لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۵۳

بازداشت دو فرد «مرتبط با ایران» در کنیا به ظن «طراحی حمله تروریستی»


خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و رویترز در دو گزارش مستقل از نایروبی پایتخت کنیا نوشته‌اند که مقام‌های امنیتی این کشور، دو مظنون به «طراحی حملات تروریستی» را که متهم به ارتباط با ایران هستند، بازداشت کرده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز شنبه هفتم آذر، به نقل از فرمانده پلیس کنیا، بازداشت‌شدگان را «دو تبعه کنیایی» معرفی کرد که «قصد حمله به اهدافی متعلق به کشورهای غربی را در کنیا داشته‌اند».

رئیس پلیس کنیا گفته است که بازداشت‌شدگان «به مساعدت نهادهای امنیتی ایران اعتراف کرده‌اند و اکنون در زندان پلیس هستند».

این گزارش بازداشت‌شدگان را ابوبکر صادق‌لو، ۶۹ ساله، و یاسین سامبای جمعه، ۲۵ ساله، معرفی کرده و می‌گوید آنها «روز شنبه به جاسوسی برای نیروی قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران اعتراف کرده‌اند».

فرمانده پلیس کنیا گفته است که صادق‌لو با استخدام یاسین جمعه، سفر او به ایران را برای آموزش، برنامه‌ریزی کرده است و یاسین جمعه، ۱۹ نوامبر برابر با ۲۸ آبان، هنگام بازگشت به کنیا بازداشت شده است.

با این حال در گزارشی مستقل، خبرگزاری رویترز به نقل از حساب توئیتر وزارت کشور کنیا، نوشت که «مقام‌های امنیتی کنیا، دو ایرانی که با نقشه انجام چند حمله تروریستی در نایروبی [پایتخت این کشور] بازداشت کرده‌اند».

این گزارش که به تأیید یک سخنگوی وزارت کشور کنیا رسیده، تأکید کرده که «این نقشه کشف و خنثی شده، و مظنونان در بازداشت هستند».

وزارت کشور کنیا، البته کمی بعد، ادعای ایرانی بودن بازداشت‌شدگان را اصلاح کرد و «ابوبکر صادق‌لو»، را یکی از «چهره‌های ارشد جامعه شیعیان نایروبی» و «یاسین سامبای جمعه» را از اهالی نایروبی، معرفی کرد.

رویترز همچنین از قول روزنامه کنیایی «دیلی نیشن»، نوشته است که این دو مرد قصد داشته‌اند به هتل‌هایی در نایروبی که محل رفت وآمد جهانگردان، دیپلمات‌ها و مدیران صنایع بوده، حمله کنند. این روزنامه خبر خود را از قول سربازرس پلیس، «جوزف بوین»، منتشر کرده است.

مقام‌های ایران تا لحظه تنظیم این گزارش واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

رویترز و آسوشیتدپرس در گزارش‌های خود یادآوری کرده‌اند که در سال ۲۰۱۳ نیز دادگاهی در کنیا با متهم کردن دو تبعه ایرانی، به عضویت در نیروی قدس و برنامه‌ریزی برای حمله به اهدافی متعلق به کشورهای غربی در کنیا، آنها را به حبس ابد محکوم کرده بود.

خبر بازداشت این دو تبعه ایرانی، در سوم تیرماه ۱۳۹۱ منتشر شد، و پلیس ضدتروریسم کنیا اعلام کرد که بازداشت‌شدگان «۱۵ کیلوگرم ماده پودری انفجاری» به همراه داشته‌اند.

اما تنها یک روز بعد، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وقت وزارت خارج ایران، اعلام کرد که «هویت افراد ادعا شده تاکنون برای ما مشخص نيست و سفارت در نايروبی در تلاش برای کسب اطلاع و دسترسی کنسولی به افراد یاد شده است».

بازداشت‌شدگان در نخستین جلسه بررسی اتهام‌هاشان در مرداد ۹۱، اتهام‌ها علیه خود را رد کردند، اما نهایتاً دادگاه در اردیبهشت سال ۹۲ آنها را مجرم شناخت.

پس از اعلام این رأی آقای مهمان‌پرست با ابراز تأسف از این موضوع، و با تأکید بر روابط خوب ایران و کنیا، جزئیات بیشتری را در این مورد اعلام کرد و گفت که این دو شهروند ایرانی، «با ویزای معتبر گردشگری» وارد کنیا شده بودند، و «بر اساس یک توطئه از پیش طراحی شده»، بازداشت شدند.

او گفت که بازداشت این افراد پس از «سفر موفق» محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد، به کنیا در خرداد ۹۱ صورت گرفته است.

اما این تنها بازداشت و محکومیت اتباع ایرانی در کنیا نبود، و در مهرماه ۹۳ نیز دادگاهی در کنیا دو ایرانی را که در شهریور ماه آن سال به اتهام ورود به خاک این کشور با پاسپورت «جعلی اسرائیلی» بازداشت شده بودند، به دو سال زندان یا پرداخت جریمه نقدی محکوم کرد.

در آن زمان خبرگزاری رویترز گزارش داد که این دو ایرانی، یک مرد و یک زن هستند و ۲۷ شهریورماه [۱۳۹۳] به ظن توطئه برای انجام عملیات تروریستی توسط پلیس ضدتروریسم کنیا، در فرودگاه نایروبی بازداشت شده‌اند. به گزارش رویترز، مقصد این زن و مرد ایرانی کشور بلژیک بوده است.

XS
SM
MD
LG