لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۲۶

رکسانا صابری: خیلی خوشحالم که آزادم


رکسانا صابری، خبرنگار ايرانی- آمريکايی که روز دوشنبه پس از چهار ماه از زندان آزاد شد، از همه کسانی که برای آزادی وی تلاش کردند، تشکر کرد.

رکسانا صابری ماه گذشته به اتهام جاسوسی برای آمريکا توسط قوه قضاييه ايران به هشت سال حبس محکوم شد. اين حکم روز دوشنبه در دادگاه تجديد نظر نقض شد.

رکسانا صابری که با يک روسری آبی برای نخستين بار در تهران با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت که برنامه خاصی ندارد ، ولی می خواهد با خانواده باشد.

رکسانا صابری روز سه شنبه گفت:«خيلی خوشحالم که آزادم و بارديگر همراه خانواده ام هستم.»

اين خبرنگار ايرانی آمريکايی افزود:«من می خواهم از همه کسانی که در سراسر جهان-که اکنون فهميده ام چه کسانی هستند- چه آنهايی که مرا می شناختند يا نه، به خاطر کمکشان به من و خانواده ام در طول این دوران، تشکر می کنم.»

رکسانا صابری در خارج از خانه اش در تهران به خبرنگاران گفت:«فعلا برنامه خاصی ندارم و می خواهم با خانواده ام باشم و استراحت کنم.»

رضا صابری، پدر رکسانا، نيز گفت: دخترش تازه دارد از اخبار دوران بازداشتش مطلع می شود.

آقای صابری همچنين گفت که دخترش در زمان بازداشت شکنجه نشده است.

رکسانا صابری در بهمن ماه سال گذشته توسط نيروهای امنيتی ايران بازداشت شد. ابتدا اتهام وی خريد مشروب اعلام شد، اما سپس مقامات قضايی به اين نکته اشاره می‌کردند که او از سال ۱۳۸۵ شمسی بدون مجوز وزارت ارشاد در ايران فعاليت کرده است.

رکسانا صابری در شش سال گذشته در ايران به سر برده و برای شبکه‌های خبری از جمله بی‌بی‌سی و راديو ان‌پی‌آر گزارش تهيه می‌کرد.

باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا، عصر دوشنبه از آزادی رکسانا صابری به عنوان «حرکتی بشردوستانه» استقبال کرد.

رابرت گيبس، سخنگوی کاخ سفيد، در نشستی خبری به نمايندگی از آقای اوباما ضمن تاکيد بر اين که خانم صابری به‌غلط متهم شده، گفته بود: «می‌دانيم که اين دوره برای خانواده و دوستان او دوره دشواری بوده، و باراک اوباما مشتاق آن است که بازگشت او را به خانه و به ايالات متحده خوش‌آمد بگويد.»

در همين حال صالح نيکبخت، وکيل خانم صابری گفته است يکی از دلايل اتهام جاسوسی عليه موکلش داشتن رونوشت از يک گزارش محرمانه درباره جنگ آمريکا در عراق بوده است.
XS
SM
MD
LG