لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۲۳

جانسون: پوتین می خواهد مثل هیتلر از میزبانی جام جهانی فوتبال استفاده کند


بوریس جانسوپن پیشتر گفته بود که احتمالا پوتین دستور حمله به جاسوس سابق روس را صادر کرده است.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز چهارشنبه دوم فروردین رویکرد ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در میزبانی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ را با رفتار آدولف هیتلر در میزبانی المپیک برلین در ۱۹۳۶ مقایسه کرده است.

به گزارش رویترز، ایان آستین، نماینده پارلمان بریتانیا ، با اشاره به برگزاری جام جهانی فوتبال در روسیه گفته است، ولادیمیر پوتین از این مسابقات برای بهبود وجهه روسیه استفاده می کند، مثل همان کاری که آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی در جریان برگزاری المپیک برلین کرد.

بوریس جانسون که در پارلمان بریتانیا حضور داشت،‌ در واکنش به اظهارات ایان آستین گفته است با چنین ارزیابی موافق است.

وزیر امور خارجه بریتانیا اضافه کرده است: تصویری که شما از آنچه که قرار است در جام جهانی در مسکو روی بدهد، بله فکر می کنم، از همه جهات، مقایسه با ۱۹۳۶ کاملا صحیح است.

بوریس جانسون برای پاسخ به پرسش های نمایندگان درباره مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس و دخترش در پارلمان این کشور حاضر شده بود.

سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا اواسط اسفندماه در یک مرکز خرید در شهر سالزبری در جنوب بریتانیا بیهوش پیدا شدند. این دو به بیمارستان منتقل شدند و هنوز در بخش مراقبت‌های ویژه به‌سر می‌برند.

بریتانیا، روسیه را به دست داشتن درمسمومیت این جاسوس سابق و «حمله با سلاح شیمیایی در خاک بریتانیا» متهم کرده است. مسکو این اتهام را رد می‌کند.

جام جهانی فوتبال از ۲۴ خردادماه سال جاری در روسیه به مدت یک ماه برگزار می شود.

وزیر امور خارجه بریتانیا با این حال گفته است که در خصوص امنیت هواداران تیم ملی بریتانیا در جریان جام جهانی با روسیه مذاکره خواهد کرد.

به دنبال مسمومیت جاسوس سابق روس و دخترش روابط بریتانیا و روسیه تیره شده است.

بریتانیا در واکنش به این رویداد،۲۳ دیپلمات روس را اخراج کرد. این در حالی است که روسیه نیز اعلام کرده استکه دست به اقدام متقابل زده و ۲۳ تن از دیپلمات‌های بریتانیایی را اخراج می‌کند.

سرگئی اسکریپال ۶۶ ساله، پیشتر از مأموران بخش امنیتی ارتش روسیه بود. او در دسامبر سال ۲۰۰۴ دستگیر و در دادگاه به اتهام انتقال اطلاعات محرمانه به بریتانیا و خیانت، به زندان محکوم شد؛ او در سال ۲۰۱۰ در جریان معاوضه با جاسوسان آمریکایی به بریتانیا پناهنده شد و سال‌هاست که در این کشور زندگی می‌کند.

در همین زمینه، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، هفته گذشته به نشست شورای امنیت گفت که روسیه مسئول حمله با عامل اعصاب به یک جاسوس سابق این کشور و دخترش در بریتانیا است. خانم هیلی تصریح کرد که شورای امنیت باید نسبت به این قضیه واکنش نشان دهد.

متحدان بریتانیا، از جمله آمریکا، فرانسه و آلمان از احتمال دست داشتن روسیه در این اقدام خبر داده و آن را محکوم کرده‌اند.

با استفاده از گزارش های رویترز و رادیو فردا؛ خ.ک

دیدن نظرات (۳۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG