لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۳۸

انتقاد امامان جمعه ایران از ترامپ و حامیان داخلی برجام


محمدعلی موحدی کرمانی امام جمعه تهران می‌گوید که «عده‌ای ساده لوح» پیشنهاد باراک اوباما برای «مذاکره» با ایران را «باور کردند».

شماری از امامان جمعه ایران ضمن حمله شدید به رویکرد دونالد ترامپ درباره توافق اتمی وین، از مقامات و افرادی که به آمریکا اعتماد و به گفته آنان «برجام را بزک کرده‌اند» انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، محمدعلی موحدی کرمانی امام جمعه تهران در خطبه‌های ۲۱ مهر گفت که «عده‌ای ساده لوح» پیشنهاد باراک اوباما برای «مذاکره» با ایران را «باور کردند» اما با «روشنگری» رهبر جمهوری اسلامی «دروغ وی روشن شد».

وی اضافه کرد: «اندک اندک پوشش مخملی کنار رفت و با روی کارآمدن ترامپ دست چدنی نمایان گشت.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران پیش از این بارها با اشاره به سخنان رهبران ایالات متحده مبنی بر تمایل آنها به برطرف کردن اختلافات میان دو کشور، تعبیر «دستکش مخملی روی دست چدنی» را به‌ کار برده که کنایه از دوگانگی ظاهر و باطن در رفتار غرب و به‌ویژه ایالات متحده دارد.

با این حال در سال‌های گذشته گزارش‌هایی دربارهٔ چند نامه‌ رئیس جمهوری آمریکا به رهبر جمهوری اسلامی و پاسخ آیت الله خامنه‌ای به برخی از این نامه‌ها منتشر شده‌است. از جمله روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز ۲۴ بهمن ۹۳ گزارش داد که آیت الله علی خامنه‌ای به نامه باراک اوباما که در ماه اکتبر (مهر ماه) خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته شده بود، پاسخ داده‌است.

دو روز پس از انتشار این گزارش، یدالله جوانی معاون سیاسی پیشین سپاه پاسداران بدون اشاره به تعداد نامه‌ها گفت که به نامه‌های رئیس جمهوری آمریکا به رهبر جمهوری اسلامی پاسخ «محترمانه، معقول و منطقی» داده شده‌است.

امام جمعه تهران در سخنان خود همچنین ابراز امیدواری کرد که مسئولان «با عبرت گرفتن از تجربیات تلخ تاریخی و استفاده از ظرفیت‌های داخلی همچون گذشته در برابر زورگویی‌های جدید دولت مستکبر آمریکا محکم و استوار بایستند».

در همین حال احمد خاتمی، دیگر امام جمعه تهران، شامگاه پنج‌شنبه ۲۰ مهر در یک سخنرانی در شهرستان رزند با اشاره به تهدیدهای رئیس جمهور آمریکا گفت که «خیلی‌ها برجام را بزک کردند اما امروز همان بزک کنندگان اعتراف دارند که آمریکا عهدشکنی کرده است».

وی در عین حال اضافه کرد: «مسئولان مذاکره‌کننده ایرانی قصد خدمت داشتند و نباید تندروی داشت اما آمریکای جنایتکار خیانت بزرگی مرتکب شد و پایبند به قرارداد نبود.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، قرار است تا ساعاتی دیگر راهبرد جامع خود در قبال ایران و نیز نظر دولتش در مورد پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کند.

آقای ترامپ پیش از این بارها اعلام کرده که جمهوری اسلامی با ادامه فعالیت‌های موشکی به «روح توافق هسته‌ای» که همانا رفع نگرانی غرب از تهدیدات ایران است، پایبند نبوده است.

به گفته مقامات آمریکایی، دونالد ترامپ در سخنرانی امروز خود به شدت به سیاست‌های ایران در خاورمیانه خواهد تاخت، اما گزینه خروج واشینگتن از توافقنامه هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های بزرگ جهانی را مطرح نخواهد کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مقامات سه کشور اروپایی سهیم در توافق اتمی وین پیش از این بر ادامه این توافق تاکید کرده‌اند.

با این حال احمد علم الهدی امام جمعه مشهد مدعی شد که کشورهای اروپایی به گفته او،«دیوانگی ترامپ را عَلَم کرده‌اند» تا جمهوری اسلامی امتیاز بدهد و «همه آن‌ها از آن استفاده می‌کنند».

وی همچنین بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که برخی «به بهانه» گفته‌های رئیس جمهور آمریکا، «قیمتدلار و ارز را با حرکات خود بالا برده‌اند، ایمان به خدا و خودشان و سرزمین‌شان ندارند».

محمدعلی آل‌هاشم امام جمعه تبریز نیز گفت که آمریکا قصد دارد ایران را «به مذاکره بر سر مسائل منطقه بکشاند».

در روزهای گذشته و پس از گمانه‌زنی‌ها درباره اقدام احتمالی آمریکا درباره توافق اتمی وین، قیمت دلار افزایش یافته و رسانه‌های ایران از تشکیل صف‌هایی برای خرید دلار خبر داده‌اند.

مقام‌های ایرانیدر روزهای گذشته و در آستانه سخنرانی رئیس جمهور آمریکا هشدار داده‌اند که تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه سپاه پاسداران را به مثابه «اعلان جنگ» تلقی خواهند کرد و به آن «پاسخ مناسب» خواهند داد.

در همین حال یوسف طباطبایی امام جمعه اصفهان گفت:« آمریکا غلط کرده که سپاه را تروریست عنوان کرده. ما هم ارتش آنها را تروریست می‌دانیم و مطمئن باشید به آنها لطمه می‌زنیم.»

تعداد دیگری از امامان جمعه ایران از جمله امام جمعه قم نیز از گفته‌های مقامات آمریکا علیه سپاه پاسداران انتقاد کرده‌اند.

واکنش شدید امامان جمعه به تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه سپاه پاسداران درحالی است که آنان پیش از این بارها تحریم‌های غرب علیه ایران را «نعمت» خوانده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG