لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۵۶

یک اتحادیه جهانی کارگری و پنج سندیکای فرانسوی خواستار آزادی صالحی و شهابی شدند


پاهای محمود صالحی در زمانی که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری ببه سر می‌برد، با زنجیر بسته شده بود.

والتر سانچز، دبیر کل اتحادیه جهانی کارگران صنعتی و پنج سندیکای کارگری فرانسه خواستار آزادی فوری محمود صالحی و رضا شهابی، ‌دو فعال کارگر زندانی، شده اند.

به گزارش کانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، والتر سانچز در نامه ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، از آنچه «آزار و اذیت و بازداشت کارگران و رهبران اتحادیه‌های کارگری به دلیل فعالیت‌های سندیکایی»‌ نامید، ‌ابراز نگرانی کرد.

دبیر کل اتحادیه جهانی کارگران صنعتی در این نامه به‌طور مشخص از آنچه «رفتار غیر انسانی»‌ محمود صالحی و رضا شهابی نامید، ابراز نگرانی کرد و گفت که «سلامتی و تندرستی آنها در معرض خطر جدی است».

بر اساس گزارش‌ها، آقای صالحی که در اردیبهشت سال ۹۴، کلیه‌های خود را به دلیل تحویل ندادن داروهایش در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج از دست داد، به بیماری قلبی و دیابت مبتلا است. سامرند صالحی، فرزند این فعال کارگری، این موضوع را ‌در گفت‌وگو با رادیو فردا تایید کرده بود.

آقای صالحی روز ششم آبان و پس از دیالیز کلیه‌هایش در بیمارستانی در سقز به دست ماموران اطلاعاتی بازداشت شد تا دوره یک سال زندان خود را بگذارند.

این فعال کارگری در شب ۱۲ آبان به دلیل تشدید بیماری قلبی‌اش به بهداری زندان سقز و سپس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان «امام خمینی» این شهر انتقال یافت.

پزشک معالج محمود صالحی توصیه کرده بود که او با توجه به ضعیف بودن قلبش به بیمارستان مجهزتری در تهران یا تبریز و یا ارومیه منتقل شود اما مقام‌های قوه قضائیه با این موضوع مخالفت کردند و او را در روز ۲۰ آبان به زندان سقز بازگرداندند.

در این ارتباط، ‌کمیته دفاع از محمود صالحی که سخنگویی آن بر عهده نجیبه صالحی است، دستگاه قضایی و وزارت اطلاعات را متهم کرد که «در تصمیمی مشترک، هرگونه تلاش برای مرخصی پزشکی محمود صالحی و خانواده‌اش را به شکست کشاندند».

والتر سانچز، دبیر کل اتحادیه جهانی کارگران صنعتی، در نامه خود به حسن روحانی اشاره کرد که «تنها ۳۰ درصد از قلب»‌ محمود صالحی کار می‌کند و هفته‌ای دو بار هم باید در بیمارستان عمل دیالیز انجام دهد.

او تاکید کرد که «جان محمود صالحی در صورت نگه داشته شدن در زندان در خطر بسیار جدی قرار خواهد داشت».

رضا شهابی، عضو زندانی هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه،‌ که آقای سانچز در نامه خود به او نیز اشاره کرد، پس از بازداشت در مرداد سال جاری متوجه شد که باید حدود یک هزار روز در زندان بماند زیرا مرخصی پزشکی‌اش قبول نشده است.

وی در اعتراض به این موضوع دست به اعتصاب غذای طولانی مدت زد و در نهایت در پی وعده یک مقام عالیرتبه امنیتی برای رسیدگی به تقاضای آزادی‌اش و درخواست خانواده و تشکل‌های کارگری در ایران و خارج به اعتصاب غذایش پایان داد.

دبیر کل اتحادیه جهانی کارگران صنعتی در نامه خود نوشت که آقای شهابی دارای مشکلات جسمی جدی است که «گفته شده سال‌ها بدرفتاری و شکنجه در بازجویی‌ها مسبب آن بوده‌اند».

او خواستار آن شد که رضا شهابی به بیمارستانی با تجهیزات کامل برای مداوای تخصصی انتقال یابد و بدون قید وشرط آزاد شود.

اتحادیه جهانی کارگران صنعتی بیش از ۵۰ میلیون عضو دارد.

نامه پنج سندیکای کارگری فرانسه به رهبر جمهوری اسلامی

پنج سندیکای کارگری فرانسه در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هشدار دادند که محمود صالحی در خطر مرگ قرار دارد و اشاره کردند که پزشکان معالج وابسته به زندان گفته‌اند که آقای صالحی باید تحت درمان دائمی قرار گیرد و نباید به زندان بازگردانده شود.

به گزارش گروه همبستگی سوسیالیستی با کارگران ایران در فرانسه و اتحاد بین‌المللی درحمایت از کارگران در ایران – پاریس، در نامه این سندیکاها (س اف د ت، س ژ ت، اف اس او، سولیدر، او ان اس آ) به رهبر جمهوری اسلامی گفته شد که «محمود صالحی در زندان از معالجه و مراقبت‌های درمانی لازم برخوردار نیست و وضعیت سلامتی‌اش بسیار وخیم است».

این پنج سندیکا خواستار «انتقال ‏فوری»‌ این فعال کارگری به بیمارستانی در خارج از زندان شده و اشاره کرده‌اند که «حبس صالحی، مانند حبس دیگر کارگران زندانی به معنای تخطی از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی سندیکایی است».

در این نامه همچنین بر «معالجه و مراقبت‌های درمانی مناسب برای محمود صالحی و آزادی فوری و بی قید و شرط او»‌ تاکید شده است.

سندیکاهای کارگری فرانسه با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یک عضو سازمان بین‌المللی کار، «تعهدات خود در چارچوب توافقنامه‌های این سازمان، به ویژه حق تشکل‌یابی کارگران را رعایت نمی کند»‌ بر لزوم «لغو محکومیت‌های غیرعادلانه و آزادی فوری و بی قید و شرط همه فعالانی که به خاطر فعالیت‌های سندیکایی و دفاع از حقوق مزدبگیران زندانی شده‌اند»‌ تاکید کردند.

در این نامه همچنین به نام‌های رضا شهابی و اسماعیل عبدی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان،‌ اشاره شده است.

XS
SM
MD
LG