لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۱۳

وزیر خارجه قطر: آنچه برای ما روی داد، برای لبنان در حال تکرار است


وزیر خارجه قطر می گوید، رهبری غیر مسئولانه و بی ملاحظه در منطقه می کوشد با قلدری دیگر کشورها را  مجبور به اطاعت بکند.

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر، روز جمعه ۲۶ آبان گفته است، رویکردی که عربستان طی شش ماه اخیر علیه قطر در پیش گرفت، اکنون به همان شیوه برای لبنان در حال تکرار است.

به گزارش رویترز، محمد بن عبدالرحمان آل ثانی که در واشینگتن صحبت می کرد، از نقش «رهبری غیرمسئولانه» در منطقه خلیج فارس در بحران های منطقه و لبنان انتقاد کرده است.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی ، بحرین و مصر از نیمه خرداد ماه سال جاری روابط خود را با قطر قطع و این کشور را محاصره اقتصادی کردند. این کشورها حکومت قطر را به پشتیبانی از افراطی‌گرایی اسلامی و روابط نزدیک با ایران متهم می‌کنند. چهار کشور عربی ۱۳ شرط برای از سرگیری روابط با قطر اعلام کردند. قطر از پذیرش این شروط خودداری کرده است.

این در حالی است که طی هفته اخیر استعفای ناگهانی سعد حریری از نخست وزیری لبنان در ریاض توجه ها را به روابط عربستان و لبنان متمرکز کرده است. سعد حریری در جریان اعلام استعفای خود به شدت به ایران و حزب‌الله لبنان تاخت و آنها را به دخالت در امور لبنان و دیگر کشورهای عربی متهم کرد.

این در حالی است که مقام‌های بلندپایه لبنان و حتی چهره‌های سیاسی نزدیک به سعد حریری می‌گویند، عربستان سعودی، سعد حریری را مجبور به استعفا کرده و اکنون او نمی تواند از عربستان خارج شود. این در حالی است که عربستان این گزارش ها را تکذیب کرده است.

وزیر امور خارجه قطر روز جمعه گفته است: ما یک رویه در رهبری غیر مسئولانه و بی ملاحظه در منطقه شاهد هستیم که می کوشد با قلدری دیگر کشورها را مجبور به اطاعت بکند.

وی اضافه کرده است: آنچه ما اکنون در منطقه شاهد آن هستیم، آنچه که درتاریخ معاصر شاهدیم، این است که با قلدری می کوشند کشورهای کوچک منطقه را به فرمانبرداری وادار کنند.

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی تصریح کرده است: دقیقا آنچه که برای قطر شش ماه پیش روی داد، الان دارد برای لبنان روی می دهد. رهبری عربستان و امارات باید بداند که هیچ کشور حق مداخله در امور دیگر کشورها را ندارد.

این در حالی است که سخنگوی سفارت عربستان در واشینگتن در واکنش به این اظهارات وزیرامور خارجه قطر گفته است:‌ سیاست خارجی عربستان همواره حمایت از صلح ثبات در منطقه بود و این کشور در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نمی کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG