لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۲۵

ابراز تمايل سولانا به ملاقات با جليلی


خاوير سولانا ابراز تمايل کرده است تا با سعيد جليلی، ديدار کند. عکس از EPA

یک روز پس از اعلام خبر پاسخ ايران به بسته پيشنهادی کشور های ۱+۵، سخنگوی خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، روز شنبه گفت: وی ابراز تمايل کرده است تا با سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ايران، ديدار کند.


کريستينا گالک، سخنگوی مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، روز شنبه گفت: آقای سولانا روز شنبه پس از دريافت پاسخ ايران به پيشنهاد گروه ۱+۵، به صورت تلفنی درباره این پاسخ مشورت کرده است.


خانم گالک به خبرگزاری رويترز گفت: مسئله ای که باید درباره ان تصمیم گیری شود دیدار با آقای جليلی است که آقای سولانا پاسخ مثبت داده است.


به گفته خانم گالک دبير شورای عالی امنيت ايران روز جمعه در گفت وگوی تلفنی خود با مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا در خواست چنين ملاقاتی را مطرح کرده بود.


با اين حال خانم گالک جزئياتت بيشتری از گفت وگوی تلفنی خاوير سولانا و سعيد جليلی را مطرح نکرد.


آمريکا، بريتانيا، چين، روسيه و فرانسه به همراه آلمان، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵، با ارائه مشوق های اقتصادی و سياسی می کوشند تا تهران ترغيب کنند تا فعاليت مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.


خاوير سولانا نيز در همين راستا روز ۲۵ خرداد به تهران سفر کرد و بسته پيشنهادی گروه ۱+۵ را به مقامات ايران تحويل داده بود.


مقامات ایران روز جمعه اعلام کردند که پاسخ رسمی این کشور به بسته پيشنهادی کشورهای گروه ۱+۵ ، روز جمعه ۱۴ تير ماه به وزير امور خارجه آلمان ارائه شده است.


«موضع ایران تغییر نکرده است»


در حالی که سعید جلیلی روز گذشته گفته بود که پاسخ ایران براساس «مشترکات» و نگاه «سازنده» تهیه شده است، سخنگوی دولت ایران در نخستین واکنش پس از ارائه بسته پیشنهادی گفت:که تغييری در «مواضع ايران در موضوع هسته ای حاصل نشده است.»


غلامحسين الهام سخنگوی دولت صبح شنبه ۱۵ تير ماه در جريان نشست هفتگی خود با خبرنگاران همچنين در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اينکه در مذاکره با ۱+۵ ‬آيا تعليق کوتاه مدت غنی سازی اورانیوم گنجانده شده است يا خير، گفت: «موضوع مذاکرات بحث درخصوص مشترکات دو بسته پيشنهادی است و به هيچ عنوان محروميت ازحقوق ملت در مذاکرات نخواهد بود.»


او افزود: «ما يک بسته پشنهادی ارائه کرده ايم و گروه ‪ ۵ +۱‬نيز بسته پيشنهادی خود را به ما ارائه کرده است و اگر بحث مذاکره مطرح باشد منطقي ترين کار در مذاکره بررسی موضوعات مشترک در دو بسته پيشنهادی است و گفت و گو و مذاکره بايد حول موضوعات مشترک باشد که جمهوری اسلامی ايران برای اين امر اعلام آمادگی کرده است .»


ایران روز گذشته پاسخ های جداگانه خود را به وزیران امورخارجه ۱+۵ و همچنین بسته پیشنهادی این گروه، به مقامات این کشورها ارائه کرد.


در همين زمينه، خبرگزاری مهر به نقل از يک منبع آگاه روز جمعه اعلام کرده بود که که ايران «صرفا پاسخ نامه وزيران خارجه ۱+۵ را به امضای منوچهر متکی، وزير امورخارجه، به خاوير سولانا به عنوان نماينده اين گروه داده است».


اين مقام آگاه تاکيد کرده بود که آقای سولانا به هنگام سفر به تهران پيشنهادات گروه ۱+۵ را در سه قالب «بسته پيشنهادی»، «نامه وزيران خارجه ۱+۵ » و «non paper» به مقامات ايران ارائه کرده بود.


در همین زمینه، راديو دولتی ايران، روز جمعه گزارش داده بود که سعيد جليلی و خاوير سولانا، توافق کرده اند که مذاکرات درباره بسته پيشنهاد برای پايان دادن به مناقشه هسته ای ايران را اواخر تير ماه آغاز کنند.


کريستينا گالک نیز روز جمعه در مورد تماس تلفنی خاوير سولانا و سعيد جليلی گفته بود:«آنها گفت وگوی مثبت و سازنده ای داشتند و موافقت کردند که با يکديگر در تماس باشند.»


گروه ۱+۵ پيشتر اعلام کرده بود زمانی که ايران غنی سازی اورانيوم را متوقف کند، مذاکره برای ارائه مشوق های اقتصادی و از جمله کمک برای توسعه انرژی هسته ای را آغاز خواهند کرد.


اين در حالی است که مقام های ايران بارها اعلام کرده اند که غنی سازی اورانيوم «خط قرمز نظام» است و اين کشور حاضر نيست اين فعاليت ها را متوقف کند.


کشورهای غربی نگرانند که ايران از غنی سازی اورانيوم برای توليد بمب اتمی استفاده کند.


XS
SM
MD
LG