لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۲۳

نخستین گواهینامه‌های رانندگی برای زنان در عربستان صادر شد


صدور گواهینامه رانندگی برای زنان در عربستان سعودی از روز دوشنبه ۱۴ خرداد پس از دهه‌ها توقف به صورت محدود آغاز شد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی در گزارشی خبر داد که «اولین گروه از زنان امروز گواهینامه رانندگی خود را دریافت کردند».

عربستان سعودی تنها کشور جهان که رانندگی زنان در آن ممنوع است خود را برای لغو این ممنوعیت در روز ۲۴ ژوئن -سه هفته دیگر - آماده می‌کند.

این گزارش می‌افزاید نهادهای مسئول کار تعویض گواهینامه‌های بین‌المللی با گواهینامه‌های عربستان را در چند نقطه از کشور آغاز کرده و زنان داوطلب در یک «امتحان عملی» شرکت کردند.

این خبرگزاری تعداد گواهینامه‌های صادر شده را مشخص نکرد.

این اقدام بخشی از طرح‌های گسترده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان برای گسترش آزادی‌های فردی و مدرن‌سازی این کشور محافظه‌کار و متکی به درآمد نفت است.

ولیعهد عربستان اخیرا برای تغییر وجهه محافظه‌کارانه کشور به کشورهای مختلف جهان سفر کرده و یکی از برنامه‌های عمده او پایان دادن به بخشی از محدودیت‌ها در مورد زنان و تفکیک جنسیتی در برخی از امکان عمومی است.

اما همزمان با این برنامه‌ها سایر اقدامات دولت عربستان سعودی پیشرفت اصلاحات در آن کشور را زیر سئوال برده است.

هفته گذشته دولت آن کشور اعلام کرد که ۱۷ نفر را به جرم «به خطر انداختن امنیت کشور» دستگیر کرده ولی منتقدان حکومت می‌گویند این بازداشت‌ها نمونه مشخصی از سرکوب مخالفان و دگراندیشان است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند بسیاری از افراد بازداشت شده، فعالان حقوق زنان از جمله حق رانندگی و پایان دادن به سیستم قیمومیت مردان بر زنان بوده‌اند.

مقامات مسئول گفتند هشت نفر از بازداشت شدگان تا تکمیل روند تحقیقات «به طور موقت» آزاد شده‌اند.

خبرگزاری دولتی عربستان مدعی شده که ۹ مظنون از جمله چهار زن پس از اعتراف به ارتکاب جرایم مختلف از جمله تماس با گروه‌های «دشمن» و عضو گیری افراد در ادارات حساس دولتی هنوز تحت بازداشت هستند.

حکومت ریاض بازداشت شدگان را به «فعالیت‌های هماهنگ شده برای به خطر انداختن امنیت و ثبات کشور» متهم کرده است.

در گزارش‌های‌های قبلی رسانه‌های مورد حمایت حکومت این کشور، برخی از این افراد تحت عنوان خائنین و «جاسوسان سفارتخانه‌ها» معرفی شدند.

فعالان مدنی چنین گزارش‌هایی را به عنوان بخشی از «کارزار ایجاد هراس» رد کرده‌اند. در همین حال بازداشت‌های اخیر موجی از انتقادهای بین‌المللی را برانگیخته است.

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس/ش.ر/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG