لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۵۵

محمود احمدی‌نژاد: دادگاه رحیم‌مشایی نمایشی بود


آقای احمدی‌نژاد می‌گوید با «رویکرد و رفتار قاضی» دادگاه اسفندیار رحیم مشایی، «همه مقامات کشور از بالا تا پایین، متهم و محکومند».

رئیس‌جمهوری سابق ایران دادگاه اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر سابق خود را «نمایشی» و حکم او را «از پیش صادر شده» خواند و قاضی پرونده را متهم کرد که در«نقش بازجو» ظاهر شده است.

محمود احمدی‌نژاد در یک پیام ویدئویی اعلام کرد که حکم آقای مشایی «از پیش صادر شده و قرار بوده یک دادگاه نمایشی» برگزار شود، به همین دلیل، همکار وی در دادگاه از خود دفاع نکرده و «حاضر نیست بخشی از این نمایش باشد».

رئیس‌جمهوری سابق ایران تاکید کرد که اتهامات آقای رحیم مشایی «سیاسی» است و بر اساس قانون باید دادگاه او با حضور هیات منصفه برگزار شود.

دومین جلسه دادگاه اسفندیار رحیم مشایی روز ۱۱ شهریور در حالی برگزار شد که وی اعلام کرد کیفرخواست را نخوانده و دادگاه نیز صلاحیت رسیدگی به اتهامات او را ندارد.

با این حال موسی غضنفرآبادی، قاضی دادگاه، از آقای اسفندیار رحیم مشایی خواست که رابطه خود را با افرادی که او آنها را «جاسوس اسرائیل و انگلیس» خواند، توضیح دهد.

اولین جلسه دادگاه آقای مشایی روز سوم شهریور برگزار شده بود. وب‌سایت دولت بهار اعلام کرده بود که آقای مشایی «با زور» به دادگاه برده شده است.

محمود احمدی‌نژاد در پیام ویدئویی‌اش همچنین قاضی پرونده را متهم کرد که در جلسه دادگاه «در نقش بازجو» ظاهر شده، در حالی که «باید فردی بی‌طرف باشد که بین اتهامات مطرح شده از سوی دادستان و دفاع متهم قضاوت کند».

وی گفت که با «این رویکرد و رفتار قاضی، همه مقامات کشور از بالا تا پایین، متهم و محکومند».

قاضی دادگاه اسفندیار رحیم مشایی همچنین رئیس دادگاه انقلاب تهران است.

وی زمانی که نماینده بم در مجلس نهم بود بارها علیه اسفندیار رحیم مشایی سخن گفته بود.

رئیس‌جمهوری سابق ایران در این پیام ویدئویی همچنین اعلام کرد که او و وکلای آقای مشایی اتهامات او و پاسخ آنها را برای افکار عمومی منتشر خواهند کرد.

مقامات قوه قضائیه اعلام کرده بودند که دادگاه اسفندیار رحیم مشایی علنی است. با این حال بر اساس گزارش‌ها، از حضور تعدادی از خبرنگاران و کسانی که قصد شرکت در جلسه دادگاه داشتند جلوگیری شده است.

اسفندیار رحیم‌ مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد در زمان ریاست‌‌جمهوری، روز ۲۴ اسفند ۹۶ پس از آنکه حکم حمید بقایی را در برابر سفارت بریتانیا در تهران آتش زد، بازداشت شد.

حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد، نیز به اتهام «اختلاس» و «تضییع اموال دولتی» به ۱۵ سال حبس قطعی محکوم شده و از روز ۲۲ اسفندماه ۹۶ در زندان به سر می‌برد. وی چندین بار اعلام کرده که در اعتراض به حکم خود اعتصاب غذا کرده است.

بر اساس گزارش وب سایت دولت بهار، توئیتر محمود احمدی‌نژاد و خبرگزاری‌ ایسنا و رادیو فردا/ ا.م/ ک.ر

دیدن نظرات (۲۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG