لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۴۵

تعويق انتخابات پاکستان به رغم مخالفت اپوزيسیون


فاضی محمد فاروق، رییس کمیسیون انتخابات پاکستان خبر تعویق انتخابات را اعلام کرد.

در پی ترور بی نظير بوتو، رهبر حزب مردم، انتخابات سراسری پاکستان به رغم مخالفت دو حزب اصلی اين کشور، به مدت شش هفته به تاخير افتاد.


قاضی محمد فاروق، رييس کميسيون انتخابات پاکستان روز چهارشنبه در کنفرانسی خبری گفت: «در تمامی چهار ايالت، برای چند روز روند برپايی اين انتخابات متوقف شد. حالا رای گيری به جای روز هشتم ژانويه، در روز ۱۸ فوريه برگزار خواهد شد.»


در هفته اخير، ترور سياستمدار محبوب، بی نظير بوتو، روند بازگشت دموکراسی به اين کشور دارای سلاح هسته ای و تثبيت قدرت اسلام آباد را با ابهاماتی رو به رو ساخت.زمان برپايی انتخاباتی در حالی به تعويق افتاده است که حزب خانم بوتو و ديگر حزب مخالف دولت به رهبری نواز شريف، با تغيير موضع خود اعلام کرده بودند که خواهان برپايی انتخابات در زمان مقرر هستند.

به گفته آقای فاروق، عمده امکانات لازم برای برپايی انتخابات مانند جعبه های حمل آرا، فهرست رای دهندگان و ديگر ابزار انتخاباتی در ۱۱ محله استان سيند – زادگاه بی نظير بوتو – در شورش های اخير نابود شده اند.


زمان برپايی انتخاباتی در حالی به تعويق افتاده است که حزب خانم بوتو و ديگر حزب مخالف دولت به رهبری نواز شريف، با تغيير موضع خود اعلام کرده بودند که خواهان برپايی انتخابات در زمان مقرر هستند.


فرزانه رجا، از سخنگويان حزب مردم – که بوتو رهبری آن را به عهده داشت – گفت که دلايلی چون از بين رفتن فهرست رای دهندگان، دلايل کافی نيستند چرا که اصل اين فهرست ها در دفاتر مرکزی وجود دارند.


وی افزود: «ما دلايل بی اساس را رد می کنيم. ما برای مبارزه انتخاباتی آماده ايم.»


ناظران بسياری می گويند که حزب مردم به دليل ترور خانم بوتو انتظار دارد که همدردی بسياری از مردم را جلب کند و با اتکا به همدردی، آرا را در انتخابات سراسری درو کند.


در شورش های ناشی از خشم هواداران خانم بوتو، نزديک به ۶۰ تن کشته شدند و اين احتمال وجود دارد که به رغم آرامش نسبی کشور، تعويق انتخابات با اعتراض های خشونت باری رو به رو شود.


  • «ما اعتقاد داريم که انتخابات بايد در روز هشتم ژانويه برگزار شود، همانگونه که حزب مردم اين نظر را دارد. برای موضع گيری بعدی جلسه ای فوری برگزار خواهيم کرد.»
سخنگوی نواز شریف

قرار است که ساعت هشت شب به وفت محلی، پرويز مشرف در يک سخنرانی تلويزيونی حاضر شود.


يکی از مشاوران نزديک وی به خبرگزاری رويترز گفت که او در اين سخنرانی «خواهان کمک های بين المللی در تحقيقات پرونده ترور بوتو» خواهد شد.


مخالفان و موافقان


نادر چوهدری، سخنگوی نواز شريف که از منتقدان سرسخت پرويز مشرف محسوب می شود، در واکنش به خبر تعويق انتخابات به رويترز گفت: «ما اعتقاد داريم که انتخابات بايد در روز هشتم ژانويه برگزار شود، همانگونه که حزب مردم اين نظر را دارد. برای موضع گيری بعدی جلسه ای فوری برگزار خواهيم کرد.»در عين حال نجم ستی، سردبير روزنامه ديلی تايمز گفت که حزب مردم، بخت بسياری برای پيروزی برای خود قائل است و بهرحال در انتخابات روز هجدهم فوريه نيز مشارکت فعالی خواهد داشت.


همزمان حزب «مسلم ليگ» که از احزاب طرفدار مشرف محسوب می شود، با قاطعيت از تاخير در برپايی انتخابات استقبال کرده است.


طارق عظيم خان، از مقام های ارشد اين حزب گفت: «با توجه به واقعيات موجود، تاخير در انتخابات کاملا واقع بينانه و قابل فهم است.


وی افزود: «الان شايد همدردی هايی با حزب مردم وجود داشته باشد، اما اينکه مردم به چه کسی رای می دهند، پيش بينی آسانی نيست. ضمن اينکه همدردی ها هم ظرف چند روز از بين نمی روند.»


XS
SM
MD
LG