لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۳۹

نيروهای لبنانی، مواضع فتح الاسلام را گلوله باران کردند


حملات نيروهای لبنانی که با شليک توپ از تانک و توپخانه همراه بود، باعث انفجار چند نقطه در مواضع تحت کنترل گروه فتح السلام شد.


نيروهای لبنانی، روز جمعه هجدهم خرداد، مواضع شبه نظاميان نزديک به القاعده را در«نهرالبارد» اردوگاه پناهندگان فلسطينی در شمال لبنان گلوله باران کردند.


به گزارش خبرگزاری ها، حملات که با شليک های تانک ها و توپخانه ارتش لبنان همراه بود، باعث انفجار چند نقطه در مواضع تحت کنترل گروه فتح السلام شد. ضمن آنکه دود، آسمان اردوگاه نهرالبارد را پوشاند.


در مقابل، شبه نظاميان گروه فتح السلام با سلاح های خودکار و ضد تانک به نيروهای لبنانی پاسخ دادند و يک سرباز لبنانی را به قتل رساندند.


آتش باری مجدد نيروهای لبنانی علیه مواضع نيروهای گروه فتح السلام، پس از آن انجام گرفت که اعضای اين گروه نزديک به القاعده از تسليم خود، پس از سه هفته درگيری، سرباز زدند.


با اين همه، منابع لبنانی می گويند که جبهه عمل اسلامی، شامل سياستمداران و روحانيون سنی اين کشور، به تلاش های خود برای يافتن راه حلی برای اين مناقشه ادامه خواهد داد.


مقام های لبنانی خواستار تسليم بی قيد و شرط شبه نظاميان وابسته به گروه فتح الاسلام هستند، که سوگند خورده اند تا دم مرگ مقاومت خواهند کرد.

این درگيری ها از روز ۲۰ مه، ۳۰ ارديبهشت، به دنبال يک حادثه محلی ظاهرا بی اهميت آغاز شد؛ نيروهای پليس و ارتش لبنان درتعقيب افرادی که به سرقت ازيک اداره محلی پست اقدام کرده بودند، با مقاومت مسلحانه شماری ازافرادی که بعدا اعلام شد وابسته به گروه فتح الاسلام بوده اند، رو به رو شدند.


اين درگيری ها تاکنون حداقل ۱۱۵ کشته برجای گذاشته است که شامل ۴۷ سرباز و ۳۸ شبه نظامی می شود.


مقام های لبنانی خواستار تسليم بی قيد و شرط شبه نظاميان وابسته به گروه فتح الاسلام هستند، که سوگند خورده اند تا دم مرگ مقاومت خواهند کرد.


گروه فتح الاسلام، پاييز سال گذشته، پس از انشعاب از جنبش فتح اعلام موجوديت کرد و در پی انتشار ديدگاه های رهبران آن، به عنوان يک گروه همراستا با القاعده شناخته شد. درهمين ارتباط، بسياری از مردان عضو فتح الاسلام، عرب تبار و از جمله کسانی هستند که در عراق نیز جنگيده اند.


در اين ميان، شاکر العباسی، رهبر فتح الاسلام با اينکه تاييد می کند که اين گروه ايدئولوژی مشترکی با القاعده دارد، اما می گويد گروه تحت رهبری اش ارتباط سازمانی با القاعده ندارد.


در همين حال، گزارش ها حاکی است که از دهها هزار فلسطينی ساکن اردوگاه نهرالبارد، حدود چهار هزار نفر نتوانسته اند خانه و کاشانه خود را ترک کنند و در اين اردوگاه به دام افتاده اند.


XS
SM
MD
LG