لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۰۲

هشدار عراق درباره خروج زودهنگام ارتش آمریکا


مقام های عراقی می گويند که عقب نشينی زود هنگام نزديک به ۱۵۷ هزار نيروی آمريکايی از عراق ، يک خلاء امنيتی در اين کشور بوجود می آورد.

مقامات عراقی روز دوشنبه بار ديگر نسبت به خروج زودهنگام نيروهای آمريکايی از عراق هشدار داده و اعلام کردند که اين اتفاق می تواند عراق را وارد جنگ داخلی کند.


واکنش مقامات عراقی پس از آن صورت می گيرد که روزنامه نيويورک تايمز در گزارشی خبر داد که بحث برای خروج آمريکا از عراق در کاخ سفيد افزايش يافته است.


اظهارات مقام های عراقی همچنين در ادامه بمبگذاری های خونين روزهای شنبه و يکشنبه اين کشور صورت می گيرد که نزديک به ۲۵۰ کشته برجای گذاشت.


هوشيار زيباری، وزير امور خارجه عراق روز دوشنبه گفت که «عقب نشينی زودهنگام نيروهای آمريکايی می تواند باعث جنگ داخلی در عراق شده و دولت اين کشور را به فروپاشی بکشاند.»


عقب نشينی زودهنگام نيروهای آمريکايی می تواند باعث جنگ داخلی در عراق شده و دولت اين کشور را به فروپاشی بکشاند.
وزیر امور خارجه عراق

آقای زيباری در عين حال افزود که آمريکا متعهد است تا قبل از عقب نشينی، نيروهای عراقی را آماده سازد.


وی به خبرنگاران گفت: عراقی ها فشارهای زيادی که روز به روز در آمريکا در حال افزايش است را درک می کنند.


وزير امور خارجه عراق اظهار داشت: ما بحث هايی را با اعضای کنگره در اين زمينه داشته ايم و به آنها درباره خطرات عقب نشينی سريع و شکل گيری يک خلاء امنيتی توضيح داده ايم.


آقای زيباری می گويد که بر اساس برنامه ما تا زمانی که نيروهای عراقی آماده نشده اند آمريکا متعهد است تا با دولت عراق همراهی کند.


از سوی دیگر، صديق الرکابی، از مشاوران ارشد نوری المالکی، نخست وزير عراق به رويترز گفته است که « نه تنها دولت عراق بلکه تمام احزاب سياسی کشور بر اين اعتقادند که حضور اين نيروها برای جلوگيری از افزايش خشونت ها و جلوگيری از افتادن کشور در دام جنگ داخلی ضروری است.»


عدنان الدليمی، رييس يکی از احزاب سنی عراق نيز می گويد: قابل درک نیست که فشارها برای عقب نشينی آمريکايی ها چگونه عراق را دچار شکنندگی کرده است.


در فاصله سه ماهه آوريل تا ژوئن سال جاری بيش از ۳۳۰ سرباز آمريکايی در عراق کشته شدند که از زمان حمله آمريکا به عراق مرگبارترين دوره برای ارتش اين کشور به شمار می رود. تعداد کشته شدگان سربازان آمريکا در حال حاضر سه هزار و ۶۰۶ نفر برآورد شده است.

به گفته وی، «هر گونه عقب نشينی نيروهای آمريکايی، چه به صورت جزئی و چه کلی، می تواند کابوس بزرگی بوجود آورد.»


افزايش بحث ها در کاخ سفيد


نيويورک تايمز با استناد به اظهارات مقام ها و مشاوران دولت آمريکا می نويسد: اين مقامات نگران آن هستند که آخرين پايه های حمايت سياسی جمهوريخواهان سنا از جرج بوش، رييس جمهوری، دچار فروپاشی شود.


به گفته اين روزنامه آمريکايی، بحث در حال حاضر بر اين محور استوار شده است که آيا جرج بوش بايد بيشتر تلاش کند برای اينکه جمهوريخواهان را وادار نسازد تا بحث عقب نشينی تدريجی نيروهای آمريکايی را بدليل تلفات بيشتر دنبال کنند.


در فاصله سه ماهه آوريل تا ژوئن سال جاری بيش از ۳۳۰ سرباز آمريکايی در عراق کشته شدند که از زمان حمله آمريکا به عراق مرگبارترين دوره برای ارتش اين کشور به شمار می رود. تعداد کشته شدگان سربازان آمريکا در حال حاضر سه هزار و ۶۰۶ نفر برآورد شده است.


مقام های عراقی می گويند که عقب نشينی زود هنگام نزديک به ۱۵۷ هزار نيروی آمريکايی از عراق و آن هم زمانی که ارتش عراق هنوز به آمادگی نرسيده است، يک خلاء امنيتی را در اين کشور بوجود می آورد.


فشار های وارد آمده بر دولت بوش از سوی همقطاران وی در حزب جمهوريخواهان هفته ها پس از اقدام دولت او در اعزام ۲۸ هزار نيروی اضافی به عراق صورت می گيرد که برای عمليات های بيشتر امنيتی وارد اين کشور شدند.


XS
SM
MD
LG