لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۳۷

امضای تفاهنامه صادرات گاز ایران به عمان


بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران
در پایان سفر دو روزه پادشاه عمان و هیئت همراه او به تهران، بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی، از انعقاد یک تفاهمنامه برای صادرات گاز ایران به این کشور پادشاهی خبر داد.

بيژن نامدار زنگنه به خبرگزاری ایرنا گفت: «براساس قيمت امروز، بيش از ۶۰ ميليارد دلار ارزش گازی خواهد بود كه قرار است از ايران به عمان صادر شود. طبق عمر متعارف قراردادهای گازی، عمر اين قرارداد ۲۵ سال خواهد بود.»

آقای زنگنه که روز سه‌شنبه، پنج شهریور، با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت که اجرای این تفاهمنامه «کمتر از دو سال بعد» آغاز خواهد شد و مانند دیگر «قرادادهای متعارف گازی» تا ۲۵ سال به طول می‌انجامد.

به گفته او، هم‌اکنون یک میدان گازی برای تامین گاز صادراتی به عمان «انتخاب شده است»، اما وزیر نفت ایران به عنوان این میدان اشاره‌ای نکرده است.

از سخنان آقای زنگنه همچنین برمی‌آید که درباره مسائلی مانند انتخاب مسیر خط لوله گاز نیز هنوز تصمیم‌گیری نشده است، چنان‌چه می‌گوید: «اين اختيار به من تفويض شده است كه يك مشاور را معرفی كنم تا موضوعاتی نظير امكان‌پذيری فني و اقتصادي پروژه و همچنين مسير خط لوله را بررسي كند تا هرچه سريع‌تر براي انجام اقدامات بعدي وارد عمل شويم.»

سلطان قابوس، پادشاه عمان، نخستین مهمان خارجی دولت حسن روحانی بود که روز یک‌شنبه، سوم شهریور، به تهران وارد شد.

این دیدار موضوع گزارش‌هایی شد که می‌گفت پادشاه عمان حامل پیامی از واشینگتن به تهران است، موضوعی که وزیر امور خارجه ایران نیز تلویحا به آن اشاره کرده است.

حال بیژن زنگنه می‌گوید که در جریان این دیدار «بزرگ‌ترین قرارداد اقتصادی تهران و مسقط» منعقد شده و این‌ که پادشاه عمان و رئیس جمهور ایران بر ضرورت «اجرای هر چه سریع‌تر» این قرارداد گازی تاکید دارند.

«تضعیف جایگاه ایران در اوپک»

وزیر نفت ایران اما در گفت‌وگوی دیگری که با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، انجام داده است نسبت به کاهش صادرات نفتی ایران و سقوط جایگاه آن در سازمان اوپک اذعان کرده است.

به گفته او، «جایگاه ایران در اوپک طی سال‌های اخیر تضعیف شده که می‌توان با افزایش تولید و ظرفیت تولیدی، بار دیگر جایگاه ایران را در این سازمان ارتقاء داد.»

گزارش‌های ماهانه سازمان اوپک حکایت از آن دارد که ایران از جایگاه دوم در این سازمان تا رتبه پنجم سقوط کرده است، اما رستم قاسمی، وزیر نفت سابق ایران، این گزارش‌ها را همواره رد می‌کرد.

ایران تحت تحریم‌های شدید بین‌المللی قرار دارد که با هدف بازداشتن آن از ادامه برنامه‌های اتمی خود صورت می‌گیرد.

منابع مختلف صنعتی می‌گویند که این تحریم‌ها باعث کاهش صادرات نفت ایران تا یک میلیون بشکه در روز شده است.

در همین حال بیژن زنگنه وعده داده است که حجم تولید و صادرات نفت ایران را به دوران قبل از تحریم‌ها بازگرداند.
XS
SM
MD
LG