لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۶

پارلمان کاتالونیا یک جدایی‌طلب تندرو را به ریاست دولت محلی انتخاب کرد


کیم توررا، رئیس جدید دولت محلی کاتالونیا، که وکیل و ناشر است سوابق سیاسی اندکی دارد.

پارلمان کاتالونیا روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت یک جدایی‌طلب تندرو را به عنوان رئیس دولت محلی این ایالت انتخاب کرد.

به این ترتیب هفت ماه حکومت دولت مرکزی اسپانیا بر این ناحیه پایان می‌یابد ولی در عین حال به ابهامات سیاسی در این ناحیه که بخشی از جمعیت و احزاب آن طرفدار جدایی از اسپانیا هستند، دامن خواهد زد.

با انتخاب کیم توررا به عنوان رئیس دولت محلی این نهاد می‌تواند کار خود را از سر بگیرد. در ماه اکتبر ۲۰۱۷ دولت مرکزی اسپانیا پس از اعلام استقلال نمادین از سوی دولت محلی کاتالونیا این نهاد را منحل کرد و اداره امور اصلی منطقه را مستقیما به دست گرفت.

تصمیم روز دوشنبه پارلمان کاتالونیا در عین حال باعث خواهد شد که ماریانو راخوی نخست‌وزیر اسپانیا با جلب احزاب محلی بتواند بالاخره طرح بودجه دولت مرکزی را که مدتهاست به تاخیر افتاده تصویب کند. ولی بعید است تنش بین دولت مرکزی و کاتالونیا را کاهش دهد.

پارلمان محلی کاتالونیا که بین جدایی‌طلبان و طرفداران وحدت با اسپانیا تقسیم شده است با ۶۶ رای موافق، ۶۵ رای مخالف و چهار رای ممتنع نامزدی کیم توررا که وکیل و ناشر است و سوابق سیاسی اندکی دارد را تصویب کرد. پس از آنکه در رای‌گیری روز شنبه او نتوانست اکثریت قاطع آرا را به دست آورد اکثریت نسبی آرا یا نصف به علاوه یک برای انتصاب او کافی بود.

پس از این رای‌گیری، نمایندگان جدایی‌طلب در پارلمان ایستادند و سرود ملی کاتالونیا را خواندند. کیم توررا که کارلوس پوجدمون رئیس سابق دولت محلی کاتالونیا او را برگزیده است نمایندگانی را که برای عرض تبریک دور او حلقه زده بودند در آغوش گرفت.

بسیاری از آنها روبان‌های زرد رنگی به سینه خود آویخته بودند که نماد همبستگی با آن دسته از سیاستمداران و مقاماتی است که به خاطر برگزاری همه‌پرسی غیرقانونی استقلال در ماه اکتبر محاکمه و زندانی شده‌اند.

کیم توررا در سخنانش در جلسه پارلمان تعهد داد که در راستای تاسیس جمهوری کاتالونیا فعالیت خواهد کرد و گفت کارلوس پوجدمون که اکنون منتظر حکم دادگاهی در آلمان در مورد درخواست استرداد به اسپانیاست، رهبر مشروع کاتالونیاست.

دولت اسپانیا سخنان او را «تحریک‌آمیز» توصیف کرد و آندرئا لوی یکی از اعضای حزب مردم (حزب حاکم اسپانیا) در پارلمان محلی کاتالونیا روز دوشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت اگر دولت محلی جدید از حوزه اختیارات قانونی خود فراتر برود دولت مرکزی بار دیگر مستقیما اداره امور محلی کاتالونیا را به دست خواهد گرفت.

از ماه اکتبر سال گذشته بیش از سه هزار شرکت و موسسه مالی به خاطر نگرانی از بحرانی شدن اقتصاد ناحیه کاتالونیا دفاتر مرکزی خود را به سایر نقاط اسپانیا منتقل کرده‌اند و صنعت گردشگری منطقه نیز تضعیف شده است.

ولی در طول سال ۲۰۱۷ تعداد گردشگرانی که به کاتالونیا سفر کرده‌اند افزایش یافته و میزان رشد اقتصادی این ناحیه از متوسط نرخ رشد اقتصادی سایر نواحی اسپانیا بیشتر بوده است.

پلیس رفت‌وآمد در بخشی از میدان و پارک اطراف ساختمان پارلمان محلی کاتالونیا را متوقف کرده بود ولی خیابان‌های شهر در مجموع آرام بودند و تظاهراتی برگزار نشد.

طبق قانونی که به دولت مرکزی اسپانیا اختیار داد اداره امور در کاتالونیا را مستقیما به دست بگیرد با انتخاب رئیس جدید دولت محلی و انتصاب همه اعضای کابینه عملا دخالت دولت مرکزی پایان می‌یابد.

در انتخابات پارلمانی زودرس کاتالونیا که دولت مرکزی آن را فرا خواند در ماه دسامبر احزاب طرفدار استقلال به پیروزی رسیدند اما حزب سیودادانوس (شهروندان) که طرفدار وحدت اسپانیاست بیشترین آرا را به دست آورد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ ش.ر/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG