لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۲۴

ایران خواستار «مقاومت» فلسطینیان در برابر اقدامات ترامپ در حمایت از اسرائیل شد


عکس از آرشیو

وزارت خارجه ایران در آستانه «روز زمین» از «فسلطینی‌ها» خواست که در مقابل اقدامات دونالد ترامپ درباره به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان و همچنین به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل مقاومت کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، این وزارتخانه با اشاره به اقدامات دونالد ترامپ درباره اسرائیل در یک سال گذشته، تاکید کرد که «یوم الارض(روز زمین)» یکی از نمادهای «مقاومت و پایمردی فلسطینیان» در برابر اسرائیل است و «مقاومت منطقه نیازمند زنده نگه داشتن آن است».

«روز زمین» تظاهراتی است که عرب‌های شهروند اسرائیل و فلسطینیان کرانه باختری و غزه، هر سال در روز سی‌ام ماه مارس، به یاد وقایع خونین اعتراضی سال ۱۹۷۶ برگزار می‌کنند.

در تظاهرات این روز در سال گذشته که با هفتادمین سال تأسیس اسرائیل همراه بود، ۱۵ فلسطینی با آتش نیروهای اسرائیلی کشته و بیش از ۱۴۰۰ نفر نیز زخمی شدند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز دوشنبه برخلاف سیاست چندین دهه گذشته ایالات متحده، حاکمیت اسرائیل را بر منطقه راهبردی جولان به‌ رسمیت شناخت.

بلندی‌های جولان آن بخش از خاک سوریه است که در جنگ شش‌روزه به تصرف اسرائیل درآمد، اما حاکمیت اسرائیل بر آن منطقه هیچ گاه از سوی جامعه جهانی به‌ رسمیت شناخته نشد.

این اقدام علاوه بر اعتراض سوریه و لبنان، اعتراض عربستان سعودی، کویت و بحرین را نیز به دنبال داشته است.

وزارت خارجه ایران در بیانیه خود تاکید کرد که « استقرار صلح پایدار و عادلانه در منطقه تنها با ادامه مقاومت تا رفع کامل اشغال فلسطین، بازگشت کلیه آوارگان به سرزمین خویش، تعیین نظام آینده فلسطین براساس همه پرسی با حضور کلیه ساکنین اصلی آن و نهایتا تشکیل دولت یکپارچه فلسطین به پایتختی بیت المقدس، میسر خواهد بود».

آمریکا روز ۱۵ آذر ۹۵ با تغییر سیاست ۷۰ ساله خود، بیت‌المقدس/ اورشلیم، را به عنوان «پایتخت اسرائیل» به رسمیت شناخت. مجمع عمومی سازمان ملل چند روز بعد، با اکثریت ۱۲۸ در برابر ۹ رای این تصمیم را نکوهش کرد.

اما دولت دونالد ترامپ روز ۲۴ اردیبهشت سال گذشته سفارت خود را به اورشلیم منتقل کرد.

دیدن نظرات (۲۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG