لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۳۱

عارف: رفع حصر مطالبه همیشگی اصلاح‌طلبان است


رئیس شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح طلبان با تأکید بر اینکه رفع حصر رهبران معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، «موضع همیشگی» اصلاح‌طلبان است، ابراز امیدواری کرد که نتیجه انتخابات پیش رو به گونه‌ای باشد که بتوان به این «مطالبه» پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدرضا عارف، روز دوشنبه ۲۶ بهمن، در دانشگاه امیر کبیر رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، را «مطالبه جوانان و دانشجویان» دانست.

او در عین حال اضافه کرد که «اما در کشوری زندگی می‌کنیم که نهادهای نظامی و نظارتی دارد و امیدواریم این مسئله به طریق قانونی حل شود».

آقای عارف ابراز امیدواری کرد که نتیجه انتخابات پیش رو طوری باشد که بتوان به این «مطالبه جوانان» پاسخ داد.

همچنین به گزارش خبرگزاری ایلنا، رئیس شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان گفت: «لازم نمی‌دانیم کوچک‌ترین اقدامات انجام شده از طرف اصلاح‌طلبان برای رفع حصر رسانه‌ای شود».

او تأکید کرد که «مواضع تند در مقابل حصر کمکی به رفع آن نکرده و به استمرار آن می‌انجامد».

آقای عارف اضافه کرد: «حصر باید رفع شود یا از طریق یک مرجع قانونی درباره آن تصمیم‌گیری شود، چراکه این موضع همیشگی ماست».

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از روزهای پایانی بهمن ۸۹، بدون برگزاری دادگاه در حبس خانگی به سر می‌برند.

مهدی کروبی پس از سه سال «حبس» در «خانه امن» وزارت اطلاعات، از بهمن‌ماه سال ۹۲ به منزل خود در جماران منتقل شده، ولی همچنان در حصر به سر می‌برد.

رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، و مهدی کروبی، از جمله وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی پیش از برگزیده شدن به ریاست جمهوری بود.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی، ششم بهمن گفته بود که دولت در مورد مسئله رفع حصر این سه نفر، «به اندازه وسعش و حتی بیشتر» تلاش کرده، اما تصمیم‌گیرنده نهایی نیست.

با این حال اردشیر امیرارجمند، مشاور میرحسین موسوی و محمد تقی کروبی، پسر مهدی کروبی اعلام کرده‌اند که در وضعیت حصر «تغییر جدی و محسوسی ایجاد نشده» و «هیچ خبر رسمی یا غیر رسمی در مورد اقدام مؤثر» در این مورد در دست نیست.

این دو چهره نزدیک به مهدی کروبی و میرحسین موسوی، در عین حال بر اهمیت دو انتخابات هفتم اسفند تأکید کرده، و به رغم انتقاد از رد صلاحیت‌ها از حضور مردم در انتخابات استقبال کرده‌اند.

در آستانه دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان بار دیگر بحث حصر این افراد و رخدادهای سال ۸۸ در ادبیات برخی نامزدها و فعالان سیاسی پررنگ‌تر از گذشته شده‌است.

در همین حال احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و نامزد انتخابات مجلس خبرگان رهبری، تأکید کرده که «فتنه‌ای که امروز ما را تهدید می‌کند به‌مراتب خطرناک‌تر از فتنه ۸۸ است».

آقای علم‌الهدی همچنین گفته است که میرحسین موسوی و مهدی کروبی «جاسوس آمریکا و انگلیس» نبوده و به نظام «اعتقاد» داشتند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و نزدیکان او از اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ با عنوان «فتنه» نام می‌برند.

در ماه‌های گذشته برخی از منصوبان رهبر جمهوری از جمله محمدحسین نجات، معاون فرهنگی سپاه پاسداران و احمد خاتمی، امام جمعه تهران، در مورد تکرار اعتراض‌ها به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در انتخابات پیش رو هشدار داده‌اند.

در واکنش به این هشدارها علی یونسی، مشاور حسن روحانی و وزیر اسبق اطلاعات، گفته است که این «پیش‌گویی» بر اساس «نگاه‌های بدبینانه شکل گرفته و واقعیت بیرونی ندارد».

XS
SM
MD
LG