لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۳۸

«تایید حکم اعدام» هشت متهم حمله به مجلس و آرامگاه خمینی در دیوان عالی کشور


نمایی از جلسه محاکمه متهمان حمله به مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی که اردیبهشت امسال برگزار شد.

همزمان با اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره دستگیری ۲۷ عضو یک «گروه تروریستی»، رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران خبر داد که حکم اعدام هشت متهم حمله به مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی توسط دیوان عالی کشور تایید شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، موسی غضنفرآبادی روز دوشنبه ۲۱ خرداد گفت که این افراد به اتهام «معاونت در بغی (شورش مسلحانه علیه حاکم اسلامی)» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بودند.

وی همچنین گفت که حکم این افراد «قطعی است و به زودی اجرا می‌شود».

بر اساس این گزارش، پرونده این حملات ۲۶ متهم دارد که دادگاه ۱۸ متهم باقی‌مانده در ماه‌های آینده برگزار می‌شود.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، پیش از این خبر داده بود که همه متهمان حاضر در این دادگاه در فاصله زمانی ۱۷ خرداد تا سوم تیر ۹۶ بازداشت شده‌اند.

در حمله به مجلس ایران و آرامگاه آیت‌الله خمینی در روز ۱۷ خرداد ۹۶، پنج نفر از مهاجمان کشته شدند و وزارت اطلاعات بدون اشاره به نام خانوادگی آنها، نام‌شان را رامین، قیوم، فریدون، ابوجهاد و سریاس اعلام کرده بود.

منابع امنیتی ایران همچنین از دستگیری یک زن ایرانی خبر داده بودند که به گفته آنها نقش «هدایت» عاملان حمله به آرامگاه آیت‌الله خمینی را به عهده داشت.

پس از آن مقام‌های امنیتی اما درباره نام و وضعیت این شخص سخن نگفته‌اند.

مقام‌های امنیتی و قضایی ایران پس از این حمله از دستگیری ده‌ها تن از افراد مظنون به ارتباط با گروه،حکومت اسلامی، داعش، در مناطق مختلف ایران خبر دادند.

وزارت اطلاعات ایران در سال‌های اخیر بدون اشاره به جزئیات از دستگیری چندین گروه به گفته این وزارتخانه، «وابسته» به گروه داعش خبر داده است.

این وزارتخانه روز دوشنبه نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ۲۷ نفر از اعضای «شبکه تروریستی» که در «شب‌های قدر و روز قدس» قصد اجرای «عملیات‌های تروریستی در تهران و چند شهر مهم داشتند» دستگیر شدند.

بر اساس اطلاعیه یاد شده، این افراد همچنین «با انتشار تصاویری در فضای مجازی» مردم ایران را به «انتقام و قتل تهدید کرده بودند».

این وزارتخانه از کشف و ضبط «مقادیر زیادی سلاح و مهمات شامل چند قبضه اسلحه کلاشینکف،کلت، نارنجک جنگی، بمب و تجهیزات ساخت مواد انفجاری» از متهمان خبر داده است.

وزارت اطلاعات جزئیاتی درباره هویت این افراد بیان نکرده است.

با استفاده از گزارش‌‌های خبرگزاری تسنیم، صداوسیما، ایرنا و رادیو فردا/ ا.م/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG