لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۱۶

ارتش اسرائیل از تقویت مواضع خود در بلندی‌های جولان خبر داد


حمله هوایی ارتش سوریه به درعا

ارتش اسرائیل روز یکشنبه دهم تیرماه از تقویت مواضع خود در بلندی‌های جولان خبر داد؛ این اقدام در پی عملیات نیروهای دولتی در جنوب سوریه و آواره شدن دهها هزار تن در این مناطق صورت گرفته است.

ارتش اسرائیل می‌گوید این اقدامات جهت آمادگی برای مواجهه با تحولات سوریه اتخاذ شده است.

نیروهای دولتی سوریه از هفته گذشته عملیات گسترده‌ای علیه مخالفان در استان درعا واقع در جنوب سوریه‌ آغاز کرد‌ه‌اند و آن طور که سازمان ملل می‌گوید نزدیک به ۵۰ هزار نفر مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند.

یک مقام‌ بلندپایه ارتش اسرائیل به خبرگزاری آلمان گفته که نزدیک به ۱۸۰۰ نفر به بلندی‌های جولان تحت کنترل سوریه گریخته‌اند.

ارتش اسرائیل همچنین گفته است که به آوارگان سوری کمک‌های بشردوستانه و خدمات پزشکی ارائه می‌کند.

ارتش اسرائیل در بیانیه خود بر «سیاست عدم مداخله» در جنگ داخلی سوریه تاکید کرده و در عین حال هشدار داده است که «قاطعانه» به هرگونه تعرض به خاک اسرائیل و تهدید شهروندانش پاسخ خواهد داد.

با وجود اعلام بی‌طرفی اسرائیل در جنگ داخلی سوریه، این کشور بارها مواضع نیروهای سوری و متحدان آن را بمباران کرده است.

اسرائیل حضور نیروهای ایرانی و حزب‌الله لبنان در سوریه را تهدیدی برای خود اعلام کرده است.

بلندی‌های جولان پس از جنگ شش روزه ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل درآمد و در سال ۱۹۸۱ این بلندی‌ها را ضمیمه خاک خود کرد؛ با این حال شورای امنیت سازمان ملل در دسامبر سال ۱۹۸۱ با صدور قطعنامه ۴۹۷ انضمام بلندی‌های جولان به اسرائیل را غیرقانونی دانست.

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل روز یکشنبه بار دیگر تاکید کرد کشورش اجازه ورود آوارگان سوری را به خاک خود نخواهد داد اما کمک‌های بشردوستانه در اختیار آنان می‌گذارد.

با استفاده از خبرگزاری آلمان و ایتارتاس/ ح.ر/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG