لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۵۵

استقلال ليگ هشتم را با پيروزی آغاز کرد


استقلال تهران در نخستين بازی خود در ليگ برتر فوتبال ايران پیروز شد. عکس از ایسنا

استقلال تهران در نخستين بازی خود در ليگ برتر فوتبال ايران با پيروزی دو بر صفر بر ابومسلم مشهد کارش را با پيروزی آغاز کرد.


اين مسابقه روز سه شنبه ۱۵ مرداد در ورزشگاه آزادی تهران انجام شد. يک روز پيش از آن پرسپوليس هم يک بر صفر سايپا را شکست داده بود.


استقلال با سرمربيگری اميرقلعه نويی يک نيمه کم افت و خيز را بدون گل سپری کرد، اما در دقيقه ۵۸ با ضربه تماشايی مجتبی جباری يک بر صفر پيش افتاد تا با روحيه ای بهتر و حرکتی روانتر بازی را دنبال کند.


ده دقيقه بعد مهدی اميرابادی – بازيکن شاخص اين مسابقه - با شليک تماشايی ديگری به آبی پوشان برتری دو بر صفر داد. مجتبی جباری در اوايل مسابقه با مصدوميت اميد روانخواه، از روی نيمکت به زمين آمد.


پرسپوليس -سايپا


مسابقه قهرمانان دو فصل اخير فوتبال ايران، پرسپوليس و سايپا هم با تک گل نيمه اول پژمان نوری به سود پرسپوليس به پايان رسيد.


در دقيقه ۴۲ با پاس عرضی پتروويچ به پژمان نوری و شليک تماشايی و توقف ناپذير نوری از فاصله ۲۵ متری و با پای چپ، پرسپوليس يک بر صفر از سايپا پيش افتاد.


از سوی ديگر سايپا با حسين کعبی در دفاع راست و با تيمی دگرگون نسبت به فصل پيش فاقد هماهنگی لازم بود. سايپا با سر مربيگری پی ير ليتبارسکی- بازيکن شاخص سالهای دور تيم ملی آلمان – اين فصل را آغاز کرد.


اولين روز رقابتهای ليگ برتر فصل ۸۷-۱۳۸۸ فوتبال ايران در در حالی به پايان رسيد که ليگ هشتم در آستانه شروع با مسائل بسياری رو به رو بود.


پرسپوليس پس از قهرمانی در ليگ هفتم با دگرگونی بسياری همراه شد وافشين قطبی در پی تغيير کادر مديريت باشگاه، با کادر جديد فنی بار ديگر سرمربيگری تيم را به عهده گرفت.


ذوب آهن هم در شروع کم گل آغاز فصل يک بر صفر تيم مس کرمان را در اصفهان شکست داد. گل دقيقه ۲۴ مصطفی صالحی نژاد برای پيروزی و سه امتياز کافی بود.


تساوی پاس و سپاهان


باشگاه پاس همدان پيش از شروع بازی با اين مساله رو در رو شد که سردار موسی کمالی، مديرمشمولان ستاد کل نيروهای مسلح در ايسنا اعلام کرد« بازيکنان سرباز و مشمول خدمت اجازه بازی در اين تيم را ندارند». محمود اوليايی، مدير عامل و وينگو بگوويچ، سرمربی کروآت تيم پاس نيز اعلام کردند با اين بازيکنان به پيکار سپاهان خواهند آمد و اوليايی اعلام کرد که حضور اين بازيکنان بر اساس توافق سه ساله با با سردار احمدی مقدم فرمانده نيروی انتظامی است.


اين در حالی است که مدير مشمولان ستاد کل نيروهای مسلح در گفت و گوی يادشده تاکيد کرده بود:« در حال حاضر، هيچ باشگاه غيرنظامی از جمله، باشگاه پاس، حق جذب مشمولان وظيفه را ندارد و اقدام در اين زمينه، تخلف است که به موجب قانون مجازات بکار گيری غيرقانونی سرباز، طبق تشخيص مراجع مربوطه مجازات حبس مشمول متخلفان می ‌شود».


او تنها مورد استثنا را صبا باتری عنوان کرد که از تهران به قم انتقال يافته است.


تيم پاس با ياران سرباز و مشمول خود، سپاهان اصفهان را در ديداری بدون گل ميزبانی کرد. در اين مسابقه فرشاد بهادرانی از سپاهان در دقيقه ۶۱ از زمين اخراج شد.


همدان در حالی که يک فصل تجربه در ليگ برتر را تجربه کرده است، در ميزبانی سپاهان با مشکل رو به رو بود. به گزارش خبرگزاری مهر مسوولان باشگاه سپاهان به دليل نبودن محل اسکان، با مشکل زيادی رو به رو بودند و سرانجام اين مشکل توسط منصور پورحيدری، مديرفنی و سرپرست تيم فوتبال پاس در مهمانسرای اين تيم حل شد.


تيم فوتبال پگاه رشت در گرمای طاقت فرسای اهواز با يک گل ديرهنگام از شکست گريخت و با استقلال اين شهر يک بر يک کرد.


احتشام ساسانی در دقيقه ۳۶ آبی پوشان اهوازی را پيش انداخت، اما در فاصله دو دقيقه به پايان مسابقه اميرحسين يوسفی گل تساوی بخش پگاه را به ثمر رساند.


در اين مسابقه که قضاوت آن برعهده تورج حق وردی بود، احتشام ساسانی(۳۶) گل برتری استقلال اهواز را به ثمر رساند اما در دقيقه ۸۸ اميرحسين يوسفی گل تساوی تيم پگاه را به ثمر رساند تا اين تيم گيلانی از شکست در مسابقه نخست خود در هفته اول ليگ برتر نجات پيدا کند.


شهرهای جديد در ليگ برتر


مساله نقل و انتقال تيمهای تهرانی و اصفهانی به شهرها نيز خود با حرف و حديث های بسياری همراه بود که سازمان تربيت بدنی به عنوان مجری اين طرح، حتی دستور رييس جمهوری اسلامی را نيز مطرح کرد.


محمد علی آبادی، رييس سازمان تربيت بدنی به هنگام مراسم انتقال تيم پيکان به قزوين در نخستين روز ليگ برتر، به نوشته خبرگزاری رسمی ايرنا اعلام کرد که بازيکنان تيم پيکان از قزوين انتخاب خواهند شد.


پيکان قزوين در زمين صباباتری قم بازی يک بر صفر برده را يک بر يک کرد و رضاپور، بازيکن خود را در اواخر مسابقه با دريافت کارت قرمز از دست داد. در اين مسابقه محمد رضا طهماسبی در دقيقه ۳۸ با يک ضربه آزاد به پيکان برتری داد و فريدون فضلی در دقيقه ۸۳ گل تساوی بخش را به پيکان زد. در اين مسابقه يحيی گل محمدی، سرمربی فصل پيش صبا با بازوبند کاپيتانی در ميدان بود و يک اخطار هم گرفت.


در پی انتقال تيم پاس تهران به همدان در فصل گذشته، اين بار صباباتری به قم، راه آهن به شهرری و پيکان به قزوين انتقال يافتند و تيم فولاد اهواز پس از ناکامی در صعود به ليگ برتر، با انتقال پروانه تيم صعود کرده سپاهان نوين اصفهان به اهواز، ليگ برتری شد.


پيروزی فولاد مقابل فجر سپاسی


فولاد اهواز بازگشت به ليگ برتر از طريق تيم سپاهان نوين اصفهان را با پيروزی يک بر صفر در شيراز بر تيم سپاسی اين شهر آغاز کرد. رضا طاهری در دقيقه ۵۶ تک گل اين مسابقه را در حضور حدود سه هزار تماشاگر به ثمر رساند. محسن رحيمی از فولاد در دقيقه ۸۴ از زمين اخراج شد.


راه آهن در آستانه انتقال به ساری در مازندران بود که با وجود اعلام رسمی آن، سرانجام از شهرری سر در آورد.


راه آهن در انزلی تيم ملوان را يک بر صفر مغلوب کرد. تک گل اين مسابقه در دقيقه ۷۸ با ضربه سهراب انتظاری به ثمر رسيد.


به نوشته خبرگزاری فارس حدود پنج هزار تماشاگر در پايان عليه طهماسبی، مدير عامل ملوان شعار دادند.


تيم تازه صعود کرده پيام مشهد در خانه اش نخستين تجربه در ليگ برتر را در برابر برق شيراز با شکست تجربه کرد.


اين تيم ابتدا در دقيقه ۱۹ با گل اشميت آرسی يک بر صفر پيش افتاد، اما گلهای مهدی شيری در دقيقه ۶۲ و ستار زارع از نقطه پنالتی پيروزی دو بر يک و سه امتياز بازی را برای برق داشت.


به نوشته رسانه های ايرانی شهرهای به ناگهان ظهور کرده در ليگ برتر، هنوز فاقد شرايط لازم برای برگزاری مسابقه های يک ليگ حرفه هستند.


در آستانه شروع ليگ هشتم، رفت و آمدهای مربيان و بازيکنان چنان در پی هم و با رفت و برگشت های پياپی همراه بود که برای شناخت آن تا پايان رقابتهای دور نخست همه را به انتظار گذاشت.


XS
SM
MD
LG