لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۰۸

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه ايران


روزنامه سرمايه ، از هشدار رييس کمیسيون انرژی مجلس شورای اسلامی در مورد پیامدهای اجرای طرح تحول اقتصادی خبر داده ، و به نقل از وی نوشته « تا پيش از تصويب اين لايحه در مجلس دولت نمی تواند به اجرای طرح تحول اقتصادی بپردازد. »


به نوشته اين روزنامه حميدرضا کاتوزيان گفته « زمانی می توان طرح تحول اقتصادی را اجرا کرد که آثار تورمی آن کنترل شده باشد ، چرا که در غير اين صورت ممکن است با برخی اعتصابات اجتماعی مواجه شويم ، از اين رو اصلاح طرح تحول اقتصادی پيش از اجرای آن الزامی است. »


سرمايه همچنين به نقل از کاتوزيان درباره احتمال تصويب اين طرح درمجلس نيز نوشته « اگر هزينه های اجرای طرح تحول اقتصادی زياد باشد ، مجلس آن را تصويب نخواهد کرد. »


«تبديل ذخاير ارزی به طلا امکان پذير نيست»


روزنامه جمهوری اسلامی ، اظهارات رييس کل سابق بانک مرکزی درباره تبديل ذخاير ارزی کشور به طلا را مورد توجه قرار داده ريال و از قول وی نوشته « تبديل ذخاير ارزی ايران به طلا خدمت خوبی به مملکت نيست و کسی که اين ايده را مطرح می کند ، ايده خوبی را طرح نکرده است. »


طهماسب مظاهری همچنين گفته « اظهارنظر مبنی بر تبديل تمامی ذخاير ارزی ايران به طلا ناشی از بی اطلاعی گوينده است ، چرا که اين اتفاق نيفتاده و در آينده نيز بعيد به نظر می رسد اتفاق بيفتد. »


به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی ، آقای مظاهری با غلط و زيان آور خواندن چنين طرحی تاکيد کرده « تبديل ذخاير ارزی به طلا و نگهداری طلا در هر کجا ، چه خارج و چه داخل خاصيت های مهم دارايی خارجی را از کشور می گيرد ، چرا که طلای موجود در داخل کشور مبنايی برای سنجش اعتبار اقتصادی آن کشور نيست.»


پيش از اين مجتبی هاشمی ثمره مشاور آقای احمدی نژاد گفته بود که « با تدبير رئيس جمهوری بخش بزرگی از ذخاير ارزی به طلا تبديل شده است. »


تجمع دانشجويان در مقابل مجلس


روزنامه اعتماد ، تجمع صبح يک شنبه دانشجويان دانشگاه علامه مقابل مجلس ، و واکنش نمايندگان را مورد توجه قرار داده است.


به نوشته اين روزنامه « سرانجام فراگير شدن اعتراضات دانشجويی به مديريت صدرالدين شريعتی در دانشگاه علامه ، واکنش نمايندگان مجلس را برانگيخت تا نمايندگان روز گذشته برای اولين بار از تحقيق و تفحص مجلس از يک دانشگاه سخن بگويند. »


اين روزنامه نوشته که حسن حسينی بافنی ، يکی از نمايندگان مجلس ، در پاسخ به دانشجويان معترض گفته « چنانچه جلسات نمايندگان با وزير علوم و رئيس دانشگاه علامه به نتيجه نرسد طرح تحقيق و تفحص از دانشگاه علامه تقديم هيات رئيسه مجلس می شود. »


به نوشته اعتماد ، دانشجويان دانشگاه علامه در پی برکناری تعدادی از اساتيد با تجربه اين دانشگاه در مقابل مجلس تجمع کرده بودند.


نقش کمرنگ دولت در مدرسه سازی


روزنامه جام جم از نقش گمرنگ دولت در مدرسه سازی خبر داده و به نقل از معاون عمرانی وزير آموزش و پرورش نوشته « طی سه سال گذشته دولت تنها به ۲۱ درصد تعهدات خود در امر مدرسه سازی عمل کرده است. »


به نوشته اين روزنامه مرتضی رييسی با اشاره به اين که خيران بيشتر از دولت در مدرسه سازی سرمايه گذاری کرده اند ، گفته است : بر اساس قانون برنامه چهارم توسعه دولت موظف شده که معادل اعتبار تامين شده توسط خيران در امر مدرسه سازی و تجهيز فضاهای آموزشی بودجه اختصاص دهد ولی در قبال شش هزار و ۸۱ ميليارد ريال تعهد خيران ، دولت تنها ۱۲۲ ميليارد ريال تامين اعتبار کرده است.


«۵۰ درصد جوانان مجرد بيکارند»


روزنامه رسالت ، از بيکاری ۵۰ درصدی جوانان مجرد در کشور خبر داده است.


اين روزنامه از قول مديرکل امورفرهنگی سازمان ملی جوانان نوشته « برطبق گزارش کارشناسان حوزه فرهنگی و چند مجموعه امين تحت نظراين سازمان ، ۵۰ درصد جوانان مجرد شاغل نيستند. »


به گزارش رسالت ، مجيد اميدی در رابطه با حل مشکل بيکاری و ازدواج جوانان نيز گفته « اين مسئله يک بسيج همگانی را می‌طلبد و نبايد فقط درحوزه حاکميت به آن پرداخته شود. »


«ذخيره گاز برای يک روز»


روزنامه کيهان ، اظهارات مديرپالايش شرکت ملی گاز در رابطه با ذخيره سازی گاز را مورد توجه قرار داده ، و نوشته « با توجه به نبود مخازن ذخيره سازی گاز طبيعی ، امکان ذخيره سازی گاز در خطوط انتقال گاز تنها به مدت کمتر از يک روز وجود دارد. »


این روزنامه از قول محمد باقربان نوشته « در کل اين ذخيره سازی در حدی است که اگر مشکل اضطراری در گازرسانی پيش آيد کمتر از يک روز می تواند جوابگو باشد.»


به گزارش کيهان ، مدير پالايش شرکت گاز همچنين گفته « در صورتی که پالايشگاه های گاز استمرار توليد داشته باشند ، امکان ذخيره سازی گاز به هيچ وجه وجود ندارد.»


XS
SM
MD
LG