لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۰۴

کمیسیون انتخاباتی خواستار تاخیر در انتخابات پاکستان شد


کمیسیون انتخاباتی ناآرامی های پس از قتل بی نظیر بوتو را عامل درخواست برای تاخیر در انتخابات اعلام کرده است.

یک مقام ارشد کمیسیون انتخابات دولت پاکستان روز دوشنبه اعلام کرد که این کمیسیون به علت شرایط بحرانی کشور پس از ترور بی نظیر بوتو، خواستار تاخیر در انتخابات پارلمانی این کشور به مدت چند هفته شده است.


حزب مردم پاکستان که روز پنج شنبه، بی نظیر بوتو، رهبر خود را از دست داد با این تصمیم کمیسیون انتخاباتی مخالفت کرده است.


کمیسیون انتخابات پارلمانی پاکستان روز دوشنبه نشستی اضطراری برگزار کرد تا در باره برگزاری انتخابات در روز هشتم ژانویه تعیین تکلیف کند.


پس از پایان این نشست، یکی از مقام های ارشد کمیسیون انتخابات گفته است که اعضای کمیسیون خواستار تاخیر در زمان برگزاری انتخابات به مدت چندین هفته هستند.


کنور دلشاد، دبیر این کمیسیون به خبرنگاران گفت: زمان بندی انتخابات روز سه شنبه اعلام خواهد شد ولی این پیشنهاد به دولت فرستاده شده است.


  • «زمان بندی انتخابات روز سه شنبه اعلام خواهد شد ولی این پیشنهاد به دولت فرستاده شده است.»
دبیر کمیسیون انتخابات پاکستان

انتخابات پارلمانی این دوره پاکستان، از آن رو که به هشت سال حکومت نظامیان پایان می دهد، حتی پیش از ترور خانم بوتو هم حساسیتی ویژه داشت.


اما قتل بی نظیر بوتو، که روز پنج شنبه در جریان یک سخنرانی انتخاباتی اتفاق افتاد، موجی از خشونت ها را در این کشور دارنده بمب اتمی دامن زده است.


عضو ارشد کمیسیون انتخابات گفته است که در جریان آشوب های چند روز گذشته، تنها در ایالت سند بیش از ۴۰ حوزه انتخاباتی تخریب شده اند و کارهای اداری مربوط به انتخابات با اختلال مواجه شده است.


به گفته این مقام انتخاباتی،«نیمی از کارمندان کمیسیون انتخابات، یا به علت اختلال در سیستم حمل و نقل عمومی یا به دلایل امنیتی، در محل کار خود حاضر نشده اند.»


مخالفت حزب مردم


مقام های دولتی می گویند: تعیین تاریخ انتخابات باید پس از مذاکره با رهبران احزاب صورت گیرد.


اما حزب مردم، که روز یکشنبه پسر ۱۹ ساله بی نظیر بوتو را به رهبری حزب برگزید، با تعویق انتخابات مخالفت کرده است.


پس از نشست روز دوشنبه کمیسیون انتخابات، حزب مردم اعلام کرد که نسبت به این تصمیم معترض است و اصرار دارد انتخابات در روز هشتم ژانویه برگزار شود.


بی لاوال زرداری، رهبر جدید حزب مردم، یکشنبه شب در گفت و گو با خبرنگاران گفته بود: «مادرم همیشه می گفت دموکراسی بهترین انتقام است.»


خشونت های خیابانی، که در پی ترور خانم بوتو چند شهر و ایالت را در برگرفته، تاکنون ۳۸ قربانی بر جای گذاشته است.


در جریان این خشونت ها مردم خشمگین به بانک ها، فروشگاه ها و ادارات دولتی حمله کردند و با پلیس درگیر شدند.


حزب حاکم مسلم لیگ نیز اعلام کرده است که تبلیغات انتخاباتی خود را تا پایان خشونت ها متوقف می کند و پیشنهاد می دهد برگزاری انتخابات ۱۲ هفته به تعویق بیفتد.


گزارش های تازه نشان می دهد که به رغم چندین روز ناآرامی در پاکستان در حال حاضر زندگی در شهرهای بزرگ به حال عادی بازگشته و بانک ها و فروشگاه ها کار خود را از سر گرفته اند. البته مدارس همچنان تعطیل هستند.


آخرین خبرها حاکیست که حزب مسلم لیگ، شاخه نواز، با تعویق انتخابات موافقت کرده است.


یکی از سخنگویان این حزب به نقل از نواز شریف گفت تعویق کوتاه مدت انتخابات هشتم ژانویه «پذیرفتنی است.»


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG