لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۲۷

مدیرکل آژانس: گفت‌وگو با ایران نمی‌تواند تا ابد ادامه یابد


آمانو می‌گوید مذاکره با تهران نمی‌تواند تا ابد ادامه یابد، بلکه هدف اطمینان یافتن نسبت به صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی ایران است
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، روز پنج‌شنبه، ششم تیر، بر ادامه گفت‌وگوهای آژانس با ایران بر سر پرونده هسته‌ای آن تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس، آقای آمانو که در سومین کنفرانس بین‌المللی سطح عالی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سنت پترزبورگ روسیه سخنرانی می‌کرد، اظهار داشت که گفت‌وگوها با تهران نمی‌تواند تا ابد ادامه داشته باشد، بلکه هدف این است که آنها اطمینان یابند برنامه اتمی تهران اهداف صلح‌آمیز دارد.

او همچنین با تاکید بر صلاحیت شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تصمیم‌گیری درباره پرونده ایران اضافه کرد: «وظیفه من نیز گردآوری اطلاعات و ارائه آنها به شورای حکام آژانس است.»

آقای آمانو در یکی از آخرین اظهار نظرات خود پیرامون پرونده هسته‌ای ایران که پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر و پیروزی حسن روحانی انجام شد، از عدم تغییر مواضع تهران انتقاد کرده و گفته بود که تحریم‌های بین‌المللی نیز نتوانسته خللی در روند این برنامه اتمی ایجاد کند.

با این حال حسن روحانی، رییس جمهوری منتخب، بر حل مسئله هسته‌ای ایران تاکید کرده و گفته است که ایران برای شفاف‌سازی بیشتر دراین‌باره آمادگی دارد.

بر اساس گزارش ایتارتاس، آقای آمانو در ادامه سخنان خود یادآور شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دو قطعنامه درباره پرونده اتمی ایران در نوامبر ۲۰۱۱ و سپتامبر ۲۰۱۲ صادر کرده است.

او افزود: «ما اکنون نتایج این قطعنامه‌ها را به شورای حکام اطلاع می‌دهیم، به‌ویژه در رابطه با قطعنامه دوم که در آن بر افزایش همکاری ایران تاکید شده بود.»

آمانو در پاسخ به سئوالی درباره احتمال تغییر مواضع آژانس نسبت به پرونده تهران با توجه به پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت: «موضع ما همان است که در دوران رییس جمهوری پیشین ایران بود.»

وی اضافه کرد: «به‌طور طبیعی، ما گفت‌وگو با این کشور را با هدف دستیابی به نتایج قطعی ادامه خواهیم داد.»

آخرین دور مذاکرات ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اواخر اردیبهشت سال جاری برگزار شد که دو طرف به هیچ توافقی دست نیافتند.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG