لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۳۳

وزیر خارجه ترکیه خواستار همکاری با ایران علیه پ‌کاکا شد


مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه

وزیر خارجه ترکیه می‌گوید که این کشور باید با ایران در مبارزه علیه حزب غیرقانونی کارگران کردستان (پ‌کاکا) همکاری مستمر داشته باشد، اما تهران اکنون در حال کاستن از شدت جنگ با حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) است.

به گزارش روزنامه ترکیه‌ای حریت، مولود چاووش اوغلو روز جمعه اول تیر در مصاحبه‌ای تلویزیونی عنوان کرد: «پ‌کاکا و ایران الان در مرحله کاهش درگیری هستند. تهران می‌داند که این گروه اکنون در خاک ایران به طور مخفیانه حضور دارد. اما این گروه هر لحظه ممکن است که دوباره ایران را هدف قرار بدهد.»

وی افزود: «اگر پ‌کاکا/پژاک الان به ایران حمله نمی‌کنند به این معنی نیست که دو روز بعد هم چنین نخواهند کرد. ایران خودش این را می‌داند.»

این گزارش می‌گوید که آقای چاووش اوغلو در مصاحبه خود به شرح جزییاتی از عملیات نظامی ترکیه علیه مواضع پ‌کاکا در منطقه قندیل عراق پرداخته بود که به مسئله همکاری با ایران اشاره کرد.

وی پیش از این تاکید کرده بود که ترکیه تا کنون در جریان حملاتی که در عراق ترتیب داده است با ایران همکاری نداشته. وی گفته است که «عراق و ایران در حال حاضر هیچ نقشی [در این حملات] ندارند.»

ارتش ترکیه از زمستان گذشته عملیاتی را در عراق علیه پ‌کاکا آغاز کرده است. ترکیه در این منطفه ۱۱ پایگاه دایر کرده و نیروهای این کشور گاه تا ۳۰ کیلومتر در منطقه کرکوک که در شمال شرق قندیل قرار دارد، پیشروی کرده‌اند.

طبق گزارش‌ها، نیروهای پ‌کاکا در کوهپایه قندیل، امتداد مرز عراق با ایران، مخفی‌گاه‌های بسیاری دارند. ایران تاکنون حمایتی از عملیات ترکیه نکرده و حاضر نشده که در عملیات مشترک احتمالی با ترکیه علیه پ‌کاکا در عراق شرکت کند.

منبع: روزنامه حریت؛ س.ن

دیدن نظرات (۱۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG