لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۰۹

تیم اسکاتلند یارد وارد پاکستان شد


فردی که گفته می شود از تیم ضد تروریست پلیس بریتانیا برای کمک به تحقیقات درباره ترور بوتو وارد اسلام آباد شد.

گروهی از کارشناسان واحد ضد تروریست پليس بريتانيا، اسکاتلنديارد، برای کمک به تحقيقات درباره ترور بی نظير بوتو، نخست وزير پيشين پاکستان، وارد اسلام آباد شده اند.


پرويز مشرف، رييس جمهور پاکستان، پيشتر، اعلام کرده بود که از بريتانيا برای کمک به پرونده ترور خانم بوتو در خواست کمک کرده است، و تيمی از اسکاتلنديارد به پاکستان سفر خواهد کرد.


پلیس بریتانیا نیز پیشتر اعلام کرده بود که به تحقیقات درباره ترور خانم کمک خواهد کرد، اما همچنان دولت پاکستان برکل تحقیقات دراین باره نظارت خواهد کرد.


بی نظير بوتو، رهبر حزب مردم پاکستان و نخست وزير پيشين اين کشو، روز پنجشنبه بيست وهفتم دسامبر در پی شليک گلوله و بمبگذاری انتحاری در راولپندی کشته شد. در اين حادثه دست کم ۲۰ نفر کشته و ۵۶ نفر زخمی شدند.


تا کنون هيچ گروهی مسئوليت ترور خانم بوتو را برعهده نگرفته است، اما مقام های دولت پاکستان، اسلام گرايان افراطی و گروه طالبان در پاکستان را عامل اصلی ترور وی می دانند.


خانم بوتو در يک اجتماع انتخاباتی در راولپندی مورد سوء قصد قرار گرفت و مقام دولت پاکستان می گويند وی به دليل اصابت سرش به «سقف اتومبيل» کشته شده است، ولی خانواده خانم بوتو اين اظهارات را رد کرده اند و خواهان تحقیقات مستقل دراین باره شده اند.


دولت پاکستان برای برای پايان دادن به مناقشه بر سر چگونگی ترور خانم بوتو از پليس بريتانيا برای کمک به تحقيقات درباره ترور بی نظير بوتو در خواست کمک کرده است.


از سوی دیگر، آصف علی زرداری، همسر بی نظير بوتو، با انتقاد از درخواست کمک از پليس بريتانيا، خواهان تحقيقات مستقل سازمان ملل متحد، همانند تحقيق درباره ترور رفيق حريری، نخست وزيرسابق لبنان، درباره مرگ بی نظير بوتو شده است.


متکی: ترور بوتو، حمله به امنيت پاکستان بود


همزمان با اين تحول، منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، در جريان سفر يک روز خود به پاکستان، گفت:«ترور بی نظير بوتو حمله به امنيت پاکستان بود».


آقای متکی در ديدار از دفتر مرکزی حزب بی نظير بوتو، حزب مردم پاکستان، در اسلام آباد ضمن محکوم کردن «ترور خانم بوتو» گفت:«آنها که اين جنايت را مرتکب شده اند، ثبات ، امنيت و وحدت پاکستان را نشانه رفته‌اند.»


آقای متکی به هنگام ورود به پاکستان نيز گفت: «که ايران طرفدار يک پاکستان باثبات، امن، توسعه‌يافته و مستقل است چرا که اين کشور با ثبات در کل منطقه اثرگذار خواهد بود».


وزير امور خارجه ايران همچنين خواهان دستگيری و محاکمه عاملان ترور خانم بوتو شد.


به گزارش خبر گزاری آلمان، قرار بود آقای متکی به ايالت سند و زادگاه خانم بوتو سفر کرده و از نزديک با خانواده نخست وزير پيشين پاکستان ابراز همدردی کند، اما به دلايل امنيت اين سفر لغو شد.


آقای متکی در سفر يک روزه خود با پرويز مشرف، رييس جمهوری پاکستان، ديدار و گفت وگو کرد.


در همين حال، خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، گزارش داده است که آقای متکی در گفت وگوی تلفنی با آصف زرداری، ترور بی نظير بوتو را محکوم کرده است.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG