لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۱۲

سرگئی شویگو: عملیات نظامی روسیه در سوریه رو به پایان است


سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه (راست) در دیدار با آویگدور لیبرمن، همتای اسرائیلی‌اش.

وزیر دفاع روسیه خبر داده است که عملیات نظامی کشورش در سوریه «رو به پایان است».

ژنرال سرگئی شویگو که به اسرائیل سفر کرده است، شامگاه دوشنبه ۲۴ مهر در تل‌آویو گفت عملیات کشورش در سوریه که از دو سال پیش آغاز شد، در «شرف تکمیل» است و بزودی پایان آن اعلام می‌شود.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل و روسیه، ژنرال شویگو در آغاز دیدار با آویگدور لیبرمن، همتای اسرائیلی‌اش، افزود، با قریب الوقوع بودن پایان عملیات روسیه در سوریه «موضوعات و سئوالات متعددی» برای گفت‌وگو میان روسیه با اسرائیل بر سر سوریه وجود دارد که باید برای آنها «راه حل فوری» یافت شود.

ژنرال شویگو ابراز «اطمینان» کرد که گفت‌وگوهای او در سفرش به اسرائیل در دیدار با وزیر دفاع و نخست‌وزیر این کشور به «درک متقابل» میان طرفین کمک کرده و «روابط دوستانه نظامی دو کشور را تقویت می‌کند».

سرگئی شویگو که به عنوان نخستین وزیر دفاع روسیه به اسرائیل آمده است، روز سه‌شنبه ۲۵ مهر نیز با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این کشور در بیت‌المقدس، اورشلیم، دیدار کرد.

وزیر دفاع روسیه با اعلام خبر «رو به پایان بودن» عملیات کشورش در سوریه نگفته است که آیا روسیه خاک سوریه را ترک می‌کند یا حضور خود را در سوریه بعد از پایان جنگ سوریه نیز ادامه می‌دهد.

فرماندهی نظامیان روسیه در سوریه ماه گذشته خبر داد که ارتش بشار اسد ۸۵ درصد از خاک سوریه را بازپس گرفته است.

روسیه از سپتامبر ۲۰۱۵ (شهریور ۱۳۹۴)، در حالی که جنگ داخلی سوریه میان حکومت اسد با معارضین چهارمین سال خود را پشت سر می‌گذاشت و گروه‌های متعدد مخالف بخش‌های‌ زیادی از خاک سوریه را در دست داشتند، وارد کارزار نظامی این کشور شد.

روسیه با حضور در سوریه عملا به یاری ارتش ضعیف شده سوریه، نیروهای جمهوری اسلامی ایران موسوم به «مدافعین حرم» و هزاران شبه‌نظامی حزب‌الله پرداخت که همگی برای بقای حکومت اسد در تلاش بودند.

با ورود روسیه، صحنه جنگ داخلی سوریه در یک روند تدریجی تغییر کرد و ارتش اسد موفق شد بخش‌های وسیعی از خاک این کشور را از دست مخالفان به در آورد و همزمان نیروهای کرد سوری آموزش دیده از سوی آمریکا، در عقب راندن داعش از نقاط مهم سوریه سهم بزرگی ایفاء کردند.

روسیه با بمباران مقرهای مخالفان چتر پوششی قوی برای پیشرفت زمینی نیروهای بشار اسد فراهم کرد اما در همین حال، گزارش‌های متعددی نیز از حملات مرگبار جنگنده‌های روسی به اماکن غیرنظامی می‌رسید که روسیه آنها را رد می‌کرد.

اسرائیل از آغاز جنگ داخلی سوریه ظاهرا «بی‌طرف» بود؛ هر چند که ژنرال گادی آیزنکوت رییس ستاد ارتش اسرائیل ماه گذشته تایید کرد که اسرائیل در چند سال به گروه‌هایی از معارضین و مردم محلی در بخش سوری ارتفاعات جولان کمک‌های «بشردوستانه» کرده است که کماکان ادامه دارد.

با موفقیت‌های بیشتر حکومت بشار اسد، بویژه با یاری روسیه، اسرائیل در ماه‌های گذشته آشکارا از «خطر حضور فزاینده نظامی ایران و همپیمانان آن در سوریه» ابراز نگرانی می‌کند.

تا پیش از حضور روسیه در سوریه، چند عملیات هوایی شامل بمباران اهداف نظامی در سوریه از سوی رسانه‌های بین‌المللی به اسرائیل نسبت داده شد. در این موارد گفته شده بود که اسرائیل کاروان‌های سلاح یا هدف‌های دیگر متعلق به حزب‌الله لبنان را در سوریه بمباران کرده است.

در پی حضور نظامیان روس در سوریه، اسرائیل سطح هماهنگی با روسیه بر سر عملیات در سوریه را افزایش داد و در این راستا، دیدارهایی میان رهبران و فرماندهان ارشد نظامی دو کشور صورت گرفت.

بنیامین نتانیاهو در ملاقات روز سه‌شنبه ۲۵ مهر با ژنرال شویگو در بیت‌المقدس از هماهنگی نظامی دو کشور که «مانع از هر گونه اصطکاک» در دو سال گذشته در سوریه شد، تقدیر کرد.

سه ماه بعد از آغاز حضور نظامی روسیه در سوریه با موافقت ولادیمیر پوتین سامانه‌های دفاع هوایی اس- ۴۰۰ روسی نیز در سوریه افزون بر سامانه‌های اس-۳۰۰ که پیشاپیش در اختیار ارتش اسد بود مستقر شد و اسرائیل نگران گردید که این امر برای عملیات نظامی مورد نظر این کشور در سوریه مانع ایجاد کند.

اما بعد از آن نیز، بارها بمباران‌های هوایی دیگری در سوریه صورت گرفت که مقامات اسرائیل برخی از آنها را به طور مستقیم یا تلویحا تایید کرده‌اند. در تمامی این حملات، سامانه‌های روسی در سکوت ماندند.

روز دوشنبه ۲۴ مهر تنها ساعاتی پیش از فرود هواپیمای ژنرال شویگو به تل‌آویو، سخنگوی ارتش اسرائیل حمله جنگنده‌های اسرائیل به یک سکوی موشک هوایی سوریه در منطقه «رمضان» در ۵۰ کیلومتری شرق دمشق را زودتر از هر منبع دیگری خبر داد.

اسرائیل با گفتن این که از این سکوی موشکی سوریه به سوی جنگنده‌های اسرائیلی در «گشت عادی شناسایی آنها در حریم هوایی لبنان» موشک شلیک شده ولی هواپیماها و خلبانان آسیب ندیده‌اند، تاکید کرد که حمله تلافی جویانه‌اش به سامانه پدافندی سوریه را به آگاهی روسیه نیز رسانده بود.

وزیر دفاع اسرائیل هفته گذشته گفته بود، در هر برخورد نظامی جدید در منطقه، «جبهه شمالی» برای کشورش دیگر تنها حزب‌الله در لبنان نیست بلکه همه لبنان و سوریه را یک‌جا در بر می‌گیرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG