لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۲۹

هشدار آمریکا، فرانسه و بریتانیا در مورد استفاده از سلاح شیمیایی در ادلب سوریه


کارزار ادلب بسیاری را جابه‌جا و یا آواره کرده‌است

ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا به حکومت مرکزی سوریه هشدار داده‌اند، چنانچه در حملات برای کنترل ادلب از جنگ‌افزارهای شیمیایی استفاده کند، با واکنش این سه کشور روبه‌رو خواهد شد. اکثر مناطق استان ادلب در کنترل شورشیان سوری‌ست.

به گزارش ۳۰ مرداد ماه خبرگزاری فرانسه، پاریس، واشینگتن و لندن، در بیانیه‌ای مشترک گفته‌اند «عمیقا نگران» حملات نظامی به ادلب و پیامدهای انسانی آن هستند.

روز سه‌شنبه سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه نیز گزارش‌هایی منتشر کرد که حاکی از ادامه حملات موشکی به مناطقی در ادلب، و نیز درگیری‌های داخلی میان گروه‌های مسلح در این استان بود.

در بیانیه مشترک دو کشور اروپایی و آمریکا آمده «ما مشخصا بر نگرانی خود از استفاده احتمالی -و غیر قانونی- از جنگ‌افزارهای شیمیایی تاکید می‌کنیم».

به گفته این سه کشور «اگر حکومت [بشار] اسد بار دیگر از سلاح‌های شیمیایی استفاده کند، ما قطعا دست به اقدام خواهیم زد».

بیانیه این سه عضو ثابت شورای امنیت سازمال ملل در پنجمین سالگرد حملات مرگبار شیمیایی به غوطه منتشر شده‌است. کشورهای غربی حکومت و ارتش سوریه را متهم به انجام حملات مرداد ۱۳۹۲ به غوطه شرقی کرده‌اند. در آن زمان فرانسه گفته بود جسد دست‌کم ۲۸۱ نفر در این حملات شمرده شده و جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا با متهم کردن حکومت سوریه، شمار کشته‌شدگان را دست‌کم ۱۴۲۹ نفر عنوان کرده بود. نهادهای دیگر، از جمله سازمان اطلاعات خارجی آلمان نیز گفت اطلاعاتی دارد که مسئولیت حمله را متوجه حکومت بشار اسد می‌کند.

از آن زمان اما شرایط در سوریه عوض شده و حکومت اسد با کمک حامیان اصلی خود، یعنی ایران و روسیه، موفق شده بخش‌های گسترده‌ای از خاک کشور را به کنترل خود درآورد. ادلب از واپسین مناطقی‌ست که شورشیان حضور وسیعی در آن دارند.

با این حال آمریکا، بریتانیا و فرانسه می‌گویند موضع و رویکردن آن‌ها به کاربرد احتمالی سلاح شیمیایی در کارزار سوریه تغییری نکرده و «همان‌طور که پیش‌تر هم نشان داده‌ایم، ما به هر گونه استفاده از این سلاح‌ها از سوی رژیم سوریه، واکنش نشان خواهیم داد. استاده از این جنگ‌افزار پیامد فاجعه‌باری بر مردم سوریه می‌گذارد».

آمریکا، فرانسه و بریتانیا در فروردین ماه امسال، پس از انتشار گزارش‌ها از حملات شیمیایی در دوما، به مراکز تحقیقات و زرادخانه شیمیایی ارتش سوريه حمله کردند.

همزمان با انتشار بیانیه تازه سه قدرت غربی، سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است از ادامه حملات موشکی به مناطق تحت کنترل شورشیان در ادلب خبر داده‌است. این حملات البته تلفات جانی در پی نداشته، اما آن‌طور که دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید سبب شده گروهی از مردم محل سکونت خود را از ترس کارزار دولت سوریه ترک کنند. در گزارش دیگری از سوی این سازمان گفته شده نفرات داعش به نفرات شاخه القاعده حمله کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه، دیدبان حقوق بشر سوریه، رادیو فردا|ت.ت|خ.ک

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG