لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۱۰

«اجازه خروج هاله اسفندياری در دست قاضی پرونده است»


هاله اسفندیاری روز سی مرداد به قید وثیقه آزاد شد

غلامحسين محسن اژه ای وزير اطلاعات جمهوری اسلامی روز يکشنبه چهارم شهريور گفت اجازه خروج هاله اسفندياری پژوهشگر ايرانی- آمريکايی، از ايران، به قاضی پرونده ربط دارد.


آقای اژه ای در پاسخ به اين پرسش که آيا هاله اسفندياری، پژوهشگر ايرانی-آمريکايی، می تواند از ايران خارج شود يا نه گفت: «اين مساله را بايد دادگاه و قاضی پرونده اعلام کند.»


در گفت و گو با خبرگزاری دانشجويان ايرانی، ايسنا، وزير اطلاعات جمهوری اسلامی همچنين گفت: «ممکن است از ديد اطلاعاتی يک نفر نبايد از زندان آزاد شود، ولی از نظر قضايی نگاه متفاوت است. بنابراين در مورد خروج از کشور نيز همين طور است و در مورد خانم اسفندياری بايد از قاضی پرونده اش در مورد خروج وی پرسيد.»


وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی می گوید زمانی که تحقيقات به پايان می رسد و بيم فرار، تبانی و انکار آثار جرم نباشد، قاضی می تواند فرد را آزاد کند و در قانون نيامده جرم امنيتی يا مالی

آقای اژه ای افزود «زمانی که تحقيقات به پايان می رسد و بيم فرار، تبانی و انکار آثار جرم نباشد، قاضی می تواند فرد را آزاد کند و در قانون نيامده جرم امنيتی يا مالی.»


عبادی: اسفندياری هنوز نمی تواند ايران را ترک کند


شيرين عبادی، وکيل هاله اسفندياری پس از آزدی موکل خود از زندان گفت که مقام های ايرانی هنوز پاسپورت اين پژوهشگر ايرانی – آمريکايی را به او بازنگردانده اند و او نمی تواند ايران را ترک کند.


هاله اسفندياری، پژوهشگر ۶۷ ساله روز سه شنبه ۳۰ مرداد ماه، بعد از ماه ها زندان به قيد وثيقه آزاد شد. او از ارديبهشت ماه در زندان اوين به سر می برد و با اتهام «اقدام عليه امنيت ملی» رو به رو است.


خانواده خانم اسفندياری می گويند که در حال حاضر، سلامت جسمی و روحی وی بزرگترين دغدغه ذهنی آنها است و به دليل فشارهايی که وی در زندان متحمل شده، از اين بابت، نگران هستند.


شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل و وکيل هاله اسفندياری پيشتر به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته بود که موکل وی، از حق خروج از کشور برخوردار است، اما ماموران امنيتی که پاسپورت های ايرانی و آمريکايی هاله اسفندياری را در روز نهم دی ماه سال گذشته از او گرفته اند، هنوز اين مدارک را به او بازنگردانده اند.


مقام های امنيتی و قضايی، تا لحظه انتشار اين خبر درباره وضعيت پاسپورت های خانم اسفندياری اظهارنظری نکرده اند و مشخص نيست که او چه زمانی می تواند به خانواده اش که در ايالات متحده زندگی می کنند، بپيوندد.

به گفته خانم عبادی، بنا به قوانين ايران، مرحله بعدی تعيين وقت جلسه دادگاه هاله اسفندياری خواهد بود.


بازداشت سه ماهه


هاله اسفندياری، پژوهشگر موسسه تحقيقاتی «ودرو ويلسون»، سال گذشته برای ديدار با مادر ۹۳ ساله خود به ايران رفت اما در دی ماه سال گذشته هنگامی که قصد خروج از ايران داشت توسط مردان مسلح متوقف و گذرنامه ايرانی و آمريکايی او به سرقت برده شد.


خانم اسفندياری به دليل نداشتن گذرنامه تا چند ماه نتوانست از ايران خارج شود و سرانجام در ۱۸ ارديبهشت ماه توسط ماموران امنيتی دستگير شد.


بازداشت خانم اسفندياری موجی از واکنش ها توسط سازمان عفو بين الملل، ديدبان حقوق بشر و برخی از مقام های آمريکايی ازجمله وزير امور خارجه اين کشور را در پی داشته است.


جمهوری اسلامی، خانم اسفندياری و چند تن ديگر از پژوهشگران ايرانی آمريکايی را متهم به «اقدام عليه امنيت ملی» و تلاش برای «براندازی نرم» کرده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG