لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۰۴

واکنش مسکو به گزارش‌ها در مورد کشته‌شدن جنگجویان روس در سوریه


جنگنده‌های اف ۱۵ ارتش آمریکا

کاخ کرملین روسیه می‌گوید، مسکو هیچ اطلاعی از کشته‌شدن جنگجویان مزدبگیر آن کشور در جریان حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا در دیرالزور ندارد. برخی رسانه‌ها می‌گویند، در حمله «پیشگیرانه» ائتلاف به نیروهای حامی اسد، چند شهروند روس کشته‌ شده‌اند.

اظهارات سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه، در واکنش به گزارش‌هایی منتشرشده، که از کشته‌شدن شماری از جنگجویان مزدبگیر روسیه در استان دیرالزور، در جریان درگیری میانه بهمن ماه، خبر می‌دهند.

ائتلاف به رهبری ایالات متحده ۱۸ بهمن ماه در بیانیه‌ای گفته بود در واکنش به «حمله غیرمنتظره‌ای» از سوی «نیروهای حامی حکومت سوریه» به مراکز «نیروهای دمکراتیک سوریه»، اقدام به انجام شـش مورد حمله هوایی علیه نیروهای حامی بشار اسد کرده‌است. این درگیری در هشت‌ کیلومتری شرق منطقه حائل نظامی در کرانه رود فرات، واقع در استان دیرالزور، رخ داده بود.

دو روز پس از آن بیانیه، جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، اظهار داشت حملات هوایی کاملا «دفاعی» بوده و در واکنش به حمله نیروهای طرفدار بشار اسد انجام شده‌اند.

شمار دقیق کشته‌شدگان مشخص نیست، اما یک مقام آمریکایی سه‌شنبه گذشته از کشته‌شدن «بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهای حامی اسد» خبر داده بود.

شماری از رسانه‌ها می‌گویند در حملات شهروندان روس کشته شده‌اند. شبکه خبری بلومبرگ ۲۴ بهمن گزارش داده بود که شماری از نفرات روس کشته‌ شده‌اند «که ممکن است مرگبارترین رویارویی آمریکا و روسیه، از زمان پایان جنگ سرد به این سو باشد». شبکه جهانی بی‌بی‌سی به نقل از همکاران سربازان مزدبگیر گفته دست‌کم دو نفر از آن‌ها کشته‌ شده‌اند.

اما این تنها شبکه‌های غربی نیستند که گزارش‌هایی در این مورد منتشر کرده‌اند و خبرگزاری روسی «ریا نووستی» نیز به نقل از هماهنگ‌کننده «گروه 'روسیه دیگر'» گفته «شهروندان روس» و یک «کنشگر» آن گروه در جریان حملات دیرالزور کشته شده‌اند.

فرد طرف گفت‌وگو با ریانووستی در مورد یکی از کشته‌شدگان گفته: «او عضو رسمی ارتش نبود، و قبلا به‌عنوان داوطلب در دونباس حضور داشت». ناحیه دونباس در شرق اوکراین قرار دارد و شبه‌نظامیان و جدایی‌طلبان هوادار روسیه و نیروهای اوکراینی، مدت‌هاست درگیر نبردهایی در آن هستند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین ۲۴ بهمن گفته است «ما اطلاعی از روس‌های دیگری که ممکن است در سوریه حضور داشته باشند، نداریم».

رویترز گزارش داده‌است که جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده که در حال حاضر در رم به سر می‌برد نیز گفته گزارش‌های مربوط به وقایع را دیده است: «گزارشی به دست من نرسیده که روس‌ها -نه سربازان غیر روس- بلکه سربازان پیمان‌کار روس، در میان قربانیان باشند. چیزی نمی‌توانم بگویم، ما اطلاعاتی [در این مورد] از ستاد فرماندهی مرکزی (مربوط به امور خاورمیانه) در پنتاگون دریافت نکرده‌ایم».

یک مقام ارشد دیگر ارتش آمریکا نیز گفته آن‌ها قصد ندارند در مورد ترکیب‌بندی نفرات و این‌که کنترل آن‌ها با چه کسی بوده، به گمانه‌زنی و بیان حدسیات دست بزنند.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، اسپوتنیک، بی‌بی‌سی، بلومبرگ|ت.ت|خ.ک

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG