لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۰۰

پوتین: تصمیم آمریکا درباره پایتخت اسرائیل، چشم انداز صلح خاورمیانه را از بین می برد


رجب طیب اردوغان می گوید، نشست با ولادیمیر پوتین نشان داد که روسیه و ترکیه موضع مشترکی در قبال اورشلیم (بیت المقدس) دارند.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه روز دوشنبه ۲۰ آذرماه با نتقاد از اقدام رییس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن اورشلیم (بیت المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل، هشدار داد این اقدام باعث بی ثباتی و احتمالا پایان یافتن مذاکرات صلح فلسطینی ها و اسرائیل خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، ولادیمیر پوتین پس از سفر به لاذقیه و قاهره، در آنکارا گفته است: اقدام دولت دونالد ترامپ به حل مساله خاورمیانه کمک نمی کند، بلکه برعکس، باعث بی ثباتی بیشتر اوضاع پیچیده منطقه خاورمیانه می شود.

رییس جمهوری روسیه اضافه کرده است: این اقدام احتمالا چشم انداز فرایند صلح بین فلسطینی ها و اسرائیل را از بین می برد.

رییس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۱۵ آذر در یک سخنرانی تاریخی و به رغم مخالفت‌های منطقه‌ای، اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل به رسمیت شناخت. این تصمیم واکنش های گسترده ای در سطح بین المللی درپی داشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه نیز روز دوشنبه در این کنفرانس خبری از تصمیم دونالد ترامپ درباره پایتخت اسرائیل انتقاد کرده است.

رییس جمهوری ترکیه تاکید کرده است: اسرائیل از موضع دولت ترامپ به عنوان بهانه ای برای افزایش «فشار و خشونت» علیه فلسطینی ها استفاده می کند.

رجب طیب اردوغان همچنین گفته است، نشست با ولادیمیر پوتین نشان داد که روسیه و ترکیه موضع مشترکی در قبال اورشلیم (بیت المقدس) دارند.

وی همچنین تاکید کرده است، همکاری روسیه و ترکیه برای ثبات منطقه مهم است .

اسرائیل شهر اورشلیم را پایتخت خود می‌داند و این در حالی است که فلسطینی ها نیز می‌خواهند بخش شرقی بیت‌المقدس یا همان اورشلیم را که از سال ۱۹۶۷ در اشغال اسرائیل است، به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین اعلام کنند.

در پیمان صلح ۱۹۹۳ میان اسرائیل و سازمان آزادیبخش فلسطین قرار شد که جایگاه نهایی این شهر تاریخی در مراحل پیشرفته مذاکرات صلح میان دو طرف تعیین شود؛ اما روند صلح سال‌هاست که معلق مانده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG