نمايندگان نامزدان برای حضور در صندوق ها وجودداشت، آنچه از گزارش های متعدد چه از سوی معدود نمايندگان حاضر در رای گيری و شمارش آرا و چه از منابع موثق ديگر{نشان می دهد که} نتايج اعلام شده تناسبی با آرا ريخته شده در صندوق ها ندارد، اگر اين شائبه مرتفع نشود، پيش و بيش از هر چيز نظام که حاصل خون شهيدان و حضور و اراده مردم با هدايت ممتاز امام(ره) است، زيان خواهد ديد.»


شمارش آرا انتخابات روز جمعه مجلس بويژه در حوزه انتخابيه تهران تا دوشنبه شب به طول انجاميد و بر اساس گزارش منابع خبری ايران، نمايندگان ۲۲۳ کرسی در دور اول انتخاب شدند و تکليف ۶۷ کرسی در ۵۱ حوزه انتخابيه به دور دوم کشيده شد. در دور دوم ۱۱۲ کانديدا با يکديگر به رقابت خواهند پرداخت.


انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی قرار است که در ارديبهشت ماه سال آينده برگزار شود و اصولگرايان گفته اند که اين دور از انتخابات نيز با پيروزی نامزدهای آنها پايان خواهد يافت.


گزارش ها حاکی است که در دور اول انتخابات مجلس، اصولگرايان ۱۶۶ کرسی، اصلاح طلبان ۳۲ کرسی و نمايندگان مستقل نيز ۲۵ کرسی مجلس را به خود اختصاص دادند.


اصولگرايان که با نامزدهای زيادی در انتخابات شرکت کردند در دور دوم رای گيری ۶۷ نامزد خواهند داشت، در حالی که اصلاح طلبان ۳۶ کانديدا و مستقل ها نيز ۳۱ نامزد دارند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG