لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۳۹

دادگاه جدید نازنین زاغری ۱۹ آذر برگزار می‌شود


نازنین زاغری رتکلیف به اتهام توطئه برای سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی به پنج سال زندان محکوم شده است

ریچارد رتکلیف روز پنجشنبه دوم آذر گفت که نهادهای مسئول در ایران به همسرش نازنین زاغری گفته‌اند که ماه آینده باید به اتهام «تبلیغ علیه نظام» بار دیگر در دادگاه حاضر شود.

او به خبرگزاری رویترز گفت: «به همسرم گفته شده که روز ۱۰ دسامبر (برابر با ۱۹ آذر) باید در دادگاه حاضر شود.»

آقای رتکلیف سپس افزود که به نظر او دادگاه برای بررسی اتهام اتهام «تبلیغ علیه نظام» تشکیل خواهد شد.

نازنین زاغری رتکلیف، کارمند بنیاد تامسون رویترز توسط مراجع قضایی ایران به جرم توطئه برای سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی به پنج سال زندان محکوم شده است. او این اتهام را رد کرده است.

اما این میان اظهار نظر بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا در ماه گذشته دستاویزی برای مقامات ایران شد که اتهامات نازنین زاعری را وارد بدانند. بوریس جانسون گفته بود گفت که خانم زاغری به خاطر آموزش خبرنگاری در ایران بازداشت شده.

این مسئله اعتراض بنیاد تامسون رویترز را به دنبال داشت که قبلا عنوان کرده بود نازنین زاغری در مرخصی بوده است. بنیاد تامسون رویترز که یک موسسه خیریه و کاملا مستقل از خبرگزاری رویترز است همچنین تاکید کرد که نازنین زاغری هیچ وقت آموزش روزنامه‌نگاری ندیده که حال بخواهد روزنامه‌نگاری تدریس کند.

پس از این رخداد وزیر خارجه بریتانیا اظهار نظر خود عذرخواهی کرد. وی اما در عین حال خاطرنشان ساخت که چنین اظهارنظری اساسا نمی‌تواند مبنای اتهام به او قرار بگیرد.

آقای جانسون گفته که در سفری به ایران تمام تلاش خود را برای آزادی نازنین زاغری به‌کار می‌گیرد.

به تازگی رسانه‌های چاپ لندن گزارش دادند که بریتانیا قصد دارد در قبال آزادی نازنین زاغری، بدهی قدیمی خود به ایران را بازپرداخت کند. با این حال ایران و بریتانیا ارتباط بین این دو موضوع را رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG