لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۴۷

آمریکا تحریم‌های خود علیه حکومت نظامی میانمار را تشدید کرد


تصویری از اعتراضات در میانمار علیه حکومت نظامی

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه ۱۹ فروردین یک موسسه وابسته به دولت میانمار را که در زمینه تجارت سنگ‌های گرانبها فعالیت می‌کند، تحریم کرد.

این جدیدترین مورد از اقدامات تنبیهی دولت جو بایدن در واکنش به کودتا در میانمار است کهمنابع درآمد حاکمان نظامی میانمار را هدف قرار می‌دهد.

رییس بخش کنترل نقدینگی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «این تصميم تاکیدی بر تعهد دولت آمریکا به قطع منابع مالی حاکمان نظامی میانمار از جمله تحریم موسسات اقتصادی وابسته به دولت است.»

آمریکا و دولت‌های غربی دیگر درگذشته چند شبکه از شرکت‌های اقتصادی وابسته به دولت، چندین نهاد نظامی و فرماندهان ارشد نیروهای مسلح میانمار را تحریم کرده‌اند. اما رهبران حکومت نظامی میانمار تاکنون به این فشارها واکنشی نشان نداده‌اند.

شرکت سنگ‌های گرانبهای میانمار زیرمجموعه وزارت معادن است که با تصمیم وزارت خزانه‌داری در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا قرار می ‌یرد. بر اساس این تصمیم هر گونه معامله شرکت‌ها یا شهروندان آمریکایی با این شرکت ممنوع می شود.

میانمار یکی از صادرکنندگان مهم سنگ‌های گرانبها از جمله یشم سبز و یاقوت سرخ است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت تا زمانی که شرایط برای بازگرداندن قدرت به غیرنظامیان فراهم نشود، سرکوب پایان نیابد و تمامی مقررات حکومت نظامی لغو نشود، واشینگتن اقدامات تنبیهی و فشارهای خود به حکومت نظامی میانمار را ادامه خواهد داد.

همزمان در جریان درگیری بین معترضان به کودتا و نیروهای امنیتی در شهر «تازه» واقع در شمال غربی میانمار حداقل ۱۱ نفر از معترضان کشته شدند. بر اساس این گزارش‌ها تعدادی از معترضان اسلحه‌های دست ساز و بمب‌های آتش‌زا داشتند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

در این درگیری‌ها که تا تاریک شدن هوا ادامه یافت حداقل ۲۰ نفر نیز مجروح شده‌اند.

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی در میانمار اعلام کرد که از کودتای نظامی روز اول فوریه تاکنون بیش از ۶۰۰ نفر از مردم کشته شده و حدود سه هزار نفر از معترضان نیز هنوز در زندان هستند.

یک مقام دولت غیرنظامی میانمار و عضو گروهی که خود را نماینده حکومت برکنار شده معرفی می‌کند گفت: «مردم برای دفاع از جان و حقوق خود خواهند جنگید و ما نمی‌توانیم از احتمال وقوع مقاومت مسلحانه جلوگیری کنیم.»

فرمانده نیروهای مسلح و رییس حکومت نظامی میانمار روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت که جنبش نافرمانی مدنی فعالیت بیمارستان‌ها، مراکز آموزشی، کارخانه‌ها، ادارات و حتی حمل و نقل در جاده‌ها را متوقف کرده است. او افزود: «هدف این جنبش نابودی کشور است.»

همزمان با این حوادث گزارش شده که شب گذشته سفیر میانمار در لندن از اين مقام برکنار شده و جانشین سفیر مانع ورود او به ساختمان سفارت شده است.

او مخالف کودتای نظامی است و در هفته‌های اخیر خواستار آزادی انگ سان سوچی و سایر مقامات دولت غیرنظامی شده بود که پس از کودتا بازداشت شده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG