لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۲۷

شرکت رنو: به دلیل تحریم‌های آمریکا احتمالا بازار ایران را ترک می‌کنیم


تیری بلور (راست) یک سال پیش و با حضور در تهران، فعالیت‌ رنو در ایران را از سرگرفته بود

شرکت خودروسازی رنو که پیشتر گفته بود بازار ایران را ترک نخواهد کرد، روز جمعه اعلام کرد به احتمال زیاد و به دلیل اعمال تحریم‌های آمریکا، به فعالیت‌های خود در ایران پایان خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ،‌ تیری بالور، مدیر امور اجرایی شرکت رنو روز جمعه در کنفرانسی تلفنی در مورد بررسی فعالیت این شرکت گفت فعالیت‌های ما در ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا به حالت تعلیق درخواهد آمد.

او افزود: «ما به دنبال فرصت‌های اقتصادی جدید هستیم به ویژه در آفریقا که بتوانیم با حمایت جدی و افزایش تولید، بازار از دست رفته ایران را جبران کنیم.»

پیشتر مدیرعامل شرکت خودروسازی فرانسوی رنو اعلام کرده بود که این شرکت به ‌رغم بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران همچنان به حضور خود در ایران ادامه می‌دهد و تلاش می‌کند با به کار بستن برخی تمهیدات از تحریم‌ها دور بماند.

کارلوس غُصن روز جمعه ۲۵ خرداد در نشست سالانه با سهامداران شرکت رنو با اشاره به شرایط ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای گفته بود: «فعالیت خود را [در ایران] متوقف نمی‌کنیم، حتی اگر مجبور شویم آن را به شدت کاهش دهیم.»

شرکت فرانسوی پی‌اس‌ای هم که رقیب رنو محسوب می‌شود و خودروهای پژو و سیتروئن را تولید می‌کند، تصمیم به خروج از ایران گرفته است. اما مدیرعامل شرکت رنو که تنها در سال گذشته ۱۶۰ هزار دستگاه خودرو به ایران فروخته است قبلا گفته بود که تلاش می‌کند همچنان در بازار ایران باقی بماند.

با تصمیم دونالد ترامپ برای خروج آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام با ایران، خطر بازگشت تحریم‌های آمریکا سرمایه‌گذاران خارجی در ایران را تهدید می‌کند.

واشینگتن در تلاش‌ است در راستای بازگرداندن تحریم‌ها علیه تهران، مشتریان نفتی ایران را نیز از خرید نفت این کشور منصرف کند.

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، چند روز پیش گفت که واشینگتن صدور معافیت برخی کشورها از تحریم‌های نفتی ایران را بررسی خواهد کرد. به گفته وی، صدور چنین معافیت‌هایی در راستای جلوگیری از بروز اخلال در بازارهای جهانی نفت خواهد بود.

به استناد گزارش خبرگزاری بلومبرگ، رادیو فردا/ ک.ت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG