لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۸

«آمادگی جندالله برای مذاکره با ايران»


گروه جندالله در اواخر خردادماه سال جاری با حمله به يک پاسگاه مرزی ايران در بخش سراوان استان سیستان و بلوچستان شانزده سرباز را به گروگان گرفت.

عبدالمالک ريگی، رهبر گروه جندالله، گفته است که گروه وی تمايل دارد با دولت ايران وارد گفت وگو شده و در صورت برخورداری از حقوق خود، به عنوان يک حزب سياسی به فعاليت ادامه دهد.


به گزارش خبرگزاری رويترز، آقای ريگی، که دولت ايران او را متهم می کند با گروه تروريستی القاعده مرتبط است، روز پنج شنبه در گفت وگو با شبکه تلويزيونی العربيه گفت: آماده است تا با دولت ايران وارد گفت وگو شود.


آقای ريگی به اين شبکه تلويزيونی وابسته به دولت عربستان گفت: «اگر به ما اجازه داده شود که به طور کامل از حقوق خود برخوردار باشيم، ما مايليم که سلاح خود را بر زمين بگذاريم و وارد زندگی سياسی بشويم.»


عبدالمالک ريگی همچنين گفته است که گروه جندالله در صدد است تا برای دفاع از «حقوق اهل تسنن» عمليات خود را به مناطق ديگر ايران از جمله تهران گسترش دهد.


ايران گروه جندالله را یک گروه تروریستی معرفی کرده است و به گفته خبرگزاری رویترز، تهران می گويد که عبدالمالک ريگی یکی از رهبران شبکه القاعده در ايران است.


شانزده گروگان


گروه جندالله در اواخر خردادماه سال جاری با حمله به يک پاسگاه مرزی ايران در بخش سراوان استان سیستان و بلوچستان شانزده سرباز را به گروگان گرفت.


براساس گزارش هایی که شبکه العربيه منتشر کرده است گروه جندالله تا کنون چهار سرباز از شانزده گروگان خود را به قتل رسانده است.


سخنگوی گروه جندالله که خود را عبدالرئوف معرفی کرد، اواخر خرداد ماه در گفت و گوی تلفنی با شبکه العربيه گفته بود: «اگر حکومت ايران ۲۰۰ عضو جندالله را که در زندان زاهدان بازداشت هستند، آزاد نکند اين گروه گروگان های باقی مانده را به قتل خواهد رساند.»


پيش از اين ايران در واکنش به اين گروگانگيری اعلام کرده بود که به هيچ وجه به درخواست های اين گروه برای آزادی زندانيان وابسته به «جندالله» پاسخ مثبت نخواهد داد.


دو روز بعد از گروگانگيری شانزده سرباز در سراوان، دولت پاکستان چهار ايرانی که گفته شد عضو «جندالله» بوده اند را به ايران تحويل داد. عبدالحميد ريگی، برادر عبدالمالک ريگی رهبر اين گروه نيز جزو تحويل شدگان بود.


در همين زمينه، دادگاه انقلاب اسلامی، روز دوشنبه يعقوب مهر نهاد و عبدالناصر طاهری صدر را به اتهام «محاربه و فساد فی الارض» از طريق عضويت و همکاری با «گروهک تروريستی موسوم به جندالله به سرکردگی عبدالمالک ريگی» را اعدام کرد.


سیستان و بلوچستان طی سال اخیر شاهد درگیری نیروهای دولتی و گروه های مسلح بوده است که به کشته شدن تعدادی از افراد دولتی وغیر نظامی ها در این استان منجر شده است.


در ۲۵ بهمن ماه 1385 انفجار بمبی قوی در نزديکی اتوبوس متعلق به «منطقه مقاومت بسيج زاهدان» در زاهدان ۱۸ کشته و چندين زخمی برجای گذاشت .


اين بمب که در يک دستگاه خودرو پيکان جاسازی شده بود در مسير عبور اتوبوس سرويس کارکنان « قرارگاه شهيد ميرحسينی» نيروی زمينی سپاه منفجر شد که باعث کشته شدن اعضای سپاه پاسداران شد .


XS
SM
MD
LG