لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۰۷

بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه ايران


روزنامه کارگزاران ، از بازرسی منزل فاطمه آجرلو برای به دست آوردن مدارک جمع آوری شده از سوی عباس پاليزدار خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه ، در پی اظهارات « عباس پاليزدار » که به بازداشت وی انجاميد ، منزل فاطمه آجرلو ، نماينده مجالس هفتم و هشتم ، که يکی از اعضای کميته تحقيق و تفحص از قوه قضائيه بود ، و همکاری پاليزدار با اين هيات به دعوت او آغاز شد ، مورد بازرسی ماموران قضايی قرار گرفت.


کارگزاران ، نوشته که اين بازرسی با حکم قضايی دادستان تهران در حدود ساعت ۲۳ دوشنبه ‌شب و با هدف کشف اسناد و مدارک تحقيق و تفحص صورت گرفته است.


سخنگوی قوه قضائيه روز سه شنبه از صدور حکم بازداشت ۱۱ نفر به اتهام همکاری با عباس پاليزدار برای خروج اسناد طبقه بندی شده از نهادهای حکومتی خبر داده ، و گفت برخی از اين ۱۱ نفر مقام های دولتی دارند.


«گفتن بعضی مسایل روحانیت،افشای اسرار است»


روزنامه ايران ، ارگان رسمی دولت ، به نقل جامعه مدرسين حوزه علميه قم خواستار برخورد با عاملان تخريب روحانيت شده است.


اين روزنامه به نقل از احمد خاتمی يکی از اعضای مجلس خبرگان نوشته « شخصی با سخنرانی در دانشگاه ها و شهرستان ها روحانيت را مورد تعرض قرار داده که اين يک پروژه جديد برای تخريب روحانيت است. »


به نوشته روزنامه ايران اين عضو جامعه مدرسين قم همچنين گفته « دشمن همواره خوبان را مورد هجمه قرار می دهد و امروز پروژه جديدی عليه تخريب روحانيت آغاز کرده است و دستگاه قضايی بايد سرنخ ها را شناسايی کرده و با تخريب کنندگان برخورد کند. »


اين روحانی نزديک به رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به سمت مشاورت عباس پاليزدار ، در عين حال تاکيد کرده « مشاور نبايد مطلقاً آنچه را می شنود افشا کند ، مخصوصاً در حوزه روحانيت که گفتن بعضی مطالب ، افشای اسرار محسوب می شود و دشمن با تلاش های آشکار و پنهان درصدد تخريب اين نهاد است. »


اتهام مشاوران احمدی نژاد به مطبوعات


روزنامه اعتماد از اتهام جديد مشاوران رئيس جمهوری اسلامی به مطبوعات خبر داده، و نوشته که دو تن از مشاوران احمدی نژاد ، مطبوعات را عامل گرانی و به خصوص گرانی مسکن معرفی کرده اند.


به نوشته اين روزنامه ، علی اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی احمدی نژاد با انتقاد از روزنامه های منتقد دولت اين روزنامه ها را مسوول بخشی از گرانی افسارگسيخته مسکن دانسته و ادعا کرده « روزنامه های مخالف دولت ، طی دو سال گذشته پيوسته بر طبل گرانی قيمت مسکن کوبيدند و با تبليغات مسموم و غيرواقعی ، جو روانی جامعه را دچار التهاب و ناامنی کردند. »


اعتماد همچنين نوشته که مشاور اقتصادی رئيس جمهوری اسلامی نيز گرانی را توطئه دشمنان احمدی نژاد خوانده و گفته است ؛ « برخی در خارج از کشور و با همکاری برخی عوامل سياسی و اقتصادی در داخل کشور سعی دارند احمدی نژاد را بدنام کنند.»


درخواست تحویل بنی صدر با 28 سال تاخیر


روزنامه کيهان ،خبر داده که معاون فرهنگی ستاد کل نيروهای مسلح جمهوری اسلامی خواستار تحویل ابولحسن ینی صدر به ایران شده است.


به نوشته اين روزنامه مسعود جزايری ، همزمان با سالروز عزل ابوالحسن بنی صدر نخستین رئیس جمهوری اسلامی از این سمت توسط آیت الله خمینی ، طی سخنانی در جمع مسئولان نيروهای مسلح با گذشت ۲۸ سال ، بنی صدر را«جنايتکار» و «تروريست» ناميده ، و گفته « دولت فرانسه که ادعای طرفداری از حقوق بشر و ضديت با تروريست ها را دارد بايد نسبت به تحويل بنی صدر به دولت ايران اقدام کند.»


کيهان در عين حال نوشته که معاون ستاد کل نيروهای مسلح از حوادث پس از عزل بنی صدر ابراز خوشحالی کرده ، و گفته «هرچند بعد از عزل بنی صدر از رياست جمهوری ، در اثر جريان های تروريستی تعدادی از بهترين شخصيت های نظام به شهادت رسيدند ، اما ايجاد يکدستی در بدنه مديريتی نظام و جايگزين شدن شخصيت های وارسته ، بسياری از چالش های مديريتی به وجود آمده را ترميم نمود. »


وجود 1200 پرونده موقوفه خواری


روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از یک مقام مسئول از وجود ۱۲۰۰ پرونده موقوفه خواری در دستگاه قضايی کشور خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه ، مدير کل اوقاف و امور خيريه استان تهران گفته « ۱۲۰۰ پرونده موقوفه خواری به ارزش ۲۰۰ ميليارد تومان از طريق دستگاه قضائی در سالجاری پيگيری می شود. »


مجتبی سجادی از معرفی برخی از اين موقوفه خواران خودداری کرده ، و گفته « با توجه به حساسيت خاص موضوع و پيامدهای اجتماعی شايسته است ذکر نام اين افراد حقيقی و حقوقی از طريق ساير مراکز قانونی انجام پذيرد. »


روزنامه جمهوری اسلامي به نقل از همين مقام مسئول نوشته « برخی ارگان ها ، و سازمان ها ، و واحدهای دانشگاهی و تعاونی های مسکن » برخی از مراکزی هستند که اراضی و املاک موقوفه را تصاحب کرده اند.


نگرانی فرمانده سپاه از تهدیدهای اجتماعی


روزنامه همشهری ، به نقل از فرمانده سپاه پاسداران نوشته « مأموريت امروز سپاه ، دفاع از انقلاب اسلامی است. »


اين روزنامه نوشته که محمد علی جعفری ، فرمانده کل سپاه ، در سخنانی راجع به وظيفه نيروهای مسلح با طرح این سئوال که « چه کسی گفته که فقط تهديدهای نظامی انقلاب را هدف قرارمی‌دهد » گفته «تهديدهای اجتماعی و امنيتی نيز از ديگر تهديدهايی است که سپاه بايد برای مقابله با آن برنامه داشته باشد. »


به نوشته این روزنامه ، جعفری همچنين تاکيد کرده « درست است وظيفه نيروهای مسلح در زمان صلح حفظ آمادگی رزمی است اما بايد اين امر به‌طور واقعی تعريف شود چرا که بسياری از آمادگی‌های ما تکراری است. »


همشهری همچنین به نگرانی فرمانده سپاه از بیکاری اعضای این نیرو اشاره کرده و از قول جعفری نوشته « اگر فکری برای بيکاری نيروهای مسلح نشود سازمان‌های ما با مشکل مواجه خواهند شد. »


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG