لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۴۰

کمیسیون انتخابات روسیه، نامزدی ناوالنی را در انتخابات ریاست جمهوری رد کرد


آلکسی ناوالنی

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، با ثبت نام الکسی ناوالنی در انتخابات ریاست جمهوری روسیه مخالفت کرد. کمیسیون یاد شده گفت آقای ناوالنی به دلیل داشتن سوءسابقه، صلاحیت حضور در انتخابات را ندارد.

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه گفت آقای ناوالنی در دادگاه محکوم شده و حکم تعلیقی هم گرفته است و از این رو نمی‌تواند در انتخابات حضور داشته باشد. از ۱۳عضو کمیسیون مرکزی انتخابات، ۱۲تن رأی به رد درخواست آلکسی ناوالنی رأی دادند، یک عضو دیگر هم رأی ممتنع داد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد ولادیمیر پوتین می‌تواند به راحتی در انتخابات پیروز شده و تا سال ۲۰۲۴ در قدرت بماند. آلکسی ناوالنی که از فعالان مبارزه با فساد مالی است، پیش از این کمپینی در سرتاسر روسیه به راه انداخته و درخواست کرده بود اجازه حضور در انتخابات را پیدا کند.

آلکسی ناوالنی روز یکشنبه و در حال ثبت نام برای حضور در انتخابات، گفته بود «انتخابات [ریاست جمهوری] بدون ما، اسمش انتخابات نیست».

او پس از ثبت نام در ساختمان کمیسیون انتخابات در مسکو به خبرنگاران گفت: «ما این توانایی را داریم که رودرروی حاکمان فعلی قرار بگیریم. درخواست اصلی ما این است که اجازه داشته باشیم در انتخابات شرکت کنیم.»

کمیسیون انتخابات روسیه پیشتر اعلام کرده بود آقای ناوالنی تا سال ۲۰۲۸، به دلیل محکومیت در دادگاه مرتبط با جرایم مالی، اجازه حضور در انتخابات را ندارد. آلکسی ناوالنی بارها گفته این اتهامات ساختگی بوده و پرونده را با اهداف سیاسی برای او درست کرده‌اند.

پیشتر آقای ناوالنی گفته بود به اندازه کافی حمایت جلب کرده و درخواستی با ۱۵ هزار امضا برای حضور در انتخابات داده است. کمپین آقای ناوالنی در ۲۰ شهر روسیه فعال بود. او در یک راهپیمایی در مسکو، رئیس‌جمهور فعلی روسیه ولادیمیر پوتین را «رئیس‌جمهوری بد» خواند.

آلکسی ناوالنی گفت: «ولادیمیر پوتین، این تو هستی که کشور ما را به منبعی برای ثروتمند کردن خود، خانواده‌ات و دوستانت تبدیل کرده‌ای، و به این دلیل دیگر نباید مقام ریاست جمهوری را در اختیار داشته باشی».

نزدیک به ۸۰۰ تن از حامیان ناوالنی در جلسه‌ای برای حمایت رسمی از او زیر چتر بزرگی در کنار رودخانه در مسکو که سرتاسر آن را برف پوشانده بود، جمع شدند. ۷۴۲ تن درخواست حمایت از او را امضا کردند.

بر اساس قوانین جدید، نوالنی نیاز به ۵۰۰ حامی در هر ۲۰ شهر اصلی در تمامی کشور روسیه داشت. در دیگر شهرهای روسیه مانند سنت پترزبورگ، ولادیووستوک، پرم و اومسک هم چنین گردهمایی‌هایی برگزار شد.

آلکسی ناوالنی در جمع حامیان خود گفت: «هیچ حمایت گسترده‌ای از پوتین و حاکمیت او در کشور وجود ندارد.» او همچنین تهدید کرد که اگر اجازه حضور در انتخابات را پیدا نکند، انتخابات را تحریم می‌کند.

او پیشتر در توئیتر اعلام کرده بود تمامی امضاهای لازم را برای نامزدی در انتخابات به دست آورده است.

بر اساس گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی و با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه، آسوشیتد پرس؛ ک.ت./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG