لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۵۵

«رزمایش واقعی» سپاه برای مقابله با گروه‌های مسلح در ارتفاعات ماکو


رزمایش سپاه پاسداران در ارتفاعات مرزی «بورالان» ماکو در استان آذربایجان غربی

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران روز چهارشنبه، ۳۰ مردادماه، خبر داد که این نیرو رزمایشی را در ارتفاعات مرزی «بورالان» ماکو در استان آذربایجان غربی با هدف مقابله با گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی برگزار کرده است.

محمد پاکپور جزئیاتی از تاریخ دقیق برگزاری این رزمایش و مدت زمان آن ارائه نکرد، اما آن را «رزمایش واقعی» خواند و یکی از اهداف این رزمایش را «پاکسازی» این منطقه از گروه‌های مسلح اعلام.

وی گفت: «رزمایش نیروی زمینی سپاه در منطقه شمال‌غرب به یک عملیات واقعی شبیه است؛ چرا که احتمال می‌رود تروریست‌هایی در مناطق مرزی کمین کرده باشند که با اجرای رزمایش غدیر مورد هدف قرار گرفته می‌شوند.»

بر اساس فیلم‌های منتشر شده نیروهای سپاه پاسداران در این رزمایش گلوله‌های توپ و تانک شلیک می‌کنند.

شهرستان ماکو که این رزمایش در آن برگزار شده در سال‌های گذشته صحنه درگیری نیروهای سپاه پاسداران و گروه‌های مسلح کرد بوده و از جمله فرماندار ماکو روز ۱۶ مرداد امسال خبر داد که دو نفر از نیروهای سپاه پاسداران در درگیری با گروه‌های مسلح در منطقه مرزی ماکو در استان آذربایجان غربی کشته شدند.

جمهوری اسلامی از گروه‌های مسلح کرد با عنوان گروه‌های «تروریستی» نام می‌برد و آنان را به «تجزیه‌طلبی» متهم می‌کند، اما این گروه‌ها جمهوری اسلامی را به نقض حقوق انسانی کردها در ایران متهم می‌کنند و می‌گویند هدف‌شان پیگیری حقوق کردهاست.

استان‌های کردنشین ایران پس از انقلاب ۵۷ صحنه درگیری گروه‌های مسلح و نیروهای نظامی جمهوری اسلامی بوده است. این گروه‌ها در چند سال اخیر فعالیت نظامی خود را از سر گرفته‌اند.

شماری از نیروهای مسلح ایران در سال‌های اخیر در درگیری با برخی گروه‌های مسلح از جمله گروه پ‌کا‌کا (حزب کارگران کردستان ترکیه) کشته شده‌اند و همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به بهانه مقابله با این گروه‌های مسلح در مواردی حتی اقدام به گلوله‌باران مناطق کردنشین در اقلیم کردستان عراق کرده است.

دیدن نظرات (۴۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG