لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۵۱

یوکیا آمانو با رییس جمهوری و وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد


یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، که شامگاه شنبه وارد تهران شد، امروز با رییس جمهوری و وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفتگو کرد و عصر یکشنبه با رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار می‌کند.


گفتگو میان یوکیا آمانو با حسن روحانی، که در سفر پیشین او به تهران در آبان سال گذشته میسر نشده بود، بالاترین سطح دیپلماتیک مذاکره درباره برنامه اتمی ایران، در دولت یازدهم است.


در دیگر دیدار بامداد یکشنبه، محمد جواد ظریف در گفتگو با یوکیا آمانو، بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی «به عنوان تنها نهاد دارای صلاحیت بین‌المللی در موضوع هسته‌ای» تاکید کرد.


سفر یوکیا آمانو به تهران، یک هفته پیش از پایان مهلت توافق سوم بین ایران و آژانس انجام می‌شود که بنا بر گزارش‌ها ایران هنوز اقدامی درباره آن انجام نداده است. پیشتر برخی از دیپلمات‌های غربی از کند شدن همکاری ایران و آژانس ابراز نگرانی کرده بودند.


ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، همکاری و مذاکراتی را به موازات گفتگوهای ایران با شش قدرت جهانی ادامه می‌دهند. بر مبنای توافق ژنو، آژانس ماموریت نظارت و تایید اجرای تعهدات ایران را بر عهده دارد.

XS
SM
MD
LG