لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۳۳

ترکیه: قربانیان حمله شیمیایی سوریه در معرض گاز سارین قرار گرفته‌اند


یونیسف می‌گوید که در حمله روز سه‌شنبه به خان شیخون در استان ادلب، دستکم ۲۷ کودک کشته شده‌اند.

وزارت بهداشت ترکیه می‌گوید نتایج آزمایش‌های اولیه نشان می‌دهد که قربانیان حمله به خان شیخون سوریه در معرض گاز اعصاب سارین قرار گرفته‌اند.

کشورهای غربی و از جمله آمریکا، نیروهای بشار اسد را متهم کرده‌اند که روز سه‌شنبه در شهرک خان شیخون در نزدیکی ادلب دست به حمله شیمیایی زده‌اند. گزارش‌ها حاکی است که در این حمله بیش از یکصد تن کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت بهداشت ترکیه روز پنجشنبه ۱۷ فروردین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «بر پایه بررسی‌های اولیه، یافته‌ها حکایت از آن دارد که مجروحان در معرض یک عامل شیمیایی (سارین) قرار گرفته‌اند».

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید بستری شدن ۳۱ نفر در جنوب ترکیه و مرگ سه نفر مورد تایید قرار گرفته است.

به گفته وزارت بهداشت ترکیه، مجروحان شیمیایی دچار «اِدِمِ ریه» شده‌اند. حالتی که در آن آب میان‌بافتی در ریه جمع می‌شود.

وزارت بهداشت ترکیه می‌افزاید: «این یافته‌ها حاکی از آن است که رابطه‌ای بین این عوارض و به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی وجود دارد».

به گفته این وزارتخانه، نمونه‌بردای از قربانیان در حضور نمایندگان سازمان بهداشت جهانی و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی سازمان ملل در شهر آدنا انجام شده است.

آزمایش‌های بیشتر از نمونه‌برداری‌ها، در آزمایشگاهی در آنکارا صورت می‌گیرد.

بر پایه این گزارش، نمایندگان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نیز از قربانیان نمونه‌برداری کرده‌اند تا آن را در آزمایشگاه این سازمان در لاهه هلند مورد بررسی قرار دهند.

سازمان بهداشت جهانی و پزشکان بدون مرز پیشتر گفته بودند عوارض قربانیان احتمالا در اثر یک گاز اعصاب مانند سارین بروز کرده است.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، و حامی دولت بشار اسد، روز پنجشنبه اتهامات وارد شده به دولت سوریه را «بی‌اساس» دانست.

در بیانیه کاخ کرملین آمده است که در مکالمه تلفنی ولادیمیر پوتین و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، پوتین خواستار «تحقیق بین‌المللی و بی‌طرفانه» از حادثه روز چهارم آوریل خان شیخون شده است.

اسرائیل هم در کنار کشورهای غربی، نیروهای دولتی سوریه را مسئول حمله شیمیایی به خان شیخون می‌داند.

روسیه مدعی است که در اثر حمله جنگنده‌های سوری به انبار سلاح‌‌های شیمیایی شورشیان، «مواد سمی» در محل منتشر شده است.

از سوی دیگر صندوق کودکان سازمان ملل، یونیسف، روز چهارشنبه اعلام کرد در حمله روز سه‌شنبه به خان شیخون در استان ادلب، دستکم ۲۷ کودک کشته و ۵۰۰ تن مجروح شده‌اند.

دیدن نظرات (۲۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG