لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۰

مخالفت بیش از ۵۰ استاد دانشگاه شریف با وزیر پیشنهادی علوم


معرفی منصور غلامی برای وزارت علوم مخالفت‌های زیادی را در میان دانشگاهیان برانگیخته است.

تنها یک روز مانده به نشست مجلس برای بررسی وزیر پیشنهادی علوم، بیش از ۵۰ تن از استاد‌ان دانشگاه صنعتی شریف در نامه‌ای به هیئت رئیسه و نمایندگان مجلس تلویحاً خواستار رأی ندادن به منصور غلامی شدند.

روز یکشنبه هفتم آبان مجلس درباره صلاحیت منصور غلامی برای تصدی وزارت علوم و رضا اردکانیان برای هدایت وزارت نیرو تصمیم خواهد گرفت.

پیشنهاد منصور غلامی از سوی حسن دولت روحانی با واکنش‌های انتقادی گسترده‌ای در محافل دانشجویی و رسانه‌ها مواجه شد.

اکنون این استادان با امضای این نامه با ابزار تأسف از آنچه بی‌توجهی دولت و رئیس جمهور نسبت به خواسته‌ دانشگاهیان خوانده‌اند، خواستار ان شده‌اند نمایندگان تنها به کسانی رأی بدهند که «صلاحیت حرفه‌ای لازم و مقبولیّت در میان قاطبه دانشگاهیان را داشته باشد».

در بخشی از این نامه آمده است: «عمیقاً متأسفیم که از طرف دولت محترم و به خصوص ریاست محترم جمهوری به این خواسته دانشگاهیان هیچ‌گونه توجهی نشده است. به همین جهت در این آخرین مرحله از آن مجلس محترم و نمایندگان منصف آن از همه طیف‌های سیاسی می‌خواهیم که در بررسی صلاحیت کاندیدای وزارت علوم به نظرات دانشگاهیان توجه کنند و تنها به فردی رأی اعتماد دهند که صلاحیت حرفه‌ای لازم و مقبولیّت در میان قاطبه دانشگاهیان را داشته باشد».

منصور غلامی، رئیس دانشگاه بوعلی سینا در همدان است و دارای دکترای علوم باغبانی از استرالیا است.

پیشتر گروهی از فعالان دانشجویی در بیانیه‌ای به حسن روحانی، نسبت به پیشنهاد منصور غلامی برای وزرات علوم هشدار داده بودند.

وزارت علوم از زمان آغاز به کار دولت دوازدهم با سرپرست اداره می‌شود و معرفی وزیر برای این وزارتخانه به یکی از معضلات دولت حسن روحانی بدل شده است.

در این زمینه محمود صادقی، نماینده تهران خبر داده است که «بنابر اظهار مسئولان ذیربط، رییس‌جمهوری تاکنون بیش از ۱۰ گزینه برای وزارت علوم معرفی کرده که مورد تأیید رهبری قرار نگرفته‌اند».

دولت اول حسن روحانی نیز وزارت علومی پرحاشیه داشت و پس از رد چندین گزینه حسن روحانی برای تصدی این وزارتخانه توسط مجلس نهم، نخستین وزیر علوم او رضا فرجی‌دانا، با استیضاح از وزارت برکنار شد. پس از او نیز آن مجلس به دو گزینه پیشنهادی دیگر رأی نداد تا اینکه سرانجام روحانی با معرفی محمد فرهادی از آن مجلس رأی اعتماد گرفت.

در همین حال روز شنبه تجمعاتی در دانشگا‌ه‌های تهران و شماری دیگر از شهرها در مخالفت با وزیر پیشنهادی حسن روحانی برگزار شد.

پیش از این سه نماینده فراکسیون امید محمود صادقی، فاطمه سعیدی و جلال میرزایی با منصور غلامی دیدارکرده بودند. محمود صادقی و فاطمه سعیدی که از مخالفان این گزینه بودند پس از ملاقات با او اعلام کردند، از توضیحات این وزیر پیشنهادی قانع شده‌اند و با او موافق هستند.

محمود صادقی هم این باره گفته بود: «قبل از جلسه نگاه انتقادی نسبت به او داشتم» و «در جلسه همه این نقدها را با صراحت بیان كردیم و او به صورت تفصیلی پاسخ داد. جمع‌بندی ما این بود كه غلامی اگر گزینه ایده‌آل نباشد، می‎تواند قابل قبول باشد.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG