لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۲۵

کوستا گاوراس رییس داوران جشنواره فیلم برلین شد


کوستا گاوراس به عنوان فيلمساز سياسی شهره است.

کوستا گاوراس، کارگردان برجسته يونانی- فرانسوی به عنوان رييس هيات داوران پنجاه و هشتمین دوره از جشنواره بين المللی فيلم برلين انتخاب شد.به گزارش دفتر جشنواره، ديتر کوسليک که مديريت جشنواره را به عهده دارد از اين که اين فستيوال می تواند کارگردان بزرگی همچون کنستانتين کوستا گاوراس را به عنوان رييس هيات داوران داشته باشد، ابراز خرسندی کرد و گفت:« آثار وی وجوه انتقاد اجتماعی را با هنر ناب می آميزند.»

کوستا گاوراس به عنوان فيلمساز سياسی شهره است و غالب فيلم های او به خاطر انتقادات تند سياسی در دهه های شصت و هفتاد ميلادی بسيار بحث انگيز بوده اند.


کوستا گاوراس اولين فيلم بلندش را در سال ۱۹۶۵ کارگردانی کرد، اما عمده شهرتش را در سال ۱۹۶۹، پس از ساخت فيلم «زد» بدست آورد.

وی که مدیریت سينماتک فرانسه را هم به عهده دارد، فارغ التحصيل سينما از انستيتو فيلم پاريس است.


این کارگردان برجسته اولين فيلم بلندش را در سال ۱۹۶۵ کارگردانی کرد، اما عمده شهرتش را در سال ۱۹۶۹، پس از ساخت فيلم «زد» به دست آورد.


«زد» که يک فيلم تريلر سياسی است، دو جايزه اسکار کارگردانی و فيلمنامه را برای اين فيلمساز به ارمغان آورد.


«گمشده» ديگر اثر برجسته اوست که در سال ۱۹۸۱ با بازی جک لمون و سيسی اسپيسک ساخته شد و اسکار بهترين فيلمنامه را به دست آورد.


این فیلم همچنین در جشنواره بين المللی کن همان سال - که مهمترين فستيوال سينمايی محسوب می شود- اصلی ترين جايزه يعنی نخل طلا را به همراه جايزه بهترين بازيگر مرد برای جک لمون از آن خود کرد.


کوستا گاوراس موفقيت هايی هم در همين جشنواره برلين داشته است. او در سال ۱۹۹۰ جايزه خرس طلايی را به خاطر فيلم «جعبه موسيقی» به دست آورد و در سال ۲۰۰۲ نيز فيلمی از او در بخش مسابقه اين فستيوال به نمايش درآمد.


قرار است که وی در مارس ۲۰۰۸، پس از پايان جشنواره برلين، فیلمبرداری فيلم تازه اش را آغاز کند.


اين فيلم که «بهشت غرب است» نام دارد در يونان فيلمبرداری خواهد شد و کوستا گاوراس پس از قريب به چهل سال به زادگاهش بازخواهد گشت .


جشنواره برلين


جشنواره بين المللی فيلم برلين که از مهمترين فستيوال های فيلم جهان محسوب می شود، از هفتم تا هفدهم فوريه ۲۰۰۸ برگزار می شود.جشنواره بين المللی فيلم برلين از هفتم تا هفدهم فوريه ۲۰۰۸ برگزار می شود.

اين فستيوال که جزء قديمی ترين جشنواره های فيلم محسوب می شود، امسال پنجاه و هشتمين دوره اش را برگزار می کند.


جشنواره برلين هر ساله خرس طلايی و خرس نقره ای خود را - که اين حيوان نمادی از شهر برلين محسوب می شود- به فيلم های برگزيده بخش مسابقه اهدا می کند.


حضور انبوهی از ستارگان سينما و فيلمسازان برجسته در اين فستيوال، هر ساله توجه ويژه رسانه ها را به خود جلب می کند.


امسال در بخش جنبی فستيوال، مرور آثار لوييس بونوئل، فيلمساز طراز اول اسپانيايی برگزار می شود.


بنا به گفته يکی از مسئولان فستيوال به راديو فردا، اين مرور حتی شامل فيلم هايی خواهد بود که بونوئل در آنها به عنوان دستيار کارگردان، فيلمنامه نويس وتهيه کننده حضور داشته است و به اين ترتيب گنجينه ای از آثار اين يکی از بزرگ ترين فيلمسازان تاريخ سينما، يکجا عرضه خواهد شد.


XS
SM
MD
LG