لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۵۳

حمایت قاضی دیوان عالی آمریکا از درخواست دولت ترامپ درباره فرمان مهاجرتی


دیوان عالی آمریکا (عکس از آرشیو)

یک قاضی دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه ۲۰ شهریور به طور موقت دستور توقف حکم یک دادگاه تجدید نظر در مورد معافیت برخی از پناهجویان از فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ را صادر کرد. وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه از دیوان عالی خواسته بود در این خصوص نظر دهد.

به گزارش رویترز، آنتونی کندی، قاضی دیوان عالی آمریکا ضمن حمایت از درخواست دولت ترامپ، از مخالفان محدودیت ورود پناهجویان خواسته است تا استدلال ها و اعتراض خود را ارائه کنند.

دادگاه تجدیدنظر منطقه ۹ آمریکا در سانفرانسیسکو پنجشنبه گذشته به کاهش محدودیت فرمان مهاجرتی رای داد. طبق این رای پناهجویانی که از سوی سازمان های مهاجرتی در آمریکا اجازه رسمی دریافت کرده اند، از محدودیت موقت فرمان مهاجرتی معاف شده و می توانستند وارد آمریکا بشوند.

اما دادگستری آمریکا روز دوشنبه از دیوان عالی در خواست کرد تا در این خصوص دخالت کند. درصورت عدم مداخله این قاضی دیوان عالی، این پناهجویان می توانستند از روز سه شنبه وارد آمریکا بشوند.

حکم آنتونی کندی این فرصت لازم را فراهم می کند تا دیوان عالی به طور دستجمعی بتواند در این باره ابراز نظر کنند.

رویترز می گوید، دادگستری آمریکا به بخشی از حکم دادگاه تجدیدنظر منطقه ۹ در سان فرانسیسکو که درباره معافیت خویشاوندان درجه ۲ شهروندان آمریکایی و دارندگان اقامت دائم در شش کشور عمدتا مسلمان است، اعتراض نکرده بود. طبق این حکم دادگاه تجدید نظر، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و خویشاوندان درجه ۲ شهروندان و دارندگان اقامت قانونی آمریکا از محدودیت موقت فرمان مهاجرتی معاف می شوند.

دادگستری آمریکا در اعتراض خود تصریح کرده بود که با حکم دادگاه تجدید نظر منطقه ۹ دست کم ۲۴ هزار پناهنده اجازه قانونی برای ورود به آمریکا دریافت می کردند.

حمایت این قاضی دیوان عالی از درخواست دادگستری آمریکا تازه ترین رویداد در رویارویی دولت آمریکا و دادگاه ها بر سر فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ است.

دونالد ترامپ در ژانویه سال جاری فرمانی در خصوص ممنوعیت موقت ورود شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان و همچنین محدودیت پذیرش پناهجو صادر کرد،این فرمان مهاجرتی به علت صدوراحکام شماری از دادگاه‌های فدرال و دخالت دیوان عالی این کشور به طور کامل به اجرا در نیامد.

دیوان عالی آمریکا، بالاترین مرجع قضایی در این کشور، در ماه ژوئن، اعلام کرد، این فرمان مهاجرتی می بایست محدود اجرا شود و شهروندان این شش کشور که به نوعی دارای «پیوندی اصیل» با شهروندان آمریکایی، دارندگان اقامت قانونی یا شرکت هادر ایالات متحده هستند، از این فرمان به طور موقت معاف شوند.

بنا بر تفسیری که دولت پس از حکم دیوان عالی، به‌شکل مقررات برای مراکز دیپلماتیک ارسال کرد، تنها آن‌دسته از شهروندان ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی و سودان می‌توانند درخواست روادید آمریکا بکنند، که دارای روابط خانوادگی بسیار نزدیک در آمریکا باشند: شامل، پدر و مادر، همسر، فرزند، دختر یا پسر بالغ، همسر فرزندان، خواهر یا برادر و نامزد.

دیوان عالی اعلام کرده بود که آماده شنیدن استدلال‌های دولت آمریکا و مخالفان درباره فرمان مهاجرتی یاد شده در دوره بعدی فعالیت خود است که از ماه اکتبر آغاز می‌شود.

در واقع، حکم دیوان عالی حالت اضطراری دارد تا بخش‌هایی از این فرمان شکل اجرایی به خود گیرد ولی بحث حقوقی برای صدور حکم نهایی ادامه خواهد یافت.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG