لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۲۲

«اسانلو آزاد نشود، در سراسر جهان تظاهرات برپا می کنیم»


همزمان با سکوت مقام های رسمی ایران در برابر ربوده شدن منصور اسانلو، همسر این فعال حقوق کارگران، به راديو فردا گفت در مراجعه به زندان اوين، نگهبان زندان اوين به وی گفته آقای اسانلو در زندان اوين است و قاضی پرونده او سعيد مرتضوی است.

دبير کل فدراسيون جهانی کارگران حمل و نقل، گفت که اين سازمان بزرگ کارگری و ديگر سازمان های بين المللی مدافع حقوق کارگران، در صورت آزاد نشدن منصور اسانلو، رييس هيات مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، تظاهرات سراسری در کشورهای جهان برگزار کنند.


ديويد کاکرافت درگفت و گو با راديو فردا، ماجرای «ربودن آقای اسانلو» را «حمله به يکی از رهبران جنبش دموکراتيک اتحاديه ای کارگری در ايران» توصیف کرد.


او گفت: «حکومت ايران، تاکنون ربودن يا بازداشت رييس هيات مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه را تاييد نکرده است. اما اقدامی هم برای آزادی او انجام نداده است.»


آقای کاکرافت همچنين اتفاقی را که برای منصور اسانلو روی داده است، يکی از جدی ترين حملات به فردی ارزيابی کرد که «به عنوان يک رهبر کارگری، در تمام جهان شناخته شده است.»


دبير کل فدراسيون جهانی کارگران حمل و نقل درهمين ارتباط، به سفر سه هفته پيش رييس هيات مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه به لندن و بروکسل برای شرکت در جلسات آن فدراسيون و همچنين کنفدراسيون بين المللی اتحاديه های آزاد کارگری اشاره کرد.


او در پاسخ به اين پرسش که فدراسيون جهانی کارگران حمل و نقل تاکنون چه اقداماتی را برای آزادی آقای اسانلو انجام داده است، گفت: «ما با سازمان بين المللی کار، آی ال او، تماس گرفته ايم، زيرا اين سازمان اخيرا گزارش کميته آزادی خود را منتشر کرد که در آن از زندانی شدن و آزار آقای اسانلو در دو سال گذشته، قويا انتقاد شده است.»


آقای کاکرافت افزود: «ما مطلع شده ايم که دبير کل سازمان بين المللی کار با اعضای هيات نمايندگی ايران در ژنو، مقر اين نهاد وابسته به سازمان وابسته به سازمان ملل متحد، و همچنين وزارت کار و امور اجتماعی ايران تماس گرفته است. البته اين وزارتخانه فورا خاطر نشان کرده است که مسئول حمله به آقای اسانلو نبوده است. ما اين موضوع را پذيرفته ايم، اما اين وزارتخانه و دولت ايران، مسئول يافتن منصور اسانلو و آزادی چه سريع تر او هستند.»


«دولت ايران که در حال حاضر، مشکلات زيادی در سطح جهان دارد، حداقل بهتر است سريعا نشان دهد که حقوق کارگران را نقض نمی کند.»

وی افزود: «اعضای فدراسيون جهانی کارگران حمل و نقل، اعتراض شديد خود را درزمينه ربودن آقای اسانلو به سفارتخانه های ايران ابلاغ خواهند کرد. گذشته از اين، ما از تمام سازمان های بين المللی که با آنها در تماس هستيم، خواهيم خواست به ما کمک کنند.»


آقای کاکرافت به ادامه مذاکرات و تماس های فدراسيون جهانی کارگران حمل و نقل برای آزادی منصور اسانلو اشاره کرد و افزود: «ما به خوبی می دانيم که نيروهايی در دولت ايران هستند که علاقه ای به مشاهده فعاليت اتحاديه ای و سازمان های دموکراتيک، مانند سنديکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران ندارند.»


وی تاکيد کرد: «دولت ايران که در حال حاضر، مشکلات زيادی در سطح جهان دارد، حداقل بهتر است سريعا نشان دهد که حقوق کارگران را نقض نمی کند.»


«اسانلو در اوین، زندانی است»


همزمان با سکوت مقام های رسمی ایران در برابر ربوده شدن منصور اسانلو، همسر این فعال حقوق کارگران، به راديو فردا گفت در مراجعه به زندان اوين، نگهبان زندان اوين به وی گفته آقای اسانلو در زندان اوين است و قاضی پرونده او سعيد مرتضوی است.


خانم اسانلو در توضيح گفت وگوی خود با يکی مقام های مسئول زندان اوين گفت اين مسئول زندان اوين تاکيد کرده است که آقای اسانلو ممنوع الملاقات است و برای گرفتن اجازه ملاقات بايد با قاضی مرتضوی تماس گرفته شود.


همسر اسانلو تصريح کرد که به اظهارات اين مقام مسئول زندان اوين بی اعتماد است و روز شنبه برای گرفتن اخبار بيشتر به دادگستری تهران مراجعه خواهد کرد.


به گفته همسر آقای اسانلو وی از ناراختی چشم رنج می برد و او می بايست روز يکشنبه به بيمارستان لبافی نژاد برای جراحی چشم مراجعه کند.


XS
SM
MD
LG